Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: Współczesne problemy kapitalizmu

Jako człowiek chętnie poszerzający swoją wiedzę o świecie o nowe wątki, teorie i hipotezy z wielką ekscytacją śledzę od paru miesięcy to, jak rozwija się debata na dwa najmodniejsze ostatnio tematy związane z gospodarką. Chodzi o tak zwaną „secular stagnation” i o nierówności dochodów.

List Putina i próby utworzenia w Europie unii energetycznej. Komentuje Wojciech Jakóbik

- Unia energetyczna jest to nazwa na proces tworzenia wspólnego rynku gazu i energii elektrycznej w Europie, który trwa już od dawna. Polacy, kraje bałtyckie i grupy wyszechradzkiej, nalegają aby tę unie eneretyczną rozszerzyć o wspólnote energetyczną - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat, Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu "Europa Bezpieczeństwo Energia".

Ciosek: Rosja walczy o nowy ład globalny

- Rosja walczy o nowy ład globalny, w którym chcę odgrywać ważna rolę. Gdyby celem Rosji był sam Krym, byłoby to po prostu śmieszne - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat obecne położenie Rosji Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie.

Chińska gospodarka zwalnia. Komentują Aleksandra Bluj i Arkadiusz Krężel

Eksport Chin nieoczekiwanie spadł drugi miesiąc z rzędu. Coraz słabsze dane dotyczące importu, a także obniżenie prognoz dotyczących wzrostu PKB, nasilają obawy o stan drugiej gospodarki świata. Publikowane w tym tygodniu nowe prognozy mówią już o wzroście 7,5 proc. w tym i 7,3 proc. w przyszłym roku. To najsłabsze oczekiwania od 1990 roku. Czy spowolnienie Chin, może być dla nas groźne? Komentują Aleksandra Bluj i Arkadiusz Krężel.

Polska to drogi kraj? Komentują Ignacy Morawski i Roland Paszkiewicz

- Jest tanio i wszystkie porównania cen na miedzynarodowych rynkach, pokazują że mamy niskie ceny. Szczególnie w przypadku usług - komentował Ignacy Morawski główny ekonomista FM Banku PBP. - Inflacja pozostanie relatywnie niska i poniżej celu inflacyjnego RPP - odniósł się do ewentualnych wzrostów cen, Roland Paszkiewicz Szef Działu Analiz CDM PEKAO.

Jaki jest plan Putina? Rozmowa z Henrykiem Wujcem

Rozmowa z Henrykiem Wujcem, szefem Forum Polsko-Ukraińskiego i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego, o tym dlaczego Putinowi zależy na destabilizacji sytuacji na Ukrainie, oraz o tym, na czym polega obecna strategia Rosji wobec Ukrainy.

Navy Seals i nowy ośrodek szkoleniowy. Rozmowa z majorem Jackiem Kowalikiem

Navy Seals szuka miejsca na nowy ośrodek szkoleniowy, na który Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć 11 mln dol. O tym jak może wyglądać ośrodek szkoleniowy służb specjanych, jak współpracuję się z jednostką Navy Seals oraz o tym, na ile siły specjalne Ukrainy, byłyby w stanie odbić zajętę budynki przez separatystów - rozmawiamy z majorem Jackiem Kowalikiem, z grupy reagowania kryzysowego, byłym żołnierzem GROM.

Muzyka z chmury. Poznaj kulisy cichej rewolucji. Kiedy pliki wyprą płyty CD?

Rynek muzyki cyfrowej rośnie, jak na drożdżach. Coraz więcej osób, także w Polsce słucha muzyki przez Internet i za nią płaci. Serwisy streamingowe wciąż pozyskują nowych użytkowników, którzy są gotowi co miesiąc płacić abonament. To zmiana, bo Polacy nie lubią płacić za filmy i muzykę z Internetu.

Suwerenność dla Katalonii?

Hiszpańskie Kortezy zdecydowanie opowiedziały się we wtorek przeciw referendum niepodległościowemu w Katalonii. Rząd regionalny w Barcelonie przy silnym wsparciu mieszkańców planował zorganizować plebiscyt 9 listopada. Po siedmiogodzinnej debacie niższa izba hiszpańskiego parlamentu zgodnie z przewidywaniami odrzuciła wniosek. Przeciw było 299 z deputowanych, 47 za, a jeden się wstrzymał od głosu. Kongres Deputowanych liczy 350 foteli. O sprawie w TVN24 Biznes i Świat dyskutowali Maciej Stasiński i Ignacio Temino Martinez.

Przegląd prasy rosyjskiej

Rosyjska prasa podkreśla, że list do 18 przywódćów państw europejskich, to przede wszystkim wzmocnienie pozycji Putina w nachodzcych rozmowach.

Rafał Hirsch: Grecja wstaje z kolan

Grecja sprzedała dziś na rynkach międzynarodowych swoje nowe, pięcioletnie obligacje. Wypuściła je głównie po to, aby przetestować, jaki będzie odzew – czy ktoś będzie chciał je kupić, a jeśli tak, to jakich odsetek zażąda. Rezultat przeszedł wszelkie oczekiwania.

Odbicie Grecji. Komentarz Rafała Hirscha

Grecja od 2010 r. nie była w stanie pożyczać pieniędzy u inwestorów ze względu na zbyt wysokie oprocentowanie. W czwartek wypuściła pięcioletnie obligacje o wartości ok. 3 mld euro. Zapisy na papiery sześciokrotnie przekroczyły podaż.

Rafał Hirsch: skąd się biorą pieniądze?

NBP wprowadził dziś do obiegu nowe banknoty. Róźnią się od dotychczasowych tylko zabezpieczeniami, poza tym wyglądają tak samo. Zwykłe papierowe pieniądze. Bo jak wiadomo żyjemy w czasach pieniądza papierowego, drukowanego przez banki centralne.

Rafał Hirsch: OFE czy ZUS - wybór na dwa lata

Pani wiceminister finansów Izabela Leszczyna powiedziała dziś na antenie TVN24 Biznes i Świat, że w dłuższym terminie giełda w danym kraju nie rośnie szybciej niż gospodarka tego kraju. Dlatego nie ma sensu zostawać w opartych o giełdę OFE i lepiej przenieść się do opartego o wzrost PKB ZUS-u. To bardzo ciekawy i merytoryczny argument, z którym warto podyskutować. Czynię to z przyjemnością, nie zgadzając się z nim.

Rafał Hirsch: manewry długiem publicznym

Dług publiczny na koniec 2013 roku wyniósł 880,205 mld PLN – podało Ministerstwo Finansów. To bardzo ciekawa i zaskakująca informacja, ponieważ kwartał wcześniej dług publiczny sięgał 890,58 mld PLN.

TVN24 i TVN najczęściej cytowanymi stacjami w Polsce

TVN24 i TVN były najczęściej cytowanymi stacjami telewizyjnymi w lutym - wynika z najnowszego badania Instytutu Monitorowania Mediów. Z kolei TVN24 Biznes i Świat została najczęściej cytowaną ekonomiczną stacją telewizyjną.

Mateusz Walczak: Pięć lat hossy - bańki brak?

Nowojorska giełda ma za sobą pięć lat nieprzerwanej hossy. Coraz więcej osób mówi o bańce, drogich akcjach i nieuchronnym krachu. Obraz może być tym bardziej niepokojący, gdy spojrzymy na stopy zwrotu z poprzednich okresów hossy.

Rafał Hirsch: dziwna hossa trwa

Warszawski Indeks Giełdowy wzrósł dziś o 2,6 procent i tym samym zaliczył najlepszą sesję od października. To dobra okazja, aby podzielić się kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi tego, co dzieje się na warszawskiej giełdzie.

Rafał Hirsch: rosyjskie osiągnięcia

Przed weekendem z krymskim referendum, po którym politycy mają nałożyć na Rosję jakieś niesamowite sankcje, warto podsumować, co w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja osiągnęła gospodarczo i finansowo:

Rafał Hirsch: KNF kontra inside trading

Sytuacja, w której akcje jakiejś spółki drożeją na giełdzie danego dnia o 20 procent i nie ma żadnej informacji, która tłumaczyłaby, dlaczego tak się dzieje, jest w Polsce bardzo częsta. Wtedy często dochodzi do pomstowań na KNF, że nic z tym nie robi. Dziś się okazało, że jednak robi.