Koniec ubiegłego roku nie przyniósł zmian w przeciętnym poziomie cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu do sytuacji przed rokiem wskaźnik wzrósł o 1,1 procent.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu 2018 roku największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny paliw do prywatnych środków transportu, które obniżyły ten wskaźnik o 0,19 p.p. (punktów procentowych).
Inflacja w 2019 roku
Analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oceniają, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosną o 1 procent rok do roku, a w porównaniu z grudniem o 0,1 procent.
"Oczekujemy wzrostu cen żywności oraz kosztów użytkowania mieszkania, a także znaczącego spadku cen odzieży i obuwia wynikającego z czynników o charakterze sezonowym. A także dalszego spadku cen w transporcie. W styczniu roczny wskaźnik cen powinien wynieść 1 procent. Należy mieć na uwadze fakt, iż wskutek przeszacowania wag w koszyku inflacyjnym, wskazania dla stycznia mogą ulec rewizji, wraz z marcową publikacją danych za luty" - napisano w komentarzu.
Zdaniem analityków mBank Research inflacja może spaść jednak nawet poniżej 1 procenta. Zgodnie z ich szacunkami, w całym 2019 roku wskaźnik będzie kształtował się na poziomie zbliżonym do tegorocznego - w granicach 1,5 a 2,0 procent rok do roku.
Analitycy mBank Research ocenili, że to "komfortowa sytuacja" dla Rady Polityki Pieniężnej, przemawiająca "za utrzymywaniem stóp procentowych bez zmian w kolejnych latach".
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP