Z kraju

Z kraju

Jesienny wypad na wakacje. Dokąd warto pojechać?

Jesień w Polsce jest dobrym czasem, by wybrać się na wycieczkę na południową półkulę, gdzie mamy przełom wiosny i lata, co oznacza, że nie jest jeszcze upalnie. - Teraz jest dobra pora na wyprawę np. do Bhutanu, który był przez wiele lat krajem zamkniętym - polecała podróżniczka Monika Witkowska. Jak tłumaczyła, żeby wyjechać na taką orientalną wycieczkę nie jest potrzebny majątek. Sama szuka promocji, które pozwolą jej znaleźć atrakcyjną ofertę. - Bilet lotniczy do Indii, Bangkoku czy Panamy w obie strony może kosztować zaledwie 2 tysiące złotych [zwykle trzeba zapłacić dwukrotnie więcej - red.] - mówiła. Warto też szukać miejsc w hostelach czy podróżować z namiotem.

Prowokacje w przestworzach. W co gra Rosja?

- Zachowanie Rosji to nieustanna demonstracja siły. Federacja Rosyjska pokazuje, że sankcje nie wpływają na jej siły militarne. To także testowanie tego, na ile możemy sobie pozwolić i jak system NATO reaguje - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.

Mull w TVN24 BiŚ: efekty sankcji nałożonych na Rosję już są

- Myślę, że efekty sankcji już są. Od początku roku wartość kapitału, który wyleciał z Rosji, wynosi ponad 80 mld dolarów. Cała sytuacja np. z cenami ropy naftowej, które spadają, to też bardzo niekorzystna sytuacja dla Rosji. Mają też najniższą wartość rubla od lat. To wszystko wynik sankcji - powiedział w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w programie "Świat" Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Szwajcarska decyzja o rezerwach w złocie. Co oznacza dla kredytobiorców w Polsce?

30 listopada Szwajcarzy w referendum zdecydują, czy chcą, aby pokrycie franka szwajcarskiego w złocie sięgnęło 20 proc. - Jeśli Szwajcarzy powiedzą tak, to będzie to proces na lata, a być może nawet na dłużej. Pytanie brzmi, nie to czy zostaną zwiększone rezerwy w złocie, tylko co się stanie w strefie euro - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, ekonomista Marek Zuber.

Imigracja zarobkowa do Polski? "Dziś to trochę kosmiczny temat"

- Mówienie dziś o emigracji zarobkowej do Polski, wydaje się trochę kosmicznym tematem. W przeciągu najbliższych lat będziemy mieli braki w zakresie pracowników. Potrzebne nam są osoby z zewnątrz. Na pewno trzeba będzie zrobić wszystko, by nie czuli się jak imigranci we Francji, gdzie ci czują się odrzuceni i wykluczeni - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat, Magdalena Kochan z PO.

Mundial w Rosji kontra polityka. "Sportowcy są poza takimi sporami"

Mundial w Rosji rozpocznie się w czerwcu 2018 roku i potrwa około miesiąca. Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Joseph Blatter zapowiedział, że jeśli Ukraina zdoła awansować na mistrzostwa świata 2018 w Rosji, to na pewno nie trafi do jednej grupy z gospodarzami. Trwa bowiem polityczny konflikt między tymi krajami. O tym ze swoimi gośćmi rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Rafał Hirsch: kredyty we franku mogą potanieć po referendum w Szwajcarii

30 listopada Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy chcą, aby szwajcarski bank centralny utrzymywał 20 procent swoich rezerw walutowych w złocie. Sondaże wskazują, że mogą tak właśnie zdecydować pomimo tłumaczenia ze strony banku, że to zły pomysł. Powstają więc teorie i hipotezy o tym, co będzie potem, a wśród nich popularnością cieszy się zwłaszcza ta, że potem podrożeją franki. Ale argumenty przemawiające za tą hipotezą moim zdaniem są słabe.

Co z tym frankiem? Przewalutować kredyt czy czekać?

Nie warto teraz przewalutować kredytu we franku szwajcarskim - mówili zgodnie na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion i Roland Paszkiewicz szef działu analiz CDM PEKAO. Podkreślali też, że nie można demonizować ew. skutków szwajcarskiego referendum ws. rezerw złota.

Antyimigranckie nastroje na Wyspach. Ewart: To zjawisko stosunkowo nowe

- Sama przez 20 lat byłam imigrantką w Wielkiej Brytanii. Była ona znana z tego, że jest krajem niesłychanie tolerancyjnym. To było to, co przyciągało imigrantów z innych krajów. Ta ksenofobia jaką można dziś zobaczyć w brytyjskiej polityce, to jest zjawisko stosunkowe nowe - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart.

Rafał Hirsch po szczycie klimatycznym: nie wiem, po ile będzie prąd w 2030 roku

Widziałem dziś w telewizorze jednego posła, który mówił o tym co będzie w 2030 roku. Wpadłem w podziw i zadumę jednocześnie, bo jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo, kto przewidywałby przyszłość na 16 lat do przodu. Nie hipotetycznie, warunkowo, z niuansami, tylko tak po prostu. Obawiam się, że ten poseł może nie być wyjątkiem, inni może bardziej skrycie, ale też mogą podejrzewać, że wiedzą jak będzie w 2030 roku.

Maciej Sokołowski: Polska osiągnęła, co chciała, ale bez inwestycji będzie energetycznym skansenem

Polska osiągnęła to, co chciała. Nasza strategia była prosta: niech Europa ogranicza sobie limity CO2, jeśli ją na to stać, ale niech da nam spokój, bo Polska gospodarka ich nie wytrzyma. Zgodziliśmy się więc z ogólnym hasłem, które teraz pojawi się w zachodnich nagłówkach: "Europa redukuje emisję o 40 proc.", ale dla nas istotne jest to, co zostało dopisane drobnym drukiem - pisze z Brukseli nasz korespondent Maciej Sokołowski.

Jak przekonywać dzieci do zdrowego jedzenia? Komentuje Pascal Brodnicki

Wszystkie kluby poselskie poparły w środę w Sejmie projekt, którego celem jest zakaz sprzedaży w szkołach "śmieciowego jedzenia". Chodzi o takie produkty, jak np. chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym te energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadza zakaz sprzedaży w szkołach żywności, której spożywanie w nadmiarze może być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych.

"Bez weta ws. emisji CO2 przemysł brudny przeniesie się poza UE"

- Jeśli pakiet klimatyczny przejdzie, to przemysły brudne, energochłonne przeniosą się gdzie indziej. Z punku widzenia globalnego jest prawie wszystko jedno, czy cementownia pracuje w Polsce czy w Pakistanie. Jeśli będzie pracować w Pakistanie, to ten cement będzie trzeba dodatkowo wozić do Europy - uważa Piotr Woźniak, ekspert ds. energetyki. Na antenie TVN24 BiŚ dyskutował z nim Franciszek Bobrowski z OPZZ.

Rosyjscy szpiedzy w Warszawie. "Byli, są i będą"

- Szpiedzy byli, są i będą - komentował ujawnienie zatrzymanie dwóch rosyjskich szpiegów Vincent V. Severski, były oficer wywiadu. Jak dodał Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl: - Nie było tu żadnej gry służb specjalnych. Tym się różnimy od reżimów, że takie rzeczy należy wyjaśniać opinii publicznej.

Bez rewolucji po synodzie. Komentują Magdalena Ogórek i Jacek Pałasiński

Nowa faza papiestwa, głęboki rozłam w kościelnej hierarchii, wielki przełom w podjęciu kontrowersyjnej tematyki - tak włoska prasa komentuje zakończony w niedzielę synod. Poświęcony on był rodzinie. W jego końcowym dokumencie, ogłoszonym w sobotę w Watykanie, podkreślono, że nie ma żadnych analogii między związkami homoseksualistów a małżeństwami. Synod uznał sprawę komunii dla rozwodników będących w nowych związkach za wymagającą pogłębienia.

Rafał Hirsch: Dlaczego rynek znów boi się rozpadu strefy euro?

Kryzys wrócił do strefy euro. Jak można było zobaczyć w ostatnim tygodniu na rynkach finansowych jest to znów kryzys egzystencjalny, a nie obawa przed zwykłą recesją. Znów, podobnie jak w 2011 i 2012 chodzi o niepewność co do trwałości całej instytucji, jaką jest strefa euro. Dziś widać wyraźnie, że efektowna obrona strefy w wykonaniu Mario Draghiego z 2012 może na dłuższą metę okazać się nieskuteczna.

Jan Niedziałek: Ekonomia, kierowco!

Kocham motoryzację. To jednak trudna miłość. Codzienna jazda, zwłaszcza na motocyklu, jednocześnie pogłębia ją, ale i wystawia na próbę, bo zmusza do zmierzenia się z rozmaitymi zagrożeniami na polskich drogach. Wydaje mi się, że bezpieczeństwo na szosach można by poprawić zaprzęgając do pracy nad tym zadaniem ekonomię. Po pierwsze - wysokie, może nawet bardzo wysokie, mandaty! I jeszcze - więcej radarów! Kto wie, może i podobną receptę wystawiłby jeden z najbardziej znanych ekonomistów, noblista Gary Becker…

To tylko korekta, czy początek nowej fali kryzysu?

Wobec przetaczającej się przez rynki fali spadków, inwestorzy i analitycy zastanawiają się, czy grozi nam kolejna odsłona kryzysu. - To co w tej chwili widzimy to jeszcze nie jest kryzys. Z tego może się rozwinąć kryzys, ale na razie jest to normalna korekta - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI XELION. - W tej chwili musimy oddzielić rynki finansowe, w szczególności giełdę od realiów gospodarki - zaznaczył ekonomista Marek Zuber.

Reklama zagraża twoim finansom? UOKiK będzie mógł ostrzegać

Projekty rozporządzeń do noweli antymonopolowej trafiły do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Uwagi do nich można zgłaszać do piątku. Na mocy noweli UOKiK będzie mógł ostrzegać konsumentów przed reklamami, które narażają ich na straty.

Jan Niedziałek: najbogatszy człowiek świata proponuje 3 dni pracy. Ale to oznaczałoby… jeszcze więcej pracy

Miało być tak: mieliśmy pracować po… 3 godziny dziennie, czyli 15 godzin tygodniowo. I tyle miałoby wystarczyć do zarobienia na dostatnie, wręcz przyjemne życie! Zatem, po co byłoby harować nawet o minutę dłużej niż absolutne minimum? Tak niecałe 100 lat temu prognozował nie byle kto, bo największy ekonomista w historii świata. Do terminu ziszczenia się tej wizji zostało mało czasu i nie zapowiada się na prognostyczny sukces. Teraz śmiałą koncepcję zmian czasu pracy roztacza już nie wielki John Maynard Keynes, tylko najbogatszy człowiek świata Carlos Slim.

Jan Niedziałek: Pieniądze za nic. Czy to może się opłacić?

Proszę sobie wyobrazić - rząd daje Wam pieniądze. Wszystkim, niezależnie od tego, czy pracujecie, czy nie, czy jesteście bogaci, czy biedni. „Money for nothing”. Wystarczająco dużo, by jako tako żyć. Ekonomiści, nawet arcyliberalni, kapłani wolnego rynku, dyskutują o takim (lub podobnym) rozwiązaniu od dawna, ostatnio trochę głośniej, a Szwajcarzy nawet zrobią w tej sprawie referendum. W Polsce na razie idziemy w całkiem inną stronę.