Z kraju

Z kraju

Stopy bez zmian. Ale Rada nie wyklucza dalszych cięć

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na nie zmienionym poziomie, ale jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie to "Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej" - wynika z wydanego w środę komunikatu RPP, odczytanego przez prezesa NBP Marka Belkę.

Ropa tanieje, paliwa też. Gdzie zatankujesz za 4 zł za litr

Z powodu taniej ropy i wahań na kursie dolara spadają ceny paliw. Już teraz na niektórych stacjach w Polsce zbliżyły się one do 4 zł za litr. Czy są szanse, że przy dystrybutorach zobaczymy cenę poniżej 4 złotych? - Są szanse, żeby przełamać psychologiczną granicę 4 złotych za litr paliwa, ale wydaje mi się, ze bez dalszego wyraźnego spadku cen ropy lub wyraźnego umocnienia cen złotego do dolara one są niewielkie - oceniła w TVN24 Biznes i Świat Urszula Cieślak z BM Reflex.

Piechociński: restrukturyzacja kopalń Kompanii Węglowej konieczna

Kopalnie Kompanii Węglowej mają przed sobą perspektywę niełatwego procesu restrukturyzacji albo niekoordynowanej przez nikogo restrukturyzacji przez upadłość - podkreślał w środę w rozmowie z dziennikarzami wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

Jak ratować polskie górnictwo?

- Związki to nie betony, które nie zgadzają się na prywatyzację. Chcemy rozsądnych rozwiązań, które pozwolą górnictwu funkcjonować. Mamy te rozwiązania, ale nie możemy rozmawiać o nich z rządem przez media. Wyłożymy je na stół, kiedy dojdzie do kolejnej rundy negocjacji. Chcemy gwarancji dalszego działania kopalń, bo nie po to się inwestowało w te cztery kopalnie, aby teraz je likwidować. To wbrew interesom państwa - przekonywał w "Otwarciu Dnia" Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników. - Potrzeba 200 mln złotych miesięcznie do utrzymania pracy w kopalniach i tę kwotę trzeba znaleźć. W postulatach związków górniczych nie zauważam takich, które dawałaby takie oszczędności - ripostował Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.

Albo zmiany, albo "zostanie utopiony cały sektor górniczy"

Polskie górnictwo doszło do ściany. Muszą nastąpić duże zmiany systemowe, a kilka chorych ogniw trzeba odciąć, aby te zdrowe mogły działać lepiej - uważa Jarosław Zagórski, prezes zarządu JSW. - Związkowcy przez kilkanaście lat nie pozwalali na zmiany. Nie może być tak, że tylko w górnictwie obowiązują zasady sprzed 30 lat. Bez zmian zostanie utopiony cały sektor, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób - dodaje.

PGE tworzy spółkę do obsługi kadr. Związkowcy są przeciw

Grupa Kapitałowa PGE chce utworzyć spółkę, która będzie zajmowała się obsługą kadrową i księgową wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład. Powstaniu tzw. Centrum Usług Wspólnych sprzeciwiają się związkowcy. Podkreślają, że obawiają się m.in. o miejsca pracy.

W JSW też szykują się do protestu

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) powołały we wtorek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Zarzucają zarządowi firmy, że nie realizuje postanowień porozumienia podpisanego w maju 2011 r., przed debiutem JSW na giełdzie.

Rafał Hirsch: związki na Śląsku mogą pomóc wszystkim, jeśli tylko zechcą

Polski rynek pracy nie jest rynkiem funkcjonującym dobrze. Pomimo wzrostu gospodarczego i systematycznego wzrostu liczby miejsc pracy większość pracowników zarabia bardzo mało i mniej niż mogłaby zarabiać. Wynika to ze znikomej pozycji przetargowej w zetknięciu z przekonywującym argumentem pracodawcy, że „jak się nie podoba, to do widzenia”.

Ruszyło “Mieszkanie na wynajem”. Bardziej opłacalne niż kredyt?

Ceny wynajmu mieszkania od państwa są porównywalne z ratą kredytu. Poza tym mieszkania nie są umeblowane, więc nie jest to oferta dla tych najuboższych - uważa Jarosław Sadowski z Expandera. - Ceny nie są konkurencyjne. To działalność biznesowa. To nie jest program prospołeczny, ale dużym plusem tych mieszkań jest to, że można się w nich zameldować - mówi Robert Chojnacki, dyrektor Rednet Consulting.

Górnicy zaostrzają akcję protestacyjną. Trwa już w 12 kopalniach

- Jesteśmy otwarci na kontynuowanie rozmów z rządem, ale warunkiem nie może być to, że propozycja rządowa jest jedyną do dyskusji - poinformował we wtorek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dodał, że "na tę chwilę" związkowcy nie rozważają możliwości wstrzymania wydobycia węgla w kopalniach Kompanii Węglowej, ani wyjazdu do Warszawy. Obecnie protest toczy się już w 12 z 14 zakładach Kompanii Węglowej. Decyzja o jego zaostrzeniu zapadła po fiasku nocnych rozmów górników z premier Ewą Kopacz.

Co z Schengen, czy Polska jest zagrożona i jak zarobić na górnictwie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy po atakach na Francję zmienione zostaną zasady obowiązujące w unijnej strefie Schengen. Wrócimy do słów szefa polskiego MSZ Grzegorza Schetyny, który w programie "Świat" podkreślił, że "trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę albo na każde inne miasto, na polski samolot czy na polskich turystów". Dziś także spróbujemy odpowiedzieć, czy da się w Polsce zarabiać na górnictwie.

40 mld złotych rozbite na drodze

Koszty wypadków na polskich drogach rosną i stanowią już niemal 3 proc. PKB – informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Tymczasem na świecie łączne koszty wypadków to średnia równowartość 1,5-2 proc. PKB.