Z kraju

Z kraju

Rachunki za prąd w górę. Nawet kilkanaście złotych miesięcznie

Ceny prądu wzrosną o kilkadziesiąt złotych, spodziewa się tego samo Ministerstwo Energii. Resort w odpowiedzi na interpelację poselską pisał, że ceny energii elektrycznej wzrosną, co jest związane m.in. z kosztami polityki klimatycznej, czy modernizacją polskich elektrowni. Przeciętny rachunek za prąd wzrośnie od 50 do 75 zł rocznie.

Podwyżka cen wody. Pięć najważniejszych faktów

Od 5 do nawet 25 proc. - o tyle średnio mogą wzrosnąć ceny wody w przyszłym roku, jeśli w życie wejdą zmiany w Prawie wodnym. Tak duża podwyżka może okazać się wielkim obciążeniem dla rodzinnych i firmowych budżetów. Rząd ma się zająć projektem zmian w prawie już w przyszłym tygodniu. Sprawdź, co szykuje.

Zmiany w leczeniu. Rewolucja zacznie się w szpitalach

Oddzielenie opieki szpitalnej i specjalistycznej ma przynieść nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Projekt noweli przewiduje utworzenie nowej instytucji - sieci szpitali, które miałyby jasno podzielone kategorie i gwarantowane umowy finansowania. Ma to dać pacjentom łatwiejszy dostęp do kompleksowego leczenia. Zmiany w praktyce mają zadziałać od 1 lipca 2017 r.

Przegląd prasy: "Misiewicze" się dwoją i troją. PiS wykorzystuje lukę w prawie

Luki w ustawie kominowej pozwalają PiS legalnie wsadzać "swoich" do więcej niż jednej rady nadzorczej państwowej spółki - podają "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik Gazeta Prawna". Przyjaciółka domu Kaczyńskich Janina Goss znalazła się w Polskiej Grupie Energetycznej i Banku Ochrony Środowiska, ale są też osoby, które zasiadają w więcej niż dwóch radach.

Oto najbogatsze Polki. Najnowszy ranking

Dominika Kulczyk po raz kolejny otwiera listę 50 najbogatszych Polek, opublikowaną przez tygodnik "Wprost". Na drugim miejscu znalazła się jej matka - Grażyna, a podium zamyka Barbara Komorowska, współwłaścicielka imperium spożywczego. W sumie wartość fortun najbogatszych kobiet w naszym kraju sięgnęła prawie 22,8 mld zł - obliczył tygodnik.

Balcerowicz: trzeba wymienić Kaczyńskiego

- Trzeba zmienić strategię i wymienić Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz. Prezesa Prawa i Sprawiedliwości nazwał "pierwszym sekretarzem na tylnym siedzeniu, który emituje sugestie i instrukcje dla baronów, posiadających swoje folwarki".

Fast foody mogą zwrócić państwu nawet miliard złotych

Zmiana interpretacji podatkowej Ministerstwa Finansów, która została dokonana pod koniec czerwca, sprawia, że właściciele fast foodów mogą zostać zmuszeni do zapłaty zaległego podatku VAT za ostatnie pięć lat. Chodzi o stosowanie stawki 5 proc. zamiast prawidłowej 8 proc., jak wynika z interpretacji. Szacuje się, że bary szybkiej obsługi będą zmuszone zwrócić nawet miliard złotych. Problemy wyłaniają się zarówno przed dużymi sieciami, jak McDonald's czy KFC, jak i tysiącami małych punktów gastronomicznych, które mogą być teraz kontrolowane przez pracowników skarbowych.

Po prawie 200 latach likwidują spółkę. "Brak perspektyw"

Firma WAMAG, obecna na rynku od 196 lat, kończy swoją działalność mimo protestów związkowców, jakie miały miejsce podczas wakacji. Decyzję o likwidacji podjął właściciel - Kopex, który sam boryka się z wysokim zadłużeniem i koniecznością restrukturyzacji wobec dekoniunktury w górnictwie.

Gigantyczna podwyżka opłat. Woda będzie kosztowała słono

Wprowadzenie w życie nowego Prawa wodnego będzie prowadzić do drastycznego wzrostu stawek i opłat za wodę - alarmują częstochowscy radni, którzy zwrócili się do rządu i parlamentu o zmiany w projekcie. Ich zdaniem wydatki na wodę mogą okazać się dla rodzin i firm jednym z największych obciążeń finansowych w budżetach. Zmiany przepisów mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Darmowa aplikacja od ministerstwa. Sprawozdanie finansowe będzie łatwiejsze

Do końca listopada br. Ministerstwo Finansów udostępni bezpłatną aplikację do składania sprawozdań dotyczących podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego - poinformował resort w poniedziałek w komunikacie. Oprogramowanie ma być początkowo dostępne tylko dla dużych firm, a od 1 stycznia 2017 - dla średnich i małych.

Małopolska się dusi. Ale mieszkańcy chcą palić węglem

Zakaz używania paliw stałych do ogrzewania jest w Krakowie konieczny, jeśli walka ze smogiem ma przynieść efekty - przekonują władze miasta i Małopolski oraz aktywiści walczący o czystsze powietrze. We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny będzie rozpatrywał skargi osób, które chcą uchylenia antysmogowej uchwały sejmiku.

Prezydent podpisał specustawę lotniskową

Do końca grudnia 2020 roku będzie obowiązywała specustawa lotniskowa, która ma ułatwić inwestycje na lotniskach użytku publicznego - zakłada nowela, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Rosjanie "nie wykluczają" udziału w budowie polskiej elektrowni atomowej

Rosatom nie wyklucza wzięcia udziału w polskim przetargu na budowę elektrowni jądrowej, jeśli taki przetarg zostanie rozpisany. Polska mogłaby także zyskać na imporcie energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w Kaliningradzie - przekonuje przedstawiciel rosyjskiego Rosatomu Dmitrij Suchanow.

Przegląd prasy. Szkocka whisky zalewa Polskę

Polska jest w czołówce krajów, gdzie import whisky rośnie najszybciej. W 2016 r. trafiło do nas według szacunków Scotch Whisky Association aż 11 mln 0,7-litrowych butelek tego trunku – o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – pisze "Rzeczpospolita".

Polacy sprawdzają dane w bazie PESEL. Ministerstwo zalane wnioskami

Od końca sierpnia do 12 września br. do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło ponad 8 tys. wniosków o sprawdzenie danych w bazie PESEL - poinformował na swojej stronie resort cyfryzacji. To prawdopodobnie pokłosie głośnego niedawno rzekomego wycieku danych z bazy. Sprawę prowadzi ABW.

"Ograniczenie handlu w niedzielę to krok ku normalności"

Trzeba cywilizować rynek pracy w Polsce, a ograniczenie handlu w niedzielę to tylko jeden z potrzebnych kroków. Mamy nieefektywną i szkodliwą pod wieloma względami kulturę organizacyjną, korporacyjną i kulturę pracy - mówi ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda.

"To kolejny krok do repolonizacji banków". Eksperci o przejęciu Raiffeisena

Alior Bank, którego głównym udziałowcem jest PZU, uzyskał wyłączność negocjacyjną na działalność bankową Raiffeisen Bank Polska. Z kolei PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska i również uzyskał wyłączność negocjacyjną. Zdaniem ekspertów to kroki prowadzące do "repolonizacji" sektora bankowego w Polsce.