Z kraju

Z kraju

Polacy na Wyspach posłuchają apelu Morawieckiego? Debata Młodych w TVN24 BiS

Wicepremier Mateusz Morawiecki "zaprasza" do Polski rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że rząd wprowadził m.in. plan odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki i zreformował system społeczny, wzmacniając wsparcie dla młodych rodzin z dziećmi. O tym, czy jego apel poskutkuje, rozmawiali w Debacie Młodych w TVN24 BiS: Dagmara Chmielewska (Nowoczesna), Emil Sawicki (Młodzi Ludowcy) oraz Jan Strzeżek (Polska Razem).

"Promocja najlepszych z najlepszych". Do wtorku zgłoszenia do Nagrody im. Jana Wejcherta

- Promować tych najlepszych, którzy budują polską gospodarkę, budują w najlepszym stylu, potrafią tworzyć przedsiębiorstwa, zarówno te małe, które są innowacyjne, jak i te duże, które może w tradycyjnym biznesie funkcjonują, natomiast mają odpowiednią skalę aby zdobywać swój rynek zarówno w Polsce, jak i za granicą - prezes PRB Jacek Szwajcowski opowiadał w programie "Bilans" TVN24 BiS o idei Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Kandydatów do prestiżowego wyróżnienia można zgłaszać do wtorku 31 stycznia.

Poczta Polska wprowadza podwyżki. Sprawdź, ile zapłacisz

Poczta Polska od 1 lutego wprowadza podwyżki w zakresie listów krajowych. "Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów będzie to oznaczało dodatkowy wydatek kilku złotych w skali roku. Jednak dla Poczty będzie to realny wzrost przychodu, który pozwoli na zapewnienie klientom odpowiedniego dostępu do usług" - tłumaczy operator.

Wiceminister finansów podał się do dymisji

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński z powodów osobistych złożył dymisję - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu finansów Łukasz Świerżewski. Wiceminister złożył swoją rezygnację na ręce wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego

Zakaz handlu w niedziele mocno niewygodny. Media: 36 tys. może otrzymać zwolnienia

Do końca lutego ma być gotowe stanowisko rządu ws. obywatelskiego projektu ustawy, który ogranicza handel w niedziele. Na to, że zmiany mogą być bardzo kosztowne już teraz alarmują eksperci. Według analityków PwC, konsekwencją może być spadek obrotów w całym sektorze handlu detalicznego o co najmniej 9,6 mld złotych, a także spadek zatrudnienia o minimum 36 tysięcy osób - donosi "Rzeczpospolita".

Odzyskasz nienależnie pobrane opłaty za e-ogłoszenia w serwisach

Klienci mają odzyskać nienależnie wpłacone opłaty za umieszczenie ogłoszenia w serwisach ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.com - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak argumentuje UOKiK, nie byli informowani, że po trzech bezpłatnych miesiącach usługa staje się płatna. Właściciel serwisów zobowiązał się wypłacić pieniądze.

Przypominają Alpy ale sto lat temu. Będzie strategia dla "kraju narciarskiego"?

Karpaty widzimy jak wielki niewykorzystany potencjał. Przypominają Alpy, ale sto lat temu - mówił w ramach dyskusji panelowej „Europa Karpat” Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Richard Horcsik, przewodniczący komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego Węgier zaapelował, aby z tego regionu stworzyć „kraj narciarski", żeby turyści nie jeździli na narty do Austrii.

Ten raport jasno pokazuje, dlaczego Polacy chcą zmieniać pracę

Wyższe zarobki i chęć dalszego rozwoju - to główne powody motywujące do zmiany pracy. Jak wynika z raportu GoldenLine, pracownicy uciekają także przed brakiem perspektywy awansu, rutyną i złą atmosferą. Ale także szukają stałej umowy o pracę czy elastycznego czasu.

Ostatnie dni na rejestrację kart prepaid. Co się stanie, jak tego nie zrobisz?

Przed nami tylko kilka dni na zarejestrowanie kart prepaid. Kto nie zdąży tego zrobić do 1 lutego, nie będzie mógł korzystać ze swojego numeru. Ci, którzy przy pomocy telefonu korzystają z bankowości mobilnej, nie będą mogli zrobić przelewu. Ale to nie wszystko. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ostrzega, że przestaną działać także inne urządzenia posiadające niezarejestrowane karty prepaid.

Kryzys asymilacji imigrantów? Debata Kobiet w TVN24 BiS

"Zachowuj się normalnie lub wyjedź" - to słowa premiera Marka Rutte. Jego zdaniem osoby, które nie zgadzają się z holenderskimi wartościami, powinny opuścić kraj. Jak Europa radzi sobie z uchodźcami? Czy Polska powinna przyjąć obywateli krajów arabskich? To pytania, z którymi mierzyły się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Elżbieta Borowska z Kukiz'15, Gabrielle Lesser z "Die Tageszeitung" oraz publicystka Maja Wolny.

Czy wolność słowa i mediów jest zagrożona? Debata Młodych w TVN24 BiS

Prawo do swobody wypowiedzi - to temat, który zdominował "Debatę Młodych" w TVN24 BiS. Czy wolność słowa w Polsce jest zagrożona? Czy obserwujemy niepokojące zmiany? To pytania na które odpowiedzi szukali: Karol Jankowski z Forum Młodych PiS, Piotr Kołomycki z Młodych Demokratów oraz Wiktor Ćwikliński z Młodych Nowoczesnych.

Urząd podważa kredyty frankowe. Bank: umowy są ważne

Postanowienia umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego w Banku Millennium są niedozwolone - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Marek Niechciał. Tymczasem w ocenie banku umowy kredytowe są ważne i obowiązują bank i kredytobiorców.

"PIT w minutę". Rewolucja dla 13 milionów Polaków

Ministerstwo finansów proponuje wprowadzenie kolejnego ułatwienia w rozliczeniach z fiskusem. Podatników będzie mógł rozliczyć urząd skarbowy - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Marian Banaś. Rozliczenia będzie można dokonać także poprzez banki. Nowe możliwości otrzyma ponad 13 mln podatników PIT - szacuje wiceminister.

Najlepsze dane od pięciu lat. "To najbardziej oczekiwany efekt pracy rządu"

Według najnowszych danych, w listopadzie 2016 r. urodziło się najwięcej dzieci od pięciu lat. - Wzrost urodzeń to najbardziej oczekiwany efekt pracy rządu, kluczowe jednak będą kolejne miesiące i odpowiedź na pytanie, czy ta tendencja się utrzyma - powiedziała Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Rostowski odpowiada Morawieckiemu. "To przygotowanie wymówek dla niższego wzrostu PKB"

Na pewno nie zaliczono do PKB 30 mld zł fikcyjnych faktur; maksymalnie - jedną dziesiątą tej kwoty - powiedział były minister finansów Jacek Rostowski. Odniósł się w ten sposób do słów wicepremiera Mateusza Morawieckiego na temat szacunków Ministerstwa Finansów. Wynika z nich, że w latach 2014-2015, w jednym roku, możliwe było wykazywanie do 30 mld zł fikcyjnego eksportu, z powodu fikcyjnych faktur, a wielkość PKB mogła zostać zawyżona.