Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: pogłoski o śmierci OFE były mocno przesadzone

Po skoku jaki pół roku temu wykonało państwo na aktywa funduszy emerytalnych przyjęła się opinia, że to początek końca tych funduszy. Pozbawione połowy aktywów, a teraz także większości klientów, poddane nieustannemu wysysaniu pieniędzy przez mechanizm suwaka OFE mają teraz same z siebie się kurczyć, aż do całkowitego zaniku. Ale wystarczy kilka obliczeń, aby przekonać się, że to nieprawda.

Kowal: sukcesy Kijowa będą drażniły Rosję

- Wygląda na to, że Ukraińcom udało się zamknąć granicę. Te sukcesy Ukraińców będą podkręcały Rosję, szczególnie tych na Kremlu, którzy są gotowi na najostrzejsze działania. Oni będą teraz mówić: "nie możemy tak zostawić tej sprawy, bo to grozi kompromitacją" - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Paweł Kowal, adiunkt w Polskiej Akademii Nauk i były europoseł.

Rafał Hirsch: OFE czy ZUS - ostatnia chwila na decyzję

Szeroka publiczność, jak można było się spodziewać, zainteresowała się wyborem OFE kontra ZUS w ostatniej chwili, w związku z czym coraz więcej osób ma problem, bo nie wie, co wybrać i czym się w swoim wyborze kierować. Moim zdaniem kluczowy jest tu jeden aspekt sprawy.

Konsekwencje sankcji UE i USA. Czy rzucą Rosję na kolana?

Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Tego samego dnia prezydent Barack Obama ogłosił , że USA nakładają nowe sankcje na sektor energetyczny, finansowy i zbrojeniowy w Rosji. Tłumaczył, że Moskwa musi przestać wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy i traktować ten kraj jak rosyjskiego wasala.

Piotrowska-Oliwa: wyrok ws. Jukosu to cios w Rosję i Rosnieft

Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG twierdzi, że wyrok Trybunału Arbitrażowego w Hadze ws. Jukosu i nakazanie wypłacenia 52 mld dolarów odszkodowania, to sprawiedliwość po 10 latach. - Ważne jest też jego uzasadnienie, z którego wynika, że Jukos został znacjonalizowany z powodów politycznych. To bardzo duże uderzenie w Rosję i w spadkobiercę Jukosu, czyli Rosnieft - mówiła w TVN24 Biznes i Świat Piotrowska-Oliwa.

Ciosek: sankcje nie przyniosły rezultatów

- Polityka sankcji nie przyniosła na razie rezultatów. Kolejne sankcje mogą doprowadzić do ponownego podzielenia świata i utworzenia nowej żelaznej kurtyny. Jeśli przestaniemy razem handlować i do siebie jeździć, to powstaną dwie części Europy. Rosja jest na tyle potężna, ma swoje zasoby i tyle wewnętrznej siły, że znowu możemy wrócić do podziału, a to byłoby niedobre. Polska stałaby się frontowym państwem. Dla naszego kraju to fatalna sytuacja, bo trzeba będzie zbroić się po zęby i pilnować granic. A to nie są wesołe perspektywy. Dlatego uważam, że nasza polityka powinna zmierzać do dyplomatycznego rozwiązania tego konfliktu, o ile to jeszcze jest możliwe bez podziału Ukrainy - mówił w "Biznes i Świat od Rana" Stanisław Ciosek, dyplomata i były ambasador RP w Moskwie.

Migalski: dymisja Jaceniuka nie destabilizuje Ukrainy

- Arsenij Jaceniuk ma swoje ambicje i plany polityczne. Nie chce poddać się Petro Poroszence i być tylko pomocnikiem prezydenta. Dymisja Jaceniuka nie destabilizuje Ukrainy, a jedynie daje większe szanse byłemu już premierowi, aby to on w nadchodzącej konfrontacji parlamentarnej ugrał jak najwięcej dla swojej partii - uważa Marek Migalski, politolog, który był gościem "Biznes i Świat od Rana".

Rafał Hirsch: koniec ożywienia w gospodarce?

Nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Wspominali o tym ostatnio bardzo ostrożnie i minister finansów i prezes NBP i wicepremier, taki scenariusz obstawia też coraz większa część ekonomistów w bankach. Dowodów pod postacią najróżniejszych danych, które wyglądają coraz gorzej jest ostatnio sporo. Wszyscy jednak zakładają, że to spowolnienie chwilowe, a pod koniec roku znów będziemy rosnąć coraz szybciej. Niestety, to, co dzieje się z obiegiem pieniądza wskazuje na gorszy scenariusz.

Boni: trzeba wyjaśnić sprawę handlu bronią z Rosją

- Z moralnego punktu widzenia kluczowe wydaje się, żeby wyjaśnić sprawę handlu bronią. Nie można z jednej strony potępiać zestrzelenie samolotu, a z drugiej mówić - dalej handlujemy z Rosją bronią i pozwalajmy na import tej broni - powiedział w "Biznes i Świat od rana" w TVN24 BiŚ europoseł Michał Boni. Mówił tez o możliwych skutkach roszad w ukraińskich władzach.

"W Izraelu wychowujemy dzieci bez wpajania im nienawiści. Druga strona wciąż wychwala zamachowców"

Co dalej z konfliktem w Strefie Gazy? Liczba śmiertelnych ofiar izraelskiej operacji wojskowej po stronie Palestyńczyków przekroczyła 780. Są to głównie cywile. Ponad 4,7 tys. osób odniosło rany. Po stronie armii izraelskiej liczba zabitych wynosi 35. - Problem leży w edukacji. W Izraelu wychowujemy dzieci bez wpajania im nienawiści do kogokolwiek. Nasze dzieci dorastają rozumiejąc, że żyją w ciężkim otoczeniu. Wiedzą, że musimy się bronić. Niestety druga strona wciąż wychwala działania zamachowców - mówił w "Biznes i Świat od rana" na antenie TVN24 BiŚ Jonny Daniels, były doradca ministerstwa obrony Izraela.

Klich: niepodległość Ukrainy jest warunkiem bezpieczeństwa Polski

Polska jest bezpieczna i nie będzie w najbliższej przyszłości bezpośredniego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Bogdan Klich, senator PO i były minister obrony narodowej. Według niego konflikt na Ukrainie i agresywna polityka Rosji stanowi pośrednie zagrożenie dla Polski dlatego, że wytwarza destabilizację w Europie Wschodniej. Ale - jak dodał Klich - nasz kraj jest pod parasolem NATO i posiada profesjonalną, coraz lepiej wyposażoną armię.

Jak zatrzymać Władimira Putina? Gościem TVN24 Biznes i Świat był gen. Stanisław Koziej

- W sprawach międzynarodowych wszystko zaczyna się od dyplomacji. Teraz mamy różne głosy, które muszą się złożyć na wspólny głos Unii Europejskiej. Łatwo zauważyć, że do niedawna przeważały opinie wstrzemięźliwe w podejściu do Rosji. Dziś po tym tragicznym wydarzeniu obserwujemy przesuwanie się punktu ciężkości w podejściu do sprawy - powiedział w TVN24 Biznes i Świat gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Marcin Święcicki w TVN24 Biznes i Świat: Putin ma apetyt na znacznie więcej niż sam Donbas

- Władze na Ukrainie robią co mogą, ale państwo jest słabe. Jednak następuje tu znaczna poprawa wobec tego, co te władze odziedziczyły po poprzednikach - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Marcin Święcicki. Dodał, że gdyby Ukraina oddała Rosji wschodnie regiony, "byłoby to bardzo niebezpieczne". - Putin ma apetyt na znacznie więcej niż sam Donbas. Jego celem jest to, aby Ukraina nie integrowała się z Unią Europejską - dodał Święcicki.

Waszyngton legalizuje marihuanę. Czy to sposób na walkę z narkotykami?

Waszyngton jako drugi stan w USA rozpoczął we wtorek legalną sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych. Kupić może każdy powyżej 21. roku życie; nie potrzeba do tego nawet recepty od lekarza. Czy amerykańskie pomysły na legalizację marihuany to sposób na walkę narkotykowym podziemiem? Gościem TVN24 Biznes i Świat była Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Altus TFI debiutuje na giełdzie. Rozmowa z Piotrem Osieckim

- Jesteśmy jednym z tych podmiotów, który chce pozyskać kapitał na akwizycje. Chcemy te środki przeznaczyć na przejęcie innego funduszu inwestycyjnego, jednego z naszych konkurentów. Przed nami proces konsolidacji sektora rynku towarzystw inwestycyjnych. Chcemy być aktywnym uczestnikiem tego procesu - mówił prezes debiutujacej spółki Altus TFI, Piotr Osiecki.

Rafał Hirsch: 4 argumenty za obniżką stóp i 4 argumenty przeciwko obniżce

Znamy już najnowszą projekcję inflacyjną Narodowego Banku Polskiego – najważniejszy dla Rady Polityki Pieniężnej dokument, w oparciu o który podejmuje ona swoje decyzje (tak przynajmniej często twierdzi). Od roku stopy procentowe mamy na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc., ale rekordowo niską mamy też inflację, a bezrobocie utrzymuje się wciąż na dość wysokim poziomie. Tempo wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. też specjalnie nie zwala z nóg. Dlatego trwa spór o to, czy obniżać dalej stopy procentowe, aby pobudzić gospodarkę, czy już dalej ich nie obniżać, bo przesadzimy. Argumentów za i przeciw jest bardzo wiele. Tutaj wybór kilku, które można znaleźć w najnowszej projekcji inflacyjnej:

Dr Mark Mobius: w Polsce bardzo szybko rozwija się outsourcing

Dr Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Group, który rekomenduje swoim klientom polskie firmy, uważa że dla naszego kraju bardzo dobre jest obecne ożywienie na rynkach europejskich. - Europa ucierpiała podczas kryzysu, ale teraz widzimy, że z niego wychodzi. To zaś wpływa na Polskę. Co najważniejsze, w Polsce bardzo szybko rozwija się biznes outsourcingowy - mówił dla TVN24 Biznes i Świat.

Ambasador Izraela: porywanie dzieci to strategia Hamasu

Hamas nie ma zamiaru szukać rozwiązań pokojowych. Porywają dzieci, aby wydobyć terrorystów z więzienia - mówił w TVN24 Biznes i Świat Zvi Rav-Ner. Ambasador Izraela w Polsce opowiadał o zabójstwie trzech izraelskich nastolatków - wydarzeniu, które wstrząsnęło światem. Izrael o popełnienie zbrodni oskarża palestyński Hamas.

Rafał Hirsch: ceny paliw i wybory

Rok jak wiadomo w scenariuszu bazowym ma 365 dni. Przypadki z 366 dniami są tu nieistotne. W ciągu roku mamy 52 niedziele i 52 soboty oraz trochę świąt. Odejmując to od 365 otrzymujemy, że rok to jakieś 255 dni roboczych. Mniej więcej.

RPP wybaczy Markowi Belce? Komentuje prof. Marian Noga

- Rynki finasowe już wiedzą, że naprawdę decyzji już nie podejmuje jeden człowiek, tylko cała Rada Polityki Pieniężnej, nawet taki człowiek, który jest jej przewodniczącym - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, prof. Marian Noga były członek RPP.

Morawski: Wiarygodność NBP nie została podważona

- Sugerowanie, że wiarygodność banku centralnego została na długo podważona i to uderzy w nasz rynek zupełnie nie ma sensu. Ten kanał wpływu na gospodarkę nie zadziała - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, Ignacy Morawski główny ekonomista FM Banku PBP.

Polityczny deal w sprawie ustawy o NBP? Komentują Piotr Kuczyński i Wojciech Warski

Projekt dotyczący zmian w ustawie o NBP przewiduje, że w określonym terminie od wejścia w życie nowelizacji prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby dodatkowo po jednym członku RPP. Rada składałaby się przejściowo z 12 członków. Po zakończeniu indywidualnych kadencji obecnych członków RPP (2016 r.) prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby tylko po jednym członku RPP, co oznacza, że jej skład zmniejszyłby się przejściowo do 6 członków. Goście programu "Indeks" komentowali, że nowelizacja ustawy sama w sobie to słuszny krok.

Prostytucja do PKB? Kuczyński: Dochodzimy do absurdu

- PKB jest ułomnym miernikiem rozwoju gospodarczego. Jeżeli doliczamy prostytucję i narkotyki, trochę niższe będzie zadłużenie, trochę niższe będą deficyty - komentował pomysł wliczenia prostytucji i narkotyków do PKB na antenie TVN24 Biznes i Świat, Piotr Kuczyński Analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Jak protesty brazylijczyków wpłyną na mundial? Komentuje Wojciech Baczyński

- Brazylia jest przygotowana na organizację takich imprez. Jest to kraj, w którym co roku organizuje się wielki karnawał, w którym bierze udział znacznie więcej osób, niż w piłkarskich mistrzostwach świata. Ważniejsze jest to, co wyniknie z obecnych protestów, ponieważ w tym roku, odbędą się wybory parlamentarne - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Baczyński, były polski wicekonsul w Brazylii do spraw handlowych.

Rafał Hirsch: Do czego ECB potrzebuje ujemnej stopy procentowej?

Mówi się, że Europejski Bank Centralny wprowadzi dziś ujemną stopę procentową. Rynek jest o tym przekonany. Na pierwszy rzut oka to operacja nonsensowna, podobnie jak tłumaczenie, że banki mają zabrać pieniądze z depozytu w ECB i udostępnić je firmom na rynku poprzez kredyty. Banki komercyjne nie mogą bowiem „wyjmować” pieniędzy z banku centralnego, to technicznie niemożliwe. Ale możliwe, że w ujemnej stopie procentowej jest inna logika i o co innego w niej chodzi.