Rywale zatrudniają tysiące osób. Airbus dopiero obiecuje zakład w Polsce

Airbus uruchomi linię produkcyjną w Łodzi?
Airbus uruchomi linię produkcyjną w Łodzi?
TVN24 BiS
Airbus uruchomi linię produkcyjną w Łodzi?TVN24 BiS

Airbus Helicopters jako jedyna firma z biorących udział w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii nie ma linii produkcyjnej w Polsce. Czy wczorajsza decyzja o dopuszczeniu produkowanych przez Francuzów Caracali do dalszych testów spowoduje, że uruchomią oni - zgodnie z obietnicami - zakład w Polsce? Czy pociągnie też za sobą problemy w polskich zakładach pozostałych dwóch uczestników przetargu?

MON ogłosił wczoraj, że do etapu testów praktycznych w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii jako jedyny przeszedł H225M Caracal oferowany przez Airbus Helicopters. W praktyce oznacza to, że firma wygra postępowanie. Przedstawiciele MON przyznają bowiem, że wydaje się mało prawdopodobne, by śmigłowiec nie przeszedł testów.

Na przegranym polu zostały amerykańska firma Sikorsky i należące do niej PZL Mielec, oferując śmigłowiec S-70i Black Hawk i jego morską wersję Seahawk oraz będące własnością włosko-brytyjskiej grupy Agusta Westland zakłady PZL Świdnik oferujące maszynę AW149.

Dla tych zakładów porażka to spory problem. Zagraniczni właściciele wiązali bowiem duże nadzieje z przetargiem dla polskiej armii i to właśnie ta kwestia była jednym z argumentów "za" przy inwestycjach w naszym kraju. Prezes PZL Świdnik już wczoraj stwierdził, że decyzja MON "zmusi koncern Finmeccanica-AgustaWestland, do przewartościowania strategicznej roli PZL-Świdnik w grupie". Na alarm biją też związkowcy z obydwu firm, którzy straszą likwidacją miejsc pracy i ucieczką z Polski zachodniego kapitału.

Przedstawiamy obecną sytuację i potencjał zakładów z Mielca i Świdnika.

Największy producent

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. (PZL Mielec) są uznawane są za największego w Polsce producenta samolotów oraz helikopterów.

Jak czytamy na stronie producenta budowę tak silnej pozycji na polskim rynku umożliwiła transakcja, która dokonała się 16 marca 2007 roku. Wówczas 100 proc. udziałów w PZL zostało zakupionych przez United Technologies Holdings S.A. (UTH). Ta transakcja pozwoliła na rozpoczęcie bezpośredniej współpracy ze spółką Sikorsky Aircraft Corporation - światowym potentatem w produkcji śmigłowców.

Dzięki temu spółka uruchomiła w Polsce linię produkcyjną helikopterów S-70i, które należą do rodziny helikopterów Black Hawk. Aktualną linię produktów spółki obejmuje także: M28 - dwusilnikowy samolot turbośmigłowy; M28B Bryza - odmiana wojskowa modelu M28; M18 Dromader - jednosilnikowy samolot stosowany w agrolotnictwie i do gaszenia pożarów; segmenty kabinowe śmigłowca UH-60M Black Hawk.

Zakłady w Mielcu zatrudniają 2,1 tys. osób, podczas gdy cała spółka Sikorsky Aircraft zatrudnia na całym świecie 17 tys. pracowników.

Trzeci pracodawca w województwie

Z kolei PZL-Świdnik S.A. od 2010 roku jest częścią włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji śmigłowców.

Jak czytamy na stronie producenta, podczas swojej 60-letniej działalności, firma wyprodukowała ponad 7400 śmigłowców.

Aktualną linię produktów spółki obejmują śmigłowce wojskowe: SW-4 - śmigłowiec transportowy oraz patrolowy; W-3 - wielozadaniowy śmigłowiec wykorzystywany przez Polskie Wojska Aeromobline w trakcie misji stabilizacyjne w Iraku; AW149 - wielozadaniowy dwusilnikowy śmigłowiec klasy 8t; komercyjne: SW-4 - wielozadaniowy śmigłowiec zaprojektowany do transportu pięciu osób; W-3A - dwusilnikowy śmigłowiec.

Zakłady w Świdniku zatrudniają 3,5 tys. pracowników i są trzecim co do wielkości pracodawcą województwa lubelskiego.

Produkcja w Łodzi?

Francuski Airbus Helicopters w odróżnieniu od dwóch pierwszych producentów nie ma uruchomionej swojej linii produkcyjnej związanej ze śmigłowcami w Polsce. Do Airbus Military należą natomiast zakłady PZL Warszawa Okęcie, produkujące m. in. komponenty do transportowców C295M (dawniej CASA).

Jednak jak zadeklarowali szefowie firmy wygrana w przetargu na dozbrojenie polskiej armii będzie jednoznaczna z uruchomieniem linii serwisowej śmigłowców H225M w Łodzi.

Serwisowanie i być może produkcja śmigłowców oznaczałaby zatrudnienie przynajmniej kilkuset nowych pracowników w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1, w których obecnie serwisowane są wysłużone śmigłowce Mi-17. Firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

Dotychczas Francuzi byli obecni w Polsce jedynie dzięki współpracy z polskimi uczelniami. W ubiegłym roku bowiem Airbus Helicopters podpisał umowę o współpracy z Politechniką Gdańską, Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

Polscy specjaliści w ramach współpracy pomagają w udoskonalaniu elementów elektrotechnicznych, automatycznego pilota oraz siłowników, a także ulepszaniu systemów wspomagających śmigłowców w lotach nad dużymi akwenami wodnymi. Ponadto, łódzcy naukowcy pomagali przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3, który jest określany jako jeden z najszybszych helikopterów na świecie.

Airbus jest największym światowym producentem śmigłowców. Jak czytamy na stronie firmy, jej udział w rynku śmigłowców cywilnych i wojskowych wynosi 46 proc. Koncern zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie.

Autor: mb//bgr / Źródło: TVN24BiS / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Airbus Helicopters

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP