Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: Chińczycy przestają trzymać się mocno. Czeka nas kryzys?

Chiny w ostatni weekend obniżyły stopy procentowe. Zrobiły to już drugi raz w ciągu czterech miesięcy. Jednocześnie pozwoliły na największe od ponad dwóch lat osłabienie chińskiej waluty wobec dolara. Coraz częściej słychać głosy światowej opinii publicznej, że te ruchy, to nerwowe reakcje Pekinu w obliczu coraz większego spowolnienia gospodarczego w Chinach. Jeśli Chiny wpadną w jakiś większy kryzys gospodarczy, to jego negatywne skutki będą odczuwalne na całym świecie.

Bilans: kłopoty gazoportu, niższe bezrobocie, nowe życie Kompanii Węglowej

Ministerstwo Skarbu Państwa chciało utajnić raport Najwyższej Izby Kontroli na temat gazoportu. Nowa Kompania Węglowa, w której ma się znaleźć 11 kopalń w 2017 r. ma mieć 2 mld zysku EBITDA i sprzedawać rocznie 28 mln ton węgla. Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,2 proc., wobec 11,3 proc. w poprzednim miesiącu.

Poznań dostanie 82 mln euro. Na spalarnię śmieci

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 82 mln euro z funduszy spójności na inwestycje związane z gospodarką odpadami w Poznaniu i dziewięciu sąsiednich gminach. Z tych środków w stolicy Wielkopolski powstaje już m.in. spalarnia śmieci.

Masz do czynienia z komornikiem? Sprawdź, co mu wolno

Egzekucja komornicza to zazwyczaj ostateczność. Komornik ma za zadanie odzyskać, jak najwięcej dla wierzycieli. Okazuje się jednak, że ma on także pewne ograniczenia w swojej działalności. W programie "Biznes dla ludzi" pytamy, co może komornik, ile musi nam zostawić pieniędzy na życie, czy zostaniemy bez grosza.

Rewolucja z dowodami osobistymi i aktami. Ministerstwo twierdzi, że "wszystko działa"

System Rejestrów Państwowych, który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system, działa - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela podczas konferencji dotyczącej zmian w urzędach wprowadzonych 1 marca. Jak informuje MSW, obecnie trwają testy systemu. Do południa przeprowadzonych zostało 40 tys. akcji.

PKN Orlen zwalnia. 246 osób odejdzie dobrowolnie

Do rozpoczętego w PKN Orlen w ramach restrukturyzacji Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) pracowników zgłosiło się 246 osób, czyli o 66 więcej niż zakładano. Wszystkie złożone przez pracowników wnioski w sprawie odejść zostały zaakceptowane.

Gazoport w ogniu krytyki. Ministerstwo chciało utajnić raport

Ministerstwo Skarbu Państwa chciało utajnić raport Najwyższej Izby Kontroli na temat gazoportu - informuje Polskie Radio. Jak tłumaczy rzeczniczka ministerstwa, wszystko ze względu na toczące się negocjacje finansowe z wykonawcą terminalu. - Jesteśmy w trakcie negocjacji z włoskim wykonawca terminalu (...) To w związku z tym minister skarbu zwrócił się do prezesa NIK o nie ujawnianie treści raportu, do czasu gdy zostaną sfinalizowane - podkreśla w komunikacie minister Włodzimierz Karpiński.

Ojcowie na urlopy? Zainteresowanie rośnie, będą zmiany

Urlopy dla ojców są coraz popularniejsze, chcemy ułatwiać korzystanie z nich - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W zeszłym roku wykorzystano ok. 130 tys. urlopów ojcowskich, czyli cztery razy więcej niż w 2013 r.

Nowa Kompania Węglowa zanotuje spory zysk. "Nie będzie fedrowania na hałdy"

Nowa Kompania Węglowa, w której ma się znaleźć 11 kopalń w 2017 r. ma mieć 2 mld zysku EBITDA i sprzedawać rocznie 28 mln ton węgla - wynika z biznesplanu, który został w poniedziałek przedstawiony w ministerstwie skarbu państwa. Będzie to możliwe dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń, dostosowaniu się do potrzeb rynku i optymalizacji kosztów wydobycia.

Piechociński: po wyborach powstanie Ministerstwo Energetyki

Wicepremier Janusz Piechociński powiedział, że jest zwolennikiem nowej organizacji rządu po wyborach - utworzenia Ministerstwa Energetyki w oparciu o obecne Ministerstwo Skarbu Państwa. Według niego przejęcie nadzoru nad spółkami węglowymi przez MSP to początek tego procesu.

"Floren Władysława Łokietka" i „Władysław Jagiełło”. Nowe monety od NBP

Narodowy Bank Polski, od jutra wprowadza do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii: “Skarby Stanisława Augusta”, a także “Historia monety polskiej”. Kolekcjonerzy mogą nabyć, złotą monetę o nominale 500 zł i srebrną pięćdziesięciozłotówkę z wizerunkiem Władysława Jagiełly oraz srebrne 20 zł z podobizną florena z czasów Władysława Łokietka.

Miażdżący raport NIK o budowie gazoportu. Lista błędów i niedociągnięć

Polska wciąż nie może uruchomić gazoportu w Świnoujściu, odbierać dostaw skroplonego gazu i przesyłać go do odbiorców, bo spółki GAZ-SYSTEM oraz PLNG nieprawidłowo realizowały część swoich zadań. Przez opóźnienia istnieje ryzyko utraty środków z Unii Europejskiej - pisze Najwyższa Izba Kontroli w krytycznym raporcie dotyczącym kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji.

Agencja pomoże wybrańcom w podboju Chin

Polskia Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) wspiera chętnych do wejścia na chiński rynek - donosi "Puls Biznesu". Na razie pomoc dostały trzy firmy, poszukiwane są kolejne.

Kasa fiskalna u lekarza? Od dziś nowe przepisy

W niedzielę wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi we wszystkich gabinetach lekarskich i stomatologicznych będą musiały znaleźć się kasy fiskalne. Dotychczas z obowiązku posiadania kas zwolnieni byli lekarze prowadzący praktyki osiągające niewielki obrót.

PARP: nawet 40 tys. pożyczki dla kobiet zakładających biznes

PARP uruchomi w marcu konkurs ws. pożyczek dla kobiet, które prowadzą lub chcą uruchomić własny biznes. O wsparcie - na przełomie marca i kwietnia - będą też mogły ubiegać się małe i średnie firmy, zainteresowane m.in. udziałem w międzynarodowych programach innowacyjnych.

"Niemcow uważał, że Rosja tonie. Upadek gospodarczy dopiero się zaczyna"

Borys Niemcow wiedział, że Rosja tonie, a upadek gospodarki dopiero się zaczyna. Twierdził, że Rosja miała niepowtarzalną szansę na wielki skok cywilizacyjny, ale gigantyczne rezerwy pochodzące ze sprzedaży ropy naftowej zostały zmarnowane - mówi Michał Kacewicz, dziennikarz tygodnika "Newsweek". - Uważał, że sankcje są rozumne, bo odpowiadają na szaleńczą politykę Putina, przez którą Rosja zmierza do katastrofy - dodaje.