Z kraju

Z kraju

Najtańszy kredyt w Polsce. Ostatnie chwile na złożenie wniosku

Studenci i doktoranci do 20 października mogą starać się o kredyt studencki. Jest to najbardziej preferencyjna pożyczka w Polsce - część odsetek spłaca państwo, a absolwenci, którzy uzyskają wzorowe wyniki, mogą liczyć na umorzenie nawet połowy długu. Od przyszłego roku zmienią się zasady przyznawania kredytów.

Mocarstwowe plany w sprawie Radomia. "10 milionów pasażerów jest wielką sprawą"

Zwiększenie przepustowości portu w Radomiu do 10 milionów pasażerów jest wielką sprawą - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania uzgodnienia w sprawie zarządzania lotniskiem w Radomiu przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. W sobotę rano, jak poinformował prezes PPL Mariusz Szpikowski, została podpisana umowa w sprawie sprzedaży radomskiego lotniska Przedsiębiorstwu Państwowemu Porty Lotnicze za kwotę 12,7 miliona złotych.

Bez OC i dowodu rejestracyjnego. Kierowców mogą czekać kłopoty

Od początku października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Rewolucyjna zmiana może jednak rodzić problemy, gdy policja nie znajdzie w systemie informatycznym potwierdzenia wykonania badań technicznych naszego samochodu. Taka sytuacja może mieć miejsce, ponieważ część diagnostów ma przerwę w dostępie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Polska kupowała złoto po raz pierwszy w XXI wieku. "Prześcignęliśmy Grecję"

W lipcu i sierpniu polski bank centralny kupił w sumie dziewięć ton złota. Na tym jednak nie koniec. Jak wylicza ekonomista Rafał Mundry, we wrześniu dokupiliśmy kolejne 3,9 tony złotego kruszcu. - Pod względem wielkości rezerw w złocie prześcignęliśmy Grecję - komentuje. Wakacyjne transakcje były pierwszymi zakupami złota przez Narodowy Bank Polski od początku XXI wieku.

Związkowcy zapowiadają strajk w LOT. "To kolejny odcinek serialu"

Związkowcy działający w Polskich Liniach Lotniczych LOT podjęli decyzję o strajku. Ma on odbyć się 18 października. Bezpośrednią przyczyną protestu ma być to, że przewoźnik odmawia przywrócenia do pracy Moniki Żelazik, która przewodniczy Związkowi Zawodowemu Personelu Pokładowego i Lotniczego. – To kolejny odcinek serialu strajk za wszelką cenę – odpowiada rzecznik przewoźnika Adrian Kubicki.

Ważna inwestycja coraz bliżej. Wiemy, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata

Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie symbolicznie wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. To też jeden z priorytetów rządzącej partii.

Przegląd prasy: Resort chce ulżyć odbiorcom drożejącego prądu

Resort energii przygotowuje projekt ustawy, która ma rekompensować gospodarstwom domowym koszty energii elektrycznej - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". - Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii - powiedział w wywiadzie dla gazety minister energii Krzysztof Tchórzewski.

LOT chce przejąć pilotów i personel pokładowy Small Planet

PLL LOT przejmą pilotów i personel pokładowy polskiej linii czarterowej Small Planet, która przyspieszyła postępowanie układowe. Pierwsze spotkania w tej sprawie odbyły się w tym tygodniu, a ich wyniki są obiecujące - powiedział w czwartek rzecznik LOT Adrian Kubicki.

Rostowski: Morawiecki nie podjął decyzji patriotycznej, żeby wstąpić do naszego rządu

- We wrześniu 2013 roku zapytałem Mateusza Morawieckiego, czy chciałby zostać ministrem finansów - przyznał w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były wicepremier i szef resortu finansów Jacek Rostowski. Według jego relacji Morawiecki odmówił. - Nie podjął patriotycznej decyzji, żeby wstąpić do tego rządu, zostać ministrem i walczyć z oszustami, skoro twierdzi, że tak dobrze potrafi to robić - dodał Rostowski.

Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach

Niemal co drugi Polak chciałby zatrudnić się w firmie zagranicznej, a jedynie co czwarty wybrałby firmę lokalną - wynika z badania przeprowadzonego przez Nielsen Polska. - Firmy z kapitałem zagranicznym przez lata zbudowały wizerunek solidnego pracodawcy, który dobrze płaci. To czynnik, który bardzo liczy się dla polskich pracowników - podkreślił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Kontrole skarbowe w centrach handlowych. Postępowania karne

Łódzki Urząd Celno-Skarbowy wszczął 11 kontroli celno-skarbowych wobec podmiotów gospodarczych, związanych z obrotem towarami w centrach handlowych w Rzgowie i Głuchowie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Dodano, że wobec pięciu z nich wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Podwykonawcy Astaldi zapowiadają protesty na drogach

Na środę część podwykonawców inwestycji kolejowych firmy Astaldi zapowiedziała w ramach protestu blokadę dróg krajowych w okolicach inwestycji infrastrukturalnych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

"Repolonizacja" kolejki na Kasprowy Wierch. Premier: to jest diament narodowy

Polski Fundusz Rozwoju podpisał umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych SA (PKL). Zamknięcie transakcji przewidziane jest na koniec 2018 roku - poinformowały spółki w komunikatach. Do PKL należy m.in. kolejka linowa na Kasprowy Wierch. - To bardzo ważny dzień i taki, na który długo czekaliśmy - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki .

Duża sieć handlowa zamyka kolejne sklepy. "Nie znikamy z rynku"

Piotr i Paweł w środę zamknie kolejne dwa sklepy, które "nie osiągają zakładanych wyników". Wcześniej, od 30 września do 4 października, sieć zamknęła osiem placówek. Jak wskazują przedstawiciele Piotra i Pawła te decyzje są elementem planu restrukturyzacji wdrażanego po objęciu firmy postępowaniem sanacyjnym. - Piotr i Paweł nie znika z rynku - zapewnia rzecznik prasowy sieci Aleksander Rosa.