Z kraju

Z kraju

Morawiecki leci do Waszyngtonu. Ugra więcej niż kanclerz Niemiec?

W niedzielę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki leci do Stanów Zjednoczonych. Zaplanowano spotkania z przedstawicielami gabinetu prezydenta Donalda Trumpa "na najwyższym szczeblu". - Może dowiemy się wcześniej czegoś więcej niż wielkie kraje europejskie. Wizyta kanclerz Merkel nie przebiegała w sielankowej atmosferze - ocenił wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Jan Szewczak (PiS).

Polska wysoko w rankingu pomocy dla matek. Ale poza podium

Chorwacja jest krajem oferującym najlepsze warunki pod względem świadczeń dla młodych matek w Europie - wynika z rankingu opublikowanego przez brytyjskie związki zawodowe TUC w tym tygodniu. W zestawieniu, w którym Polska zajęła czwarte miejsce na 24 kraje europejskie, porównano płatne urlopy macierzyńskie.

Fani animacji i dobrego kina akcji będą zadowoleni. Premiery w kinach

Na jakie filmowe premiery warto wybrać się do kina? Co nowego wydarzyło się w świecie muzyki w ostatnim tygodniu? O tym w kulturalnym przeglądzie w TVN24 BiS opowiedziała Ewelina Woźnica z TVN24. Przypomniała także o nowym albumie Boba Dylana, który w tym tygodniu ma odebrać literacką Nagrodę Nobla.

Szydło: 500 plus przechodzi już do historii. Baby boom zaczyna być faktem

Baby boom zaczyna być w Polsce faktem; program Rodzina 500 plus przechodzi już do historii; ubóstwo wśród dzieci zmniejszyło się w naszym kraju o 94 proc. - powiedziała w Toruniu premier Beata Szydło, podczas konferencji w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założonej przez o. dr. Tadeusza Rydzyka. 1 kwietnia mija rok od wprowadzenia programu, za który - jak powiedziała premier - Polska dostała wiele wyróżnień międzynarodowych.

Hazard w salonach i internecie po nowemu. Drakońskie kary i gigantyczne zyski budżetu

Wszystkie automaty poza kasynami, które nie należą do Totalizatora Sportowego, będą nielegalne. Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która przyznaje monopol państwowemu operatorowi na organizowanie gier na automatach. Część nielegalnych operatorów hazardowych już wycofała się z rynku. Dzięki wchodzącej w życie ustawie w ciągu 10 lat budżet państwa ma zyskać ponad 15 miliardów złotych, a grający - większą ochronę swoich praw.

Rzutem na taśmę. MON wydał miliardy na trzy samoloty dla VIP-ów

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej i amerykański koncern Boeing podpisały umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości do przewozu najważniejszych osób w państwie. Obejmuje ona dwie nowe maszyny i jedną używaną. Kontrakt opiewa na ok. 523 mln dolarów netto, czyli po przeliczeniu ok. 2 mld zł, a po doliczeniu podatku - ok. 2,5 mld zł.

Pewny awans i pensja, krótki czas pracy, extra urlopy? Prześwietlamy przywileje nauczycieli

Konfrontacyjne wypowiedzi pod adresem strajkujących nauczycieli padły dziś z ust przedstawicieli ekipy rządzącej. Poseł PiS Stanisław Pięta nazwał organizatorów strajku "czerwoną lumpeninteligencją". Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk uznał nauczycieli za "grupę zawodową z największymi przywilejami" w Polsce. Dlatego, jego zdaniem, dzisiejszy strajk to paradoks. Jak jest w rzeczywistości?

Samoloty dla VIP-ów. Korzystna decyzja dla resortu obrony

Krajowa Izba Odwoławcza pozwoliła Ministerstwu Obrony Narodowej na zawarcie umowy z firmą Boeing na dostawę samolotów do przewozu VIP-ów jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem odwołania, jakie w tej sprawie złożyły inne firmy - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Chcą nowego święta, złożyli projekt ustawy. "To najważniejsza data w naszej historii"

Już wkrótce w kalendarzu świąt państwowych w Polsce może przybyć nowa data. Grupa posłów chce bowiem ustanowienia 14 kwietnia Świętem Chrztu Polskiego. - To najważniejsza data w naszej historii, ale nie ma żadnego przełożenia na pamięć o tym w kalendarzu - wskazuje w rozmowie z tvn24bis.pl poseł niezrzeszony Jan Klawiter, reprezentant wnioskodawców projektu, który zyskał poparcie nawet przedstawiciela Nowoczesnej.

Pitera: niech PiS pomyśli o bezpieczeństwie, a mniej o interesie elektoratu

- Bardzo nie podoba mi się podejście rządu do strefy euro - mówi Julia Pitera, eurodeputowana PO. Jej zdaniem, "jest to element kompletnego nierozumienia czemu służy przystąpienie" do tej grupy. - To nie jest tylko ekonomia. To jest bezpieczeństwo państwa, dlatego takie kraje jak Litwa, Słowacja weszły do strefy euro, bo to daje im związek z gospodarką zachodniej Europy i wyprowadza definitywnie ze strefy wpływów Rosji - tłumaczy gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS. - Radziłabym żeby PiS pomyślało o polskim bezpieczeństwie, a mniej o interesie swojego elektoratu - wskazuje Pitera.

Ustawa o ziemi. Bruksela nie wszczęła procedury wobec Polski

Mimo że Komisja Europejska już od kilku miesięcy bada przyjętą przed rokiem ustawę w sprawie obrotu ziemią, która nakłada ograniczenia na sprzedaż gruntów rolnych w Polsce, wygląda na to, że w tym półroczu nie zdecyduje się na wszczęcie procedury - poinformowały źródła w Brukseli.

Brexit przyniesie straty rolnikom. Unijna organizacja ostrzega

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, że odejście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty przyniesie straty zarówno brytyjskim, jak i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, że Zjednoczone Królestwo dotrzyma swoich zobowiązań finansowych.