Z kraju

Z kraju

Gigantyczna podwyżka opłat. Woda będzie kosztowała słono

Wprowadzenie w życie nowego Prawa wodnego będzie prowadzić do drastycznego wzrostu stawek i opłat za wodę - alarmują częstochowscy radni, którzy zwrócili się do rządu i parlamentu o zmiany w projekcie. Ich zdaniem wydatki na wodę mogą okazać się dla rodzin i firm jednym z największych obciążeń finansowych w budżetach. Zmiany przepisów mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Darmowa aplikacja od ministerstwa. Sprawozdanie finansowe będzie łatwiejsze

Do końca listopada br. Ministerstwo Finansów udostępni bezpłatną aplikację do składania sprawozdań dotyczących podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego - poinformował resort w poniedziałek w komunikacie. Oprogramowanie ma być początkowo dostępne tylko dla dużych firm, a od 1 stycznia 2017 - dla średnich i małych.

Małopolska się dusi. Ale mieszkańcy chcą palić węglem

Zakaz używania paliw stałych do ogrzewania jest w Krakowie konieczny, jeśli walka ze smogiem ma przynieść efekty - przekonują władze miasta i Małopolski oraz aktywiści walczący o czystsze powietrze. We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny będzie rozpatrywał skargi osób, które chcą uchylenia antysmogowej uchwały sejmiku.

Prezydent podpisał specustawę lotniskową

Do końca grudnia 2020 roku będzie obowiązywała specustawa lotniskowa, która ma ułatwić inwestycje na lotniskach użytku publicznego - zakłada nowela, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Rosjanie "nie wykluczają" udziału w budowie polskiej elektrowni atomowej

Rosatom nie wyklucza wzięcia udziału w polskim przetargu na budowę elektrowni jądrowej, jeśli taki przetarg zostanie rozpisany. Polska mogłaby także zyskać na imporcie energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w Kaliningradzie - przekonuje przedstawiciel rosyjskiego Rosatomu Dmitrij Suchanow.

Przegląd prasy. Szkocka whisky zalewa Polskę

Polska jest w czołówce krajów, gdzie import whisky rośnie najszybciej. W 2016 r. trafiło do nas według szacunków Scotch Whisky Association aż 11 mln 0,7-litrowych butelek tego trunku – o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – pisze "Rzeczpospolita".

Polacy sprawdzają dane w bazie PESEL. Ministerstwo zalane wnioskami

Od końca sierpnia do 12 września br. do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło ponad 8 tys. wniosków o sprawdzenie danych w bazie PESEL - poinformował na swojej stronie resort cyfryzacji. To prawdopodobnie pokłosie głośnego niedawno rzekomego wycieku danych z bazy. Sprawę prowadzi ABW.

"Ograniczenie handlu w niedzielę to krok ku normalności"

Trzeba cywilizować rynek pracy w Polsce, a ograniczenie handlu w niedzielę to tylko jeden z potrzebnych kroków. Mamy nieefektywną i szkodliwą pod wieloma względami kulturę organizacyjną, korporacyjną i kulturę pracy - mówi ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda.

"To kolejny krok do repolonizacji banków". Eksperci o przejęciu Raiffeisena

Alior Bank, którego głównym udziałowcem jest PZU, uzyskał wyłączność negocjacyjną na działalność bankową Raiffeisen Bank Polska. Z kolei PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska i również uzyskał wyłączność negocjacyjną. Zdaniem ekspertów to kroki prowadzące do "repolonizacji" sektora bankowego w Polsce.

Foliowa siatka za złotówkę. Sześć faktów, o których musisz pamiętać

Nowelizacja ustawy przygotowana przez Ministerstwo Środowiska może spowodować, że za foliowe siatki, do których pakujemy zakupy będą w pełni odpłatne. A za jedną sztukę będziemy musieli płacić nawet 1 zł. Taki zabieg ma zniechęcić klientów do korzystania z nieekologicznych rozwiązań. Oto sześć ważnych faktów dotyczących propozycji resortu.

Krople do oczu wycofane z obrotu. Ważne ostrzeżenie

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu kilkanaście serii kropli do oczu o nazwie QUINAX. Decyzję wydano po tym, jak do GIFu wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert z „organu kompetentnego” w Belgii.

Duda: trzeba skończyć z tradycją "weekend w hipermarkecie"

- Jeżeli ja widzę, że ktoś w niedzielę kupuje sobie materiały budowlane i mówi, że to jest jego wolność i nie wolno mu odbierać jego wolności, to powiem wam tak: wolność ma swoje granice - stwierdził szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w rozmowie z RMF FM. Związek jest jedną z organizacji, która chce prawnego zakazu handlu w niedzielę.

Oto bastiony dyskontów. Tam rządzą Biedronka i Lidl

Największe nasycenie dyskontami występuje w średnich miastach, jak np. Ostrołęka, Słupsk, Jelenia Góra, gdzie na jeden sklep dyskontowy przypada mniej niż 5 tys. mieszkańców, w sklepach tego typu kupujemy już ponad jedną czwartą żywności - wynika z analizy lokalnej konkurencyjności dyskontów w Polsce prowadzonego przez instytut GfK Polonia.

Polacy i Niemcy łączą siły. Apel o płacę minimalną

Przedstawiciele obradujących w Gdańsku największych polskich i niemieckich central związkowych wystosowali do europejskiej komisarz ds. transportu wspólny list, w którym apelują o stosowanie wobec polskich transportowców w pełnym wymiarze płacy minimalnej.

Intratny zawód: prezes. Rekordzista zarobił ponad 15 mln zł

O jedną dziesiątą wzrosły w ubiegłym roku pensje członków zarządów największych spółek giełdowych w porównaniu do roku 2014. Największą pensję zgarnął prezes informatycznej spółki Comarch. Zobacz, jak płacą największe giełdowe spółki w Polsce.

Jak kupić lokal od państwa? Rząd ma już szczegóły Mieszkania Plus

We wtorek rząd zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia "Narodowego Programu Mieszkaniowego", czyli programu Mieszkanie plus. Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Ta druga opcja będzie dla najemcy droższa o 20 proc.

W Gdańsku powstała Rada Imigrantów. "Chcemy partycypować w życiu miasta"

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powołał pierwszą w Polsce Radę Imigrantów, składającą się z 12 osób. - Chcemy współpracować z miastem, partycypować w jego życiu, budować rzeczywistość i wnosić własne pomysły - tłumaczy członek rady Karol Liliana Lopez, Polka pochodząca z Kolumbii. Jak dodaje, w Gdańsku mieszka ok. 5 tys. imigrantów, ale ich nie widać. - Chcemy im pomagać, zachęcać do współpracy w sprawach, które dotyczą imigrantów - zaznacza.

Afrykański pomór świń. Prokuratura poszerza śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku rozszerzyła śledztwo ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF) o wątek dotyczący ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym b. ministra rolnictwa.