Artykuł sponsorowany. Polsko-włoski krok w kierunku nowej epoki

Polsko-włoski krok w kierunku nowej epokiWłoska Izba Handlowo-Przemysłowa

Kultura Italii otacza Polaków z niemal każdej strony, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Zachwycamy się włoską motoryzacją, polegamy na włoskiej elektronice, uwielbiamy włoską kuchnię i zarażamy się włoskimi nawykami. Od 1996 roku Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa korzysta z dobrych warunków biznesowych w Polsce i dzieli się z nami tym, co najlepsze.

Produkty, mające swoje korzenie na Półwyspie Apenińskim, można w naszym kraju spotkać na każdym rogu. Członkiem Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej jest między innymi koncern FCA, któremu zawdzięczamy symbole polskiej motoryzacji - Fiata 125 i 126. Obecnie jest to największy producent i czołowy eksporter samochodów, który od października 1992 roku wyprodukował w Polsce 8 milionów aut na rynek zagraniczny.

Razem otwieramy się na przyszłość

To właśnie branża motoryzacyjna była tematem przewodnim konferencji International Automotive Business Meeting, która odbyła się w dniach 28-29 listopada w Katowicach. Rozwijająca się technologia pojazdów elektrycznych i autonomicznych stanowi przedmiot dyskusji na całym świecie. - Naszym głównym celem jest zrozumienie, jaka przyszłość czeka sektor motoryzacyjny w Polsce. Spodziewamy się w niedalekim czasie wielkich zmian w tym obszarze. Dlatego zależy nam na zrozumieniu, jak Polska przygotowuje się do stawienia czoła temu wyzwaniu. Ten kraj ma silne kompetencje w zakresie prezentowania tradycyjnego podejścia w branży motoryzacyjnej. Teraz musimy dowiedzieć się, kiedy i jak Polska mogłaby poszerzyć zakres umiejętności w tym, nowym dla wszystkich, kierunku – tłumaczy Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce. Pewien nadchodzących zmian jest także Jakub Faryś. - Przez ostatnie 100 lat idea koncepcji samochodu była taka sama. To był silnik spalinowy, koła, skrzynia biegów, siedzenia i nadwozie. Dziś mówimy o zupełnie innej rzeczywistości i pomyśle - wyjaśnił prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Naszym głównym celem jest zrozumienie, jaka przyszłość czeka sektor motoryzacyjny w Polsce. Spodziewamy się w niedalekim czasie wielkich zmian w tym obszarze. Dlatego zależy nam na zrozumieniu, jak Polska przygotowuje się do stawienia czoła temu wyzwaniu Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce

Połączenie rozwijającej się technologii nie tylko z ekonomią, ale i ekologią, jest kluczowym wyzwaniem, przed którym stają współcześni konstruktorzy. Wiąże się to z próbami ograniczania emisji dwutlenku węgla, podejmowanymi między innymi przez Komisję Europejską. – Komisja proponuje, żeby w 2030 roku to ograniczenie wyniosło 30 proc., a w 2025 roku 15 proc. Branża motoryzacyjna odebrała to jako bardzo ambitny cel, szczególnie w przypadku pojazdów dostawczych. W tym segmencie osiągnięcie go będzie bardzo trudne – uważa Jakub Faryś, prezes PZPM. Wspierany przez Włoską Izbę Handlowo-Przemysłową, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego liczy na wspólne dotarcie do możliwie najlepszego rozwiązania. - Mamy nadzieję, że Komisja Europejska usiądzie z nami do stołu i znajdziemy wyjście, które będzie dobre dla szeroko pojętej branży motoryzacyjnej. W Europie jest to ponad 12 milionów osób, a w Polsce ponad 600 tysięcy. To sektor, który najwięcej inwestuje w badania i rozwój. Na całym kontynencie kwota ta przekracza 50 miliardów złotych. Walcząc o redukcję szkodliwych substancji, musimy pamiętać o wszystkich osobach, które pracują w tej branży.

Walka z zanieczyszczeniem polskich miast

Elektromobilność to kierunek, w którym musi zmierzać sektor motoryzacyjny. Z oczywistych powodów. Statystyki mówią, że do 2050 roku ruch miejski podwoi się, więc nie możemy utrzymywać obecnego modelu transportu. Alessandro De Pedys, Ambasador Włoch w Polsce

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z początku 2016 roku, aż 33 polskie miasta znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji w Unii Europejskiej. Co gorsze, każde z nich przekroczyło zalecane maksymalne stężenie pyłów co najmniej trzykrotnie. Odpowiedzialność za tak dramatyczne wyniki ponosi w dużej mierze przemysł motoryzacyjny, w tym paliwowo-energetyczny. Z tego względu, w ekologicznych „samochodach przyszłości” pokłada się przede wszystkim nadzieje na obniżenie emisji spalin i poprawę jakości życia. - To bardzo ciekawe zagadnienie. Elektromobilność to kierunek, w którym musi zmierzać sektor motoryzacyjny. Z oczywistych powodów. Statystyki mówią, że do 2050 roku ruch miejski podwoi się, więc nie możemy utrzymywać obecnego modelu transportu. Jest wiele znaków zapytania, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój tego sektora. Nie chodzi tylko o samochody elektryczne, ale także o produkcję energii ze źródeł odnawialnych. To skomplikowane, ale to jest rynek przyszłości i jeśli zajmiemy się nim wspólnie, Włochy i Polska, może być bardzo ciekawie – zauważył Alessandro De Pedys, Ambasador Włoch w Polsce.

Elektromobilność może nie tylko przełożyć się na poprawę jakości życia w naszym kraju, ale przy okazji mieć także pozytywny wpływ na zacieśnienie współpracy między Włochami, a Polską w sektorze motoryzacyjnym. Dzięki wzajemnemu wsparciu, kraje te mają szansę zmienić przyszłość milionów ludzi.

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Źródło zdjęcia głównego: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa

Pozostałe wiadomości

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP