PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej - poinformował wiceprezes spółki Mirosław Kochalski w wywiadzie dla agencji Reuters.
- Analizujemy wszystkie możliwe projekty, które mogą mieścić się w naszej strategii, naturalnie łącznie z projektem elektrowni jądrowej - powiedział Kochalski.
"Projekty, takie jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej, wymagają decyzji rządowej i analizy przeprowadzonej przez poszczególne firmy. W PKN Orlen sprawdzamy wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w naszą strategię, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej. Produkcję i sprzedaż energii elektrycznej realizujemy już teraz, a jednocześnie przyglądamy się innym rozwiązaniom. Natomiast należy pamiętać, że wszystkie projekty, które realizuje PKN Orlen, muszą przejść restrykcyjne analizy inwestycyjne" - napisano w komunikacie prasowym przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.
Elektrownia jądrowa
Pod koniec stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że spodziewa się decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej w pierwszej połowie tego roku. Za projekt odpowiada spółka PGE EJ1, w której 70 proc. udziałów ma Polska Grupa Energetyczna, a po 10 proc. Tauron, KGHM oraz Enea.
Kochalski poinformował ponadto w rozmowie z Reutersem, że spadek jakości ropy Ural, związany głównie z wyższą zawartością siarki, może otworzyć drogę do negocjacji z rosyjskimi partnerami Orlenu. Głównymi dostawcami ropy do grupy są Rosnieft i Tatneft, jednak - jak podał Kochalski - PKN nie wyklucza zwiększenia dostaw z USA oraz innych kierunków.
Według wypowiedzi wiceprezesa Orlen będzie również analizował możliwości przejęcia stacji paliw w Czechach i Niemczech. PKN prowadzi w tych krajach odpowiednio 401 i 581 obiektów.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Orlen