Wynajmujesz mieszkanie ze znajomymi? Sprawdź, co zrobić, kiedy współlokator przestaje płacić

Wynajmujesz mieszkanie ze znajomymi? Sprawdź, co zrobić kiedy współlokator przestaje płacić
Wynajmujesz mieszkanie ze znajomymi? Sprawdź, co zrobić kiedy współlokator przestaje płacić
TVN24 BiS
Wynajmujesz mieszkanie ze znajomymi? Sprawdź, co zrobić kiedy współlokator przestaje płacićTVN24 BiS

W "Biznesie dla Ludzi" wyjaśniliśmy, jak postępować w sytuacji, kiedy wynajmujący z nami mieszkanie współlokator przestaje regulować swoje zobowiązania. Gościem Pawła Blajera był Łukasz Oleksiuk, radca prawny z Kancelarii Legis.

- Szczegółowa droga dojścia do pociągnięcia do odpowiedzialności naszego najbardziej opornego dłużnika zależy od tego, jak była sformułowana umowa i z kim była zawarta, a także jaka jest pozycja najemcy w tym kontrakcie - wyjaśniał Oleksiuk.

Prawa właściciela

Radca prawny zwrócił uwagę na to, że najczęściej spotykane są dwa scenariusze w przypadku podpisywanych umów najmu.

- Pierwszy jest taki, kiedy wszyscy faktyczni użytkownicy lokalu podpisali umowę - powiedział Oleksiuk.

"Jeżeli mamy do czynienia z takim przypadkiem, w idealnej sytuacji jest wówczas właściciel lokalu, ponieważ w takim przypadku może żądać zapłaty całości czynszu od wszystkich najemców, jak również każdego z nich osobna. Faktyczne zdarzenie, kiedy jeden z najemców nie płaci czynszu, nie ma dla właściciela lokalu żadnego znaczenia" - stwierdził.

- Często spotyka się też rozwiązanie drugie polegające na tym, że umowa podpisywana jest przez tylko jedną z osób. Natomiast w umowie wskazuje się, że faktycznie w mieszkaniu zamieszkiwać będzie kilka osób - powiedział Łukasz Oleksiuk.

Jak wyjaśniał, "w takim przypadku, najemca, który się wyprowadza i nie podpisał umowy, jest również zobowiązany do zapłaty czynszu oraz innych opłat związanych z najmem, ale tylko i wyłącznie za okres, w którym stale zamieszkiwał w tym lokalu".

- Mówimy o odpowiedzialności solidarnej, kiedy wszyscy w danym okresie mieszkają w tym lokalu są zobowiązani do poniesienia opłat. Również zobowiązany jest najemca, który się wyprowadził - powiedział.

Oleksiuk podkreślił, że "trudność wynajmującego polega na tym, że w tym drugim przypadku, to on musi udowodnić, że przez jakiś konkretny okres nasz najemca zamieszkiwał w tym lokalu i za ten okres może wyłącznie dochodzić od niego czynszu".

Sytuacja wynajmującego

- Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku podstawą dochodzenia jakichkolwiek roszczeń przez najemcę, który został w lokalu w stosunku do najemcy, który z lokalu odszedł jest zapłata świadczenia. Ten, który zostaje, musi się liczyć z tym, że on musi najpierw zapłacić całość, którą dochodzi właściciel lokalu. Dopiero jeżeli zapłaci tę kwotę, może skierować swoje roszczenie do tego najemcy, który z lokalu odszedł - wyjaśnił Oleksiuk.

"Tego typu roszczenie nazywane jest roszczeniem regresowym i podstawą do regresu jest spełnienie tego świadczenia. Może się okazać tak, że ze względu na łączący ze sobą najemców stosunek prawny ta kwota, której zapłaty będzie się mógł domagać, będzie dużo mniejsza" - dodał.

Teoretyzując, może bowiem dojść do sytuacji, kiedy wynajmujący umówią się różne wysokości opłat za pokój ze względu na jego powierzchnię.

Gdy w mieszkaniu jest kilku najemców, możliwe jest podpisanie umowy przez jednego z nich. Jeśli któryś z pozostałych najemców wyprowadzi się bez opłaty za najem, zaległość musi zapłacić osoba widniejąca na umowie, dopiero wtedy może ona egzekwować zwrot zapłaty.

Co ze zniszczeniami?

Oleksiuk zaznaczył, że, "droga dojścia do odpowiedzialności może być długa".

- Podstawą jest odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez siebie, a więc jeżeli ktoś w lokalu wyrządził szkodę, to ta osoba jest odpowiedzialna i musi pokryć te szkody. Natomiast z punktu właściciela lokalu sytuacja wygląda trochę inaczej, oddał on lokal w najem i oczekuje, że lokal ten zostanie zwrócony w takim samym stanie. Zobowiązanie to wynika z umowy najmu - podkreślił radca prawny.

- Należy się liczyć z tym, że właściciel lokalu będzie miał pełne prawo dochodzić odszkodowań od strony umowy najmu. Może się tak zdarzyć, że pociągnięta do odpowiedzialności i zmuszona do zapłaty będzie osoba, która faktycznie tej szkody nie wyrządziła - dodał Łukasz Oleksiuk.

Jak wyjaśnił, "dopiero w ramach roszczeń regresowych będzie mogła ona żądać albo pokrycia części tej odpowiedzialności przez pozostałych najemców, albo w całości przez sprawcę".

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

Solidarność Poczty Polskiej protestuje przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). "Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców" - oświadczyli w środę związkowcy i zapowiedzieli akcje protestacyjne. We wrześniu Solidarność Poczty Polskiej planuje przeprowadzić referendum strajkowe.

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl

Poczta Polska zapowiedziała, że przeprowadzi w tym roku optymalizację zatrudnienia. - Plan dobrowolnych odejść pracowników obejmie około 9 tysięcy osób - przekazał w środę prezes spółki Sebastian Mikosz. Jak dodał, obecnie płace stanowią 65 procent kosztów Poczty Polskiej. 

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Źródło:
PAP

Ceny paliw na stacjach nadal spadają, nie dotyczy to autogazu, który w ostatnim czasie nieco podrożał - informują analitycy BM Reflex. Eksperci zwrócili też uwagę, że "tegoroczne podróże w okresie długiego weekendu będą tańsze niż przed rokiem".

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Źródło:
PAP, Reflex

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale wzrósł o 3,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 2,8 procent.

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższy czwartek, 15 sierpnia, to dzień wolny od pracy. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. "O terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - apeluje KIR.

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Związki zawodowe złożyły skargę na Donalda Trumpa i Elona Muska - pisze Agencja Reutera. Zażalenie pojawiło się po opublikowaniu rozmowy miliardera z byłym prezydentem USA w mediach społecznościowych. Trump chwalił w niej Muska za to, że jest "najlepszy we wprowadzaniu cięć", w domyśle kosztów i zatrudnienia. Związkowcy potraktowali to jako groźbę.

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Źródło:
Reuters

Większość polskich ugrupowań proeuropejskich milczy na temat przyjęcia unijnej waluty, a tym samym oddaje pole eurosceptykom - czytamy w środowo-czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Jak wynika z najnowszego badania, poparcie dla wprowadzenia euro za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. w 2023 roku do 30,7 proc. obecnie.

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Źródło:
PAP