Z kraju

Z kraju

Będzie dymisja za gazoport? PiS chce ukarania ministra skarbu

Szef KP PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o wyciągnięcie konsekwencji wobec ministra skarbu wz. z raportem NIK o opóźnieniach w budowie terminalu LNG w Świnoujściu. MSP odpowiada, że budowa jest zaawansowana w 95,7 proc. i inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacji.

Bilans. Powstaje "plan Marshalla" dla Kijowa. Łatwiej o pomoc w ramach MdM

Powstanie Agencja ds. Modernizacji Ukrainy, której celem jest opracowanie "planu Marshalla". Pakiet rozwiązań prorodzinnych, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci, przewiduje projekt noweli programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), który we wtorek przyjął polski rząd.

Co zrobi RPP? "Obniży stopy procentowe o 25 punktów"

- Rada Polityki Pieniężnej zapewne zrobi w środę to, co powinna była zrobić już w listopadzie ubiegłego roku, czyli obniżyć stopy procentowe. Myślę, że będzie to 25 punktów bazowych. Przemawia za tym fakt, że realne stopy są najwyższe od dziesięciu lat i przekraczają 3 proc. - mówi Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP.

Sukces polskiej fabryki Michelin. Wyprodukuje innowacyjne opony

Zatrudniająca ponad 4 tys. osób fabryka Michelin w Olsztynie będzie wytwarzać formy do innowacyjnego produktu tego koncernu - opony letniej posiadającej jednocześnie homologację zimową. Z rozwoju zakładu cieszą się samorządowcy, a dla związkowców najważniejsza jest stabilność zatrudnienia.

Celnicy bez emerytur mundurowych? TK: to niezgodne z konstytucją

Trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. W pozostałym zakresie TK umorzył postępowanie.

Rafał Baniak o nowej roli ARP: połączy świat nauki z biznesem

Wiceminister skarbu Rafał Baniak poinformował we wtorek w Toruniu, że nową rolą Agencji Rozwoju Przemysłu będzie działanie na rzecz współpracy nauki ze spółkami Skarbu Państwa w dziedzinie inteligentnego rozwoju, m.in. komercjalizacja projektów technologicznych.

Grecji grozi kolejna recesja. Rząd upadnie?

Grecji grozi kolejna recesja - informuje we wtorek AP, powołując się na ekspertów finansowych. Niejasne są perspektywy następnego bailoutu dla Aten, który zapowiedział minister finansów Hiszpanii; eurogrupa oraz grecki resort finansów dementują te informacje.

Więcej pracowników zewnętrznych w KW? "To grozi śmiertelnymi wypadkami w kopalniach"

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej sprzeciwiają zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych w kopalniach spółki. Zgodnie z planami zarządu liczba ta ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu ponad 7,2 tys. pracowników. W tym samym czasie liczba pracowników KW ma zmniejszyć się o ok. 8,8 tys. osób w wyniku naturalnych odejść.

Niższe emerytury? Przez nielegalne archiwa

Przy wyliczeniu kapitału początkowego ZUS nie uwzględnia zaświadczeń kadrowo-płacowych z archiwów nie wpisanych do specjalnego rejestru, co oznacza niższe emerytury. Tymczasem takich archiwów jest kilkaset - podkreślano podczas posiedzenia komisji administracji i cyfryzacji.

"Mieszkanie dla Młodych" bardziej prorodzinne? Rząd wprowadza nowe zasady

Pakiet rozwiązań prorodzinnych, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci, przewiduje projekt noweli programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), który we wtorek przyjął rząd. W nowelizacji zapisano też możliwość kupna mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej.

Strajk w JSW był nielegalny? Prokuratura wszczęła śledztwo

Gliwicka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie niedawnego strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Zbada, czy organizatorzy protestu nie złamali przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zarząd JSW powtarzał, że strajk był nielegalny.