Z kraju

Z kraju

Bezpieczna żywność

Polska na 27 miejscu na świecie pośród krajów które zostały przebadane w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności. Indeks mierzy dostęp ludzi do bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i przystępnej cenowo żywności. Miejsce Polski z pozoru wygląda nie najgorzej, ale to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem- z 24 miejsca. Jakie są tego powody, rozmawialiśmy z Piotrem Gillem, dyrektorem generalnym Dupont Polska.

Milion w portfelu

Przedstawiamy kolejną odsłonę portfela Mariusza Pawlaka. Obserwujemy zmagania gości cyklu i sprawdzamy co dwa miesiące, razem z Analizami Online, jak zmienia się wartość poszczególnych portfeli. W ostatniej odsłonie portfel stracił ponad 2%. Od początku inwestycji jest on na ponad dziewięcioprocentowym plusie.

Zarabianie na debiutach

Statystycznie na debiutach się zarabia, ale każdy przypadek jest inny. Większość udanych debiutów ma miejsce w okresie giełdowej hossy. Jaką strategię dobrać aby zarabiać na debiutach? O tym w rozmowie z prof. Krzysztofem Borowskim z SGH.

Gdzie na studia?

Chcąc łatwiej znaleźć pracę po studiach warto nie ograniczać się jedynie do własnych zainteresowań, ale do perspektywy zatrudnienia w wybranym zawodzie. Najpopularniejsze obecnie kierunki, patrząc po liczbie kandydatów są informatyka, zarządzanie, budownictwo. Na piątym miejscu jest pedagogika. Czy łatwo znaleźć prace po ukończeniu studiów? Jakie kierunki wybierać? Rozmawiamy na ten temat z Barbarą Kudrycką, ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stówa w portfelu

Ósmy tydzień z rzędu obserwujemy odpływ kapitału z funduszy dłużnych w krajach rozwijających. Czy strumień odpływających środków zatrzyma się? Na jaki zysk możemy obecnie liczyć inwestując w takich funduszach? Rozmowa z Olafem Pietrzakiem, zarządzającym Skarbiec TFI.

Lodowe zyski

Ich zwolennicy przekonują, że mają całe mnóstwo zalet, a wady które im się przypisuje są mitem. Są lekkostrawne, nie zalegają długo w żołądku jak inne słodkości, nie są wysokokaloryczne, poprawiają pamięć i koncentrację, wzmacniają, koją ból i wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy działający na tym rynku mają przed sobą świetlane perspektywy. .

Made in Japan

Uważany za nacjonalistę, który chce zmienić narzuconą przez amerykanów pacyfistyczną konstytucję i odbudować pozycję Japonii, ale i niegdysiejszą jej potęgę militarną. Na razie strzela do wieloletniej recesji i deflacji trzema strzałami.

Spółka za 1 złoty

Już za półtora roku do założenia firmy nie będzie potrzeba niczego poza pomysłem – przynajmniej w sensie formalnym. Kapitał zakładowy - 1 złoty zamiast obecnie 5 tysięcy a także możliwosc założenia spółki bezkapitałowej, w której wspólnicy będą mieli pełna swobodę w ustalaniu kapitału, ale ponosić znacznie większą odpowiedzialność niż w spółce z o.o. także z majątku własnego.

Euro kryzys

Nie będzie nowego wielopartyjnego rządu w Portugalii. Po blisko trzech tygodniach międzypartyjnych negocjacji nie powołano gabinetu ocalenia narodowego. Szef socjalistycznej opozycji Antonio Jose Seguro poinformował, że nie podpisze się pod programem oszczędności.

Zmiany w zamówieniach

Nowela poselska ustawy o zamówieniach publicznych ma zmodyfikować kryterium "rażąco niskiej ceny". O skutkach tych zmian w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Zaborowską, kancelaria Pieróg & Partnerzy.

Kradzież w firmie

W przypadku kiedy nasz pracownik ukradnie firmowe mienie, zgłoszenie sprawy na policję oznacza często żmudny i długotrwały proces, który w praktyce nie gwarantuje zwrotu utraconego mienia. W "Blajer mówi: Biznes" powiemy o tym jak przede wszystkim odzyskać to co zostało nam skradzione. Rozmowa z Katarzyną Dobkowską, radcą prawnym, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Czynszowy biznes

Czy wobec rządowych planów inwestowania w lokale pod wynajem, dalej opłacalny będzie biznes polegający na wynajmie tzw. czynszówek ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Maciejem Trelą, dyrektorem krakowskiego Biura Nieruchomości "Północ".

Skutki upadłości Alpine Bau

Skutki upadłości Alpine Bau dotykają zwłaszcza podwykonawców, którzy są ostatnim ogniwem w łańcuchu regulowania płatności. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Dorotą Brzezińską-Grabarczyk, adwokatem, kancelaria Brzezińska, Narolski Adwokaci.

Kłopotliwy spadek

Jak zrzec się spadku kiedy istnieje ryzyko, że ilość długów spadkowych przewyższa znacznie wartość uzyskanych korzyści. w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z notariuszem Martą Józefiną Kolbusz.

Szukanie winnych

Dziura w budżecie eksplodowała. Rząd pociesza, że wybrał mniejsze zło powiększając dziurę zamiast ostro ciąć. Były członek kierownictwa Ministerstwa Finansów zarzuca za to rządowi, że wcześniej wybrał źle - wybierając pewne wyborcze zwycięstwo zamiast ryzykownej politycznie naprawy finansów publicznych. Dominik Cierpioł

Twój brat PIT

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że sposób w jaki urząd skarbowy wylicza ukryty dochód jest niezgodny z konstytucją. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Andrzejem Malcem, kancelaria Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój brat PIT

Opodatkowanie prywatnego samochodu w Twojej firmie, kontynujemy temat na prośbę widzów. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak, kancelaria Rödl & Partner.

Milion w portfelu

Przegląd portfeli gości Miliona w Portfelu z tego tygodnia. W XIII odsłonie najlepiej zaprezentował się portfel Piotra Sawali, który zarobił 7,11%. Stratę poniósł portfel Macieja Bombola (-4,25%). Licząc od początku inwestycji również na czele inwestycja pana Sawali (33,8%). Na czym najwięcej zarobili, a na czym tracili goście tego tygodnia, w rozmowie z Marcinem Różowskim z Analizy Online, które razem z TVN CNBC przeliczają wartość portfeli uczestników programu.

Inwestycje Chemoservis-Dwory

Chemoservis powiększa grupę i przejmuje kontrolę nad Zakładami Budowy Aparatury Chemicznej. Za pakiet 2/3 akcji zajmująca się serwisowaniem branży chemicznej grupa płaci blisko 7 milionów złotych. Jak dużo i kiedy mogą na tym skorzystać akcjonariusze grupy?

Mieszkanie na wynajem

5 miliardów złotych na 20 tysięcy tanich mieszkań czynszowych w ciągu czterech lat. Czy rządowy fundusz mieszkań na wynajem rozkręci czy zaszkodzi biznesowi giełdowych deweloperów?

Własne „M” nad morzem?

A może warto kupić nieruchomość z widokiem na Bałtyk? Od widoku cen może się jednak zrobić gorąco... Jurata - 15 ,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Jak wybrać odpowiednią lokalizację? Czy przy takich kwotach nie lepiej zainteresować się domem np. na wybrzeżu Hiszpanii, gdzie ceny znacząco spadły? Pytamy o to Marcina Drogomireckiego, Domy.pl.

Wakacyjny raport paliwowy

Gdzie zatankować jadąc na wakacje? Średnia cena litra PB95 wzrosła w ostatnim tygodniu o 9 groszy, najwyżej od kwietnia. Cena litra oleju napędowego w ostatnim tygodniu w górę o 6 groszy. Wzrost cen paliw to wynik osłabienia się złotego oraz wyższych cen ropy brent. Ostatnie umocnienie złotego powinno wyhamować wzrost cen paliw. Rozmowa z Rafałem Zywertem, BM Reflex

Polityka Pieniądze

Deficyt budżetowy mógłby być niższy, gdyby rząd w odpowiednim czasie wprowadzał finansowe reformy. Takiego zdania jest Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Uważa on, że unikanie reform podyktowane było głównie interesem politycznym. W rozmowie również o tym, czy są szanse na poprawę struktury demograficznej w Polsce.

Koniec mitu zielonej wyspy?

Zwiększenie deficytu, dalsze zadłużanie państwa i jednoczesne cięcia wydatków. Czy tak kończy się mit zielonej wyspy? Czy inwestorzy w przyszłości będą oczekiwać wyższej premii w zamian za finansowanie naszego zadłużenia?

Dziura Bauca vs Dziura Rostowskiego

Oszczędności w budżetach resortów nie powinny być zaskoczeniem dla ich szefów - ocenia były minister finansów Jarosław Bauc. Jego zdaniem, rząd od dawna wiedział, że założenia makroekonomiczne do tegorocznego budżetu są zbyt optymistyczne i wydatki ministerstw były na bieżąco korygowane w dół. A przypomnijmy, premier Tusk zapowiedział, że tegoroczny niedobór po stronie dochodów uzupełni większy o 16 miliardów złotych deficyt i niższe o ponad 8 miliardów złotych wydatki.