Z kraju

Z kraju

Morawiecki ma nowy pomysł na poprawę wpływów z podatku VAT

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że jednym z działań dotyczących uszczelnienia systemu VAT, o którym Polska rozmawia z Komisją Europejską, jest tzw. split payment, czyli podzielona płatność. Mechanizm polega na tym, że płacony VAT nie trafia na rachunek sprzedawcy, ale na specjalnie dedykowane konto.

Największy polski producent rowerów przejmuje holenderską markę

Polski producent rowerów Kross podpisał umowę przejęcia aktywów spółki Multicycle B.V. - poinformowała spółka. Multicycle to holenderska firma z wieloletnią tradycją posiadająca w swojej ofercie miejskie rowery oraz wysokiej klasy rowery elektryczne. W listopadzie znalazła się w stanie upadłości i wstrzymała działalność.

Wynajmowanie i przenoszenie pracowników pod lupą. ZUS zyska nowy sposób kontroli

W najbliższych dniach w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ma zostać ułatwione szybsze reagowanie na patologiczne przypadki "outsourcingu" pracowniczego i prowadzenie dokumentacji ZUS. Jak zapowiada wiceminister Marcin Zieleniecki, do deklaracji o wyrejestrowaniu i zarejestrowaniu na nowo pracowników w ZUS stosowany będzie nowy kod, który pozwoli na łatwiejszą kontrolę takich przypadków.

Ministerstwo publikuje strategię. Tanie lokale, opieka przekonają do rodzenia dzieci?

Lepsze warunki opieki i kształcenia dzieci, wsparcie opieki zdrowotnej oraz zwiększenie dostępności mieszkań to narzędzia, które pomogą walczyć ze spadkiem liczby ludności w Polsce i zaowocują poprawą współczynnika dzietności - wynika ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która dziś została opublikowana na stronie Ministerstwa Rozwoju.

PiS pracuje nad zmianą "prawa Szyszki". Opozycja: gra na czas

Klub PiS pracuje nad nowelizacją "prawa Szyszki". Rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreśliła, że nie jest jeszcze znany termin, kiedy projekt trafi do Sejmu. - Chcemy, żeby to było jak najszybciej - powiedziała Mazurek. Jak przekazał reporter TVN24, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Ryszard Terlecki stwierdził, że projekt może trafić do Sejmu na kolejnym posiedzeniu, czyli za dwa tygodnie. Opozycja twierdzi, że to "gra na czas" i proponuje własny projekt, natomiast ekolodzy sugerują, że powrót do poprzedniej wersji ustawy byłby najlepszym rozwiązaniem.

Rząd szykuje rewolucję w służbie zdrowia. "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Projekt ustawy o sieci szpitali przyjęty przez rząd Beaty Szydło - to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jak miałaby wyglądać reforma? Czy opieka medyczna powinna być bezpłatna? To pytania na które odpowiedzi szukały: dr Aneta Górska, ordynator oddziału pediatrycznego szpitala dziecięcego, Agnieszka Szpara, prezesa zarządu w firmie Affidea oraz Dorota Romanowska z "Newsweeka".

"Żadnego kontaktu" z ważnym świadkiem ws. Amber Gold. Będzie wniosek o karę

Prokurator Barbara Kijanko wezwana na świadka przez komisję śledczą ds. Amber Gold nie stawiła się w środę przed komisją. Jak poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) próby kontaktu ze świadkiem lub jego pełnomocnikiem nie przyniosły efektu. Teraz komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej.

Ostatni rok papierowych zwolnień. Rząd za zmianą przepisów

Od 1 stycznia 2018 r. zmienia się forma zaświadczenia lekarskiego, dokumentującego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej (MRPiPS).

Popularna sieć sklepów sprzedana. "Największe przejęcie w historii polskiego handlu"

Sieć Żabka Polska, posiadająca na rynku ok. 4,5 tys. sklepów pod markami: Żabka i Freshmarket została sprzedana. Kupił ją od Mid Europa Partners fundusz CVC Capital Partners. Nie podano wartości transakcji. Media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro, zaś z informacji firm można wnioskować, że wartość ta osiągnęła ok. 1,1 mld euro.

Optymizm w przemyśle i handlu. Poprawa koniunktury

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5, podczas gdy w styczniu 2,7. Oceny sytuacji w budownictwie są lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne. Jak informuje Urząd, poprawiła się również koniunktura w handlu hurtowym i detalicznym.

Inwestycje w polską ziemię przyniosły kokosy. Wiele wskazuje na to, że to koniec

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi znacząco ograniczyła obrót gruntami i w efekcie transakcji jest o połowę mniej. W czwartym kwartale 2016 roku nadal średnia cena transakcyjna była o 1,5 proc. wyższa niż przed rokiem. To pierwszy tak niski wzrost cen od 12 lat, a żyzna ziemia rolna juz zaczęła tanieć - wskazuje Open Finance.

Równe płace rujnują rodzinę? "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Równe zarobki kobiet i mężczyzn są niekorzystne dla rodzin - uważa republikanin z Utah. Czy równe płace rujnują rodzinę zastanawiały się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Małgorzata Dzwonecka, adwokat, Kancelaria Adwokacka Małgorzata Dzwonecka, Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka w USA oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Drzewa znikają również tam, gdzie nie powinny. "Przepisy stworzyły taką niejasną sytuację"

Masowa wycinka drzew w całej Polsce - to efekt ustawy o lasach, która weszła w życie wraz z początkiem roku. - Ostrzegaliśmy o tym, że przepisy stworzą przestrzeń do nadużyć i niestety wszystkie czarne scenariusze zdają się potwierdzać - mówił w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace. Zdaniem Piotra Tyszko-Chmielowca, dyrektora Instytutu Drzewa, rozwiązaniem obecnych problemów byłby powrót do poprzednich przepisów.

Greenpeace: Ta rzeź drzew może być przygrywką. Resort szykuje kolejne ustawy

- To może być preludium do dosłownej destrukcji polskiego systemu ochrony przyrody - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace. - My w grudniu dotarliśmy do trzech projektów nowelizacji napisanych w Ministerstwie Środowiska. - Ta rzeź drzew, która odbywa się od początku roku, może być przygrywką do tego, co dopiero się wydarzy - przekonywał.

Przegląd prasy. List nie doszedł ? To nie problem poczty

Wyższe ceny, monopol na obsługę sądów i administracji a do tego brak odszkodowań za niedostarczone listy - według "Dziennika Gazety Prawnej" takich zmian domaga się Poczta Polska. Jeżeli operator przeforsuje ten ostatni pomysł, to nie będzie można reklamować niedostarczonych zwykłych przesyłek.

Poseł PiS o kulisach spotkania Jarosława Kaczyńskiego z samorządowcami

Jarosław Kaczyński zajął dość krytyczne stanowisko ws. ustawy dotyczącej wycinki drzew i jej skutków. Powiedział, że wymaga ona nowelizacji - o kulisach spotkania prezesa PiS z lokalnymi strukturami partii opowiadał w TVN24 poseł tego ugrupowania Paweł Lisiecki. Z jego relacji wynika, że Kaczyński mówił o tym, że "mogło dojść do pewnego rodzaju lobbingu".

Wycinają drzewa na potęgę. Prezes PiS skrytykował ustawę i obiecał zmiany

- Przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione - zadeklarował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii. Z uczestnikami spotkania rozmawiali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Kilka godzin wcześniej resort środowiska informował, że nie planuje zmiany nowych przepisów.

Młody lekarzu, odpracuj studia lub płać? Gowin: jesteśmy na początku tej dyskusji

- Na razie nie ma żadnych szczegółów, dlatego że Ministerstwo Zdrowia uważa, że moja propozycja jest bezzasadna - tak w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin komentował swoją propozycję dotyczącą wprowadzenia płatnych studiów medycznych. - Ostateczna decyzja będzie należała do całej Rady Ministrów, a jesteśmy na początku tej dyskusji. Nie sądzę, żeby można było spodziewać się jej efektów w najbliższych miesiącach - ocenił Jarosław Gowin.