Z kraju

Z kraju

Nie był z bajki Morawieckiego. Jego usunięcie skrupulatnie zaplanowano, co do godziny

Snuł plany ekspansji, zapowiadał nowości w ofercie PZU i chwalił się najwyższymi w historii przychodami spółki. Tak było kilka dni temu, a wczoraj został odwołany z funkcji prezesa ubezpieczeniowego giganta. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wyznaczenie daty a nawet godziny posiedzenia rady nadzorczej PZU mogło nie być przypadkowe - w tym czasie prezes PiS Jarosław Kaczyński przebywał w Londynie i w razie jakiejkolwiek próby obrony Krupińskiego nie mógłby interweniować. W ostatnim momencie o planach Morawieckiego miała dowiedzieć się premier.

Jest tymczasowy szef PZU

Członek Rady Nadzorczej PZU Marcin Chludziński pokieruje tymczasowo zarządem największego ubezpieczyciela w Polsce. Wczoraj z funkcji prezesa odwołano niespodziewanie Michała Krupińskiego.

Porodówki pękają w szwach. Skąd ten baby boom?

W styczniu 2017 roku urodziło się o ponad 7 procent więcej dzieci niż w tym samym miesiącu rok temu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to w tym roku będziemy mieli najwięcej urodzeń od siedmiu lat. Czy możemy już mówić o baby boomie? Oto, co wpływa na dzietność w Polsce.

Dlaczego "złote dziecko PiS" straciło posadę? Kilka powodów

Miano "złotego dziecka PiS-u", cztery języki, świetne wykształcenie i spore doświadczenie - dlaczego Michał Krupiński musiał odejść ze stanowiska prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń? To jedna z kwestii, które Robert Stanilewicz poruszył w cyklu "3…2…1…".

Bezrobocie w dół. Tak dobrze na rynku pracy dawno nie było

Stopa bezrobocia w lutym 2017 roku spadła do 8,5 procent z 8,6 procent w styczniu 2017 roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 milion 383,4 tysięcy bezrobotnych wobec 1 miliona 397,1 tysiąca osób przed miesiącem.

Podatek dziesięć razy niższy niż planowano. Nowy plan resortu

Stawka opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami ma wynieść 89 groszy, a nie jak wcześniej zapowiadano 8,90 złotych - proponuje Ministerstwo Środowiska. Chodzi o tak zwany podatek denny, który mają wnosić prowadzący porty, przystanie i mariny śródlądowe.

Przegląd prasy: Wakacje w Polsce drogie jak na Zachodzie

Turyści planujący urlop w kraju muszą przygotować się na większy wydatek. Hotelarze podnoszą opłaty za noclegi. To efekt wysokiej frekwencji w zeszłym roku i rosnąca skala rezerwacji na nadchodzący sezon - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

SKOK Wołomin upada, ale powoli. Minister nie ma zastrzeżeń

W sprawie SKOK Wołomin nie stwierdzono uchybień w pracy sędziego komisarza, a postępowanie prokuratorskie trwa - takie między innymi stwierdzenia znalazły się w stanowisku ministra sprawiedliwości, przedstawionym na posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Syndyk wysłał wezwania do zapłaty podwójnych udziałów do około 7 tys. członków kasy, co wywołało wzburzenie udziałowców.

Trzęsienie we władzach polskiego giganta ubezpieczeniowego. Prezes odwołany

Rada Nadzorcza odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa zarządu PZU i ze składu zarządu. Jak poinformowała spółka w środowym komunikacie, przestanie pełnić te funkcje od 22 marca. Krupiński jest postrzegany jako człowiek z otoczenia Zbigniewa Ziobry, a tymczasem kontrolę nad PZU przejął resort rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa

Polscy artyści wystosowali list do europosłów, w którym protestują przeciwko włączeniu muzyki w rozporządzenie dotyczące zniesienia geoblokowania. Pod protestem podpisało się ponad 170 osób z branży muzycznej - m.in. Ryszard "Peja" Andrzejewski, Kuba Badach, Rafał Blechacz, Dariusz Malejonek, Grzegorz Markowski, Fisz czy Czesław Mozil. Ich zdaniem zmiany spowodują podwyższenie opłat za streaming w serwisach muzycznych oraz powrót słuchaczy do pirackich stron. Zdaniem europosłanki Róży Thun, obawy te są "płonne".

Kowalczyk o wejściu Polski do strefy euro: to się może skończyć jak w Grecji

Wejście Polski do strefy euro powinno być uzależnione od tego, czy jesteśmy na to gospodarczo przygotowani. Ja twierdzę, że nie jesteśmy, a jeśli się za wcześnie wejdzie do strefy euro, to może się to skończyć tak, jak w Grecji - powiedział w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jak stwierdził, o przyjęciu wspólnej waluty będzie można realnie myśleć, kiedy siła nabywcza, koszty pracy i zarobki będą porównywalne z innymi krajami w eurolandzie.

Szykuje się praca dla 400 osób. Sprawdź, kogo szukają

Około 400 nowych miejsc pracy w centrum logistycznym w podłódzkim Strykowie zaoferuje w tym roku Grupa Geis. W lutym firma uruchomiła tam sortownię paczek i hub drobnicowy, planuje również przeniesienie do tej lokalizacji całego swojego zaplecza biurowego.

Rząd zwleka ze stanowiskiem w sprawie Brexitu. "Pojawi się wkrótce"

Stanowisko rządu w sprawie Brexitu pojawi się wkrótce na posiedzeniu Rady Ministrów; musi być jeszcze uzupełnione o pewne przepisy przejściowe dotyczące relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dopytywany, kiedy to się stanie, Bochenek odpowiedział, że w tym momencie jest to ciężko określić. - Myślę, że na pewno wkrótce, bo sprawa jest pilna - ocenił. We wtorek punkt ten został zdjęty z obrad rządu.

Europa wielu prędkości stanie się faktem? Debata w TVN24 BiS

Sześćdziesiąta rocznica podpisania Traktatów Rzymskich - to główny temat debaty TVN24 BiS. Czy Unia Europejska przetrwa zmiany? Czy Europa wielu prędkości staje się faktem? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się: Marta Golbik z Nowoczesnej, Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej oraz Jakub Kulesza z Kukiz'15.

Pięć rzeczy, które powinna zrobić Polska. Bank Światowy chwali, ale też doradza reformy

Rozwój gospodarczy Polski był w ostatnich latach ogromnym sukcesem, jednak potrzebne są kolejne reformy, które pozwoliłyby spełnić oczekiwania obywateli na dalsze doganianie Unii Europejskiej, wynika z raportu Banku Światowego "Lekcje z Polski, wnioski dla Polski". - Wnioski Banku Światowego są zbieżne z działaniami polskiego rządu - skomentował raport wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zakaz handlu w niedziele. Jest stanowisko rządu

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zajął pozytywne stanowisko wobec projektu ustawy w sprawie zakazu handlu w niedzielę - poinformował we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że do propozycji zgłoszono "liczne uwagi", a rząd nie sugeruje, ile niedziel miałoby być objętych zakazem.

Ograniczenie handlu w niedziele. Szydło ma listę uwag

Rząd przychyla się do projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę, ale mamy do niego pewne uwagi - podkreśliła we wtorek premier Beata Szydło. Jej gabinet - jak dodała - nie zgadza się z karami zwartymi w projekcie.