Jak rozliczyć podatek za granicą? Na co uważać wypełniając zeznanie podatkowe? Na te pytania wraz z ekspertami odpowiedzi szukał Paweł Blajer w programie “Biznes dla ludzi”.
Andrzej Pośniak, partner w CMS Cameron McKenna przypomina, że można płacić podatki poza granicami Polski.
Jakie koszty?
- Istnieją takie możliwości w ramach Unii Europejskiej, a także w innych państwach na świecie. Jednak wszystko rozbija się o to, jakie oszczędności można osiągnąć poprzez korzystanie z innej jurysdykcji w porównaniu do kosztów, które musimy ponieść - tłumaczy Andrzej Pośniak. Ekspert wyjaśnia, że na koszty związane ze zmianą miejsca płacenia podatków składają się np. te związane z przeprowadzką, czy kupnem nieruchomości. - Możemy zmienić rezydencję podatkową, co jest bardziej złożone, bo musimy się przeprowadzić, mieć w innym miejscu ośrodek interesów życiowych i gospodarczych. To wiąże się np. z kupnem mieszkania. Jednak wiele zamożnych osób z takiej możliwości korzysta. Trzeba pamiętać, że to rozwiązanie długofalowe zmieniające całą naszą rzeczywistość - wyjaśnia Pośniak.
Może USA?
Andrzej Pośniak twierdzi, że np. amerykański system podatkowy jest odmienny od europejskiego. - Nie jest mniej skomplikowany, ale jest przyjaźniejszy podatnikowi. Przepisy nie są jaśniej napisane, ale w inny sposób są stosowane. W Polsce mamy aparat skarbowy, który jest bardzo zbiurokratyzowany, ścigający podatnika, a nie współpracujący z nim. Na zachodzie aparat podatkowy jest mniej sformalizowany, a więc sprawozdawczość jest mniej złożona. Jest bardziej przyjazny podatnikowi, podchodzi do niego bardziej partnersko - twierdzi Pośniak.
Program “Biznes dla ludzi” od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.
Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com