Z kraju

Z kraju

Ukraina - przepustka do Europy?

Parlament Ukrainy odłożył do czwartku głosowanie nad projektami ustaw, koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wśród nich jest ustawa umożliwiająca leczenie za granicą znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. O trudnych negocjacjach na linii Unia-Ukraina rozmawialiśmy z Jackiem Piechotą z Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Wielka akcja CBA

18 osób zatrzymanych, jednoczesne przeszukania w 48 miejscach - wielka akcja CBA na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli m.in do siedziby giełdowej spółki Cam Media. Afera dotyczy kilku spraw - dotyczy m.in. afery korupcyjnej dotyczącej Centrum Projektów Informatycznych w dawnym MSWiA oraz "zmowy przetargowej" i ewentualnej korupcji przy przetargu organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na prezydencję Polski w Unii Europejskiej. Tymczasem prezes Cam Media Krzysztof Przybyłowski zapewniał na naszej antenie, że spółka nie ma z korupcją nic wspólnego.

Brat VAT sprzeda firmowe auto?

Zgodnie z ustawą o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Twój Brat PIT kupuje prezenty

W jakiej sytuacji wręczając prezent musimy zapłacić podatek? W programie "Blajer mówi: Biznes" wyjaśnimy wszystkie sytuacje, aby nasze dobre chęci nie skończyły się piekłem ze strony fiskusa. Rozmowa z Agnieszką Kobak z kancelarii Garrigues oraz Konradem Turzyński z kancelarii KNDP.

Twoja emerytura

Kolejna dyskusja na temat zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Arkadiuszem Radwanem, prezesem Instytutu Allerhanda.

Węgiel na GPW?

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać 34 procent akcji spółki Energa. Jedna akcja ma kosztować maksymalnie 20 złotych. Zdaniem wiceministra Skarbu prywatyzacja Energi będzie ostatnią tej skali emisją giełdową w tym roku. Według wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego kolejne spółki, które mają zadebiutować na GPW to Katowicki Holding Węglowy, Kompania Węglowa czy Węglokoks. Przed ewentualną prywatyzacją powinny być jednak zrestrukturyzowane.

Milion w portfelu

Portfel Krzysztofa Kołaczyńskiego zyskał w ostatniej odsłonie 1,3%. Od początku inwestycji jest jednak na minusie. Stracił bowiem 3,2%. Największy zysk w portfelu na Odey Absolute Return Fund +4,26%.

Rotunda zniknie z Warszawy?

Warszawska Rotunda do zwrotu? Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawa spadkobierców przedwojennych właścicieli do działki obejmującej około jednej czwartej terenu pod pawilonem Rotundy. Sąd dał zielone światło spadkobiercom do dochodzenia od Skarbu Państwa dalszych roszczeń. Ziemia na, której stoi Rotunda została odebrana właścicielom na mocy tzw. dekretu Bieruta. Jaki wpływ na rozwój Warszawy może mieć przyjęta przez sejm ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji? Naszym gościem był Varsavista i historykTomasz Markiewicz.

Rząd bez S. Nowaka

Minister transportu - Sławomir Nowak przestaje kierować resortem. Stał na jego czele od listopada 2011-go roku. Choć dymisja nie jest związana bezpośrednio z pracami ministerstwa, przedstawiciele branży budowlanej mają zastrzeżenia do jego działalności. Z Prezesem ogólnopolskiej izby gospodarczej budownictwa, Wojciechem Malusim, rozmawiał Łukasz Kijek.

Klimat do rozmów

- Polska energetyka oparta jest na węglu, a koszty przestawienia się na odnawialne źródła energii są bardzo wysokie - twierdzi Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych. Dodaje jednak ,że, w polskich realiach istnieje jednak częściowa alternatywa dla węgla.

Twoja emerytura

Spływają kolejne opinie dotyczące rządowego projektu zmian w OFE. O nich, a także o przyszłości systemu emerytalnego rozmawialiśmy z Cezarym Michalskim i "Krytyki Politycznej" i Grzeorzem Cydejko z "Forbesa".

EY Przedsiębiorca Roku

23 listopada gala Finałowa konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Tego dnia spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii: Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny – Przedsiębiorca Roku 2013. Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 reprezentować będzie Polskę w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo, w którym spotkają się wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu – z ponad 50 krajów świata. Naszym gościem był jeden z polskich finalistów - Andrzej Wiśniowski - twórca i właściciel założonej w 1989 roku firmy produkującej bramy garażowe, bramy wjazdowe, ogrodzenia przemysłowe, a także drzwi i okna. Firma Wiśniowski zatrudnia obecnie ponad 1100 pracowników.

Klimat do rozmów

Greenpeace na dachu Ministerstwa Gospodarki protestował dziś przeciwko rozpoczynającemu się Szczytowi Węgla i Klimatu. Aktywiści pytają kto rządzi Polską - lobby węglowe czy Polacy? Na to pytanie odpowiadali w TVN CNBC Wojciech Jakóbik z Instytutu Jagiellońskiego i przedstawiciel Greenpeasu - Iwo Łoś, koordynator kampanii "Klimat i energia".

JSW na zakupach

JSW negocjuje z Kompanią Węglową pogłębienie współpracy w zakresie eksploatacji złóż lub kupno kopalni Knurów-Szczygłowice. Zdaniem prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego może to pozytywnie wpłynąć zarówno na poziom wydobycia jak i na koszty Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Polityka i pieniądze

Swoje odejście z rządu zapowiedziała już minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. A rekonstrukcja rządu - zdaniem szefa dolnośląskiej platformy Jacka Protasiewicza - możliwa jeszcze w tym tygodniu. Zmiany będą głębokie, a niektórzy z ministrów są już na nie gotowi dodaje Protasiewicz. O to czy rekonstrukcja polskiego rządu jest potrzebna pytaliśmy Wojciecha Morawskiego, prezesa spółki Atlantic iAndrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha.

OFE mają za dużo akcji - idą spadki na giełdzie?

Wyobraź sobie, że jesteś zarządzającym w otwartym funduszu emerytalnym. Zostało ci dwa i pół miesiąca starej ery. 31 stycznia rozpocznie się nowa era. Do 31 stycznia musisz spełnić kilka warunków, których (wiele na to wskazuje) teraz jeszcze nie spełniasz - pisze na swoim blogu Rafał Hirsch.

Zmiany w zmianach w OFE

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w OFE. W przyszłym tygodniu zapewne trafi na Radę Ministrów. O przebiegu prac rządowych nad projektem i tym co się w nim zmieniło Dominik Cierpioł

Mobilni Polacy

Czy migracje ludności są sposobem na demografię i jak daleko mogą pojechać Polacy za pracą? Rozmawialiśmy o tym Grażyną Spytek-Bandurską z Konfederacji Lewiatan i Katarzyną Kowalczuk z CBOS.

Twoja emerytura

ZUS zbankrutuje w ciągu ośmiu lat. To opinia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Główny ekonomista organizacji, Mariusz Pawlak, przekonywał w TVN CNBC, że sytuacja systemu emerytalnego jest coraz gorsza. A profesor Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze wskazuje, że gwarantem emerytur jest państwo.

Twoja emerytura

Rząd łagodzi restrykcyjne zapisy dotyczące reklamy OFE w swojej propozycji zmian w systemie emerytalnym. Według najnowszej wersji projektu informacje o OFE powinny obiektywnie przedstawiać sytuację finansową funduszu oraz ryzyko związane z przystąpieniem do niego. Zakazana będzie reklama funduszy niespełniająca tych warunków oraz reklama wprowadzająca w błąd. Za złamanie zakazu fundusz może dostać karę do 3 mln zł. O zmianach w OFE rozmawialiśmy z Katarzyną Urbańską, dyrektorem departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Rząd bez S. Nowaka

Piotr Woźniak dobrze wspomina współpracę ze zdymisjonowanym Sławomirem Nowakiem. Wiceminister środowiska mówił na naszej antenie, że jego resort bezpośredni współpracuje z ministerstwem transportu, którym kierował Nowak w sprawach, w których często dochodzi do konfliktu interesów.

Twoja emerytura

Projekt o zmianach w OFE być może już w najbliższy wtorek trafi na rząd. Adam Jasser, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyznał w TVN CNBC, że obecnie trwają wytężone prace żeby ostateczny projekt zmian był gotowy na poniedziałek.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodniowe portfeli Witolda Chuścia, Jacka Rzeźniczka i Sebastiana Buczka. Portfel Sebastiana Buczka od początku inwestycji zyskał ponad 128%. Jest to uczestnik z najwyższą jak dotąd stopą zwrotu w obecnej edycji. Zarządzający portfelem widzi na rynku spółki, które jego zdaniem są niedowartościowane i maja szanse podrożeć, mimo obaw o korektę na rynku. Witold Chuść i Jacek Rzeźniczek nie dokonują zmian na kolejną edycję. Portfele gości podsumowujemy razem z Michałem Duńcem z Analizy Online.

Zamieszanie wokół emerytur

W środę wieczorem resort pracy i polityki społecznej na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zaprezentował nową wersję projektu zmian w systemie emerytalnym. Minister w kancelarii premiera Adam Jasser napisał na Twitterze że komitet stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w OFE. O nowych propozycjach rządu rozmawialiśmy z Piotrem Arakiem z Centrum Analitycznego Polityka Insight i Agnieszką Nogajczyk-Simeonow, prezesem Allianz PTE.

Twoje mieszkanie

Narodowy Bank Polski prognozuje wzrost cen mieszkań... i to już w najbliższych kwartałach. Jak czytamy w raporcie - mieszkania z rynku pierwotnego mają drożeć przez oczekiwania wobec programu Mieszkanie dla Młodych. Z tym poglądem nie zgadza się jednak prezes Rednet Property - Robert Chojnacki. Marta Kosińska z Szybko.pl dodaje, że nie powinniśmy spodziewać się dynamicznego ożywienia na rynku wtórnym.

Biznes zza kierownicy

Średnia marża osiągana przez dilerów samochodowych wynosi 8%. O to czym kierują się producenci aut, którzy wystawiają na sprzedaż samochody po promocyjnych cenach i czy warto korzystać z wyprzedaży modeli z poprzedniego rocznika, pytamy Wojciecha Drzewieckiego, prezesa Instytutu Samar.

Droga do ożywienia

Polska gospodarka wyraźnie przyspiesza i rośnie najmocniej od ponad roku. PKB w trzecim kwartale wzrósł o 1,9% w ujęciu rocznym po wzroście o 0,8% w drugim kwartale. Jak polska gospodarka będzie zachowywała się w przyszłych kwartałach i czy przedstawiciele realnego biznesu widzą już ożywienie? Naszymi gośćmi w tym temacie byli Konrad Hernik, prezes Armatury Krakw i Rafał Sadoch, główny ekonomista Invest Banku.

Sądowy paraliż

Kolejni sędziowie i całe wydziały zamiejscowe stworzone tzw. reformą Gowina - zawieszają sądzenie. Są już pierwsze orzeczenia o uznaniu za nieważne wyroków wydanych przez te wydziały. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku uchylono ich osiem; Sąd Okręgowy w Kielcach uchylił 12 orzeczeń. W Świętokrzyskiem w pięciu wydziałach zamiejscowych zdjęto z wokand 266 spraw.

Świąteczny marketing

W programie "Blajer mówi: Biznes" pokażemy najczęściej popełniane przez sprzedawców błędy marketingowe. Powiemy też o tym, jak zwiększyć sprzedaż w czasie świątecznej gorączki zakupowej. Rozmowa z Ewą Opolską, trenerem EY Academy of Business oraz Łukaszem Świerżewskim, zastępcą redaktora naczelnego Harvard Business Review Polska.

Pieniądze na biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 15 listopada wznowiła naboru wniosków o udzielenie pożyczki w ramach projektu pilotażowego "Utworzenie i dokapitalizowanie Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji". Wsparcie może być przeznaczone na uruchomienie działalności przedsiębiorcy, który nie prowadzi jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków lub dla działającej już firmy. Kwota udzielonej pożyczki nie może być niższa niż 200 000 PLN oraz wyższa niż 2 000 000 PLN na jeden projekt.