Z kraju

Z kraju

Odkładasz na emeryturę? Bank może dać ci większy kredyt

Kredyty hipoteczne mogą być zabezpieczone np. przez środki zgromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych, ale musi to być w umowach kredytowych tak sformułowane, by nie naruszało interesów banków, ani interesów emerytalnych klientów - wynika z ogłoszonego we wtorek stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego.

Rafał Hirsch: wyższa płaca minimalna nie zwiększy bezrobocia

To, że płace w Polsce powinny być wyższe jest dla mnie bezsporne. W gospodarce wolnorynkowej z dominującym sektorem prywatnym rząd nie może nakazać firmom podnieść wynagrodzenia. Jedyną formą bezpośredniego wpływu na poziom płac jest podniesienie płacy minimalnej. Tu właśnie doczekaliśmy się zapowiedzi naprawdę solidnej podwyżki, co oznacza, że to świetny dzień dla polskiej gospodarki.

Młodzi i wykształceni, ale żyją w ciągłej niepewności. Kim są współcześni prekariusze i jak im pomóc?

Młodzi, wykształceni i pracujący, ale na "śmieciówkach" i za grosze. Stanowią aż 30 proc. wszystkich pracujących. Walczą o stabilizację, bo nie mają podstawowego poczucia bezpieczeństwa i nie mogą zaplanować sobie życia, ponieważ nie wiedzą, czy za chwilę nie stracą pracy. O tym, kim są współcześni prekariusze oraz o tym, jak im pomóc dyskutowali na antenie TVN24 Biznes i Świat Marcelina Zawisza z inicjatywy "My, Prekariat" oraz prof. Piotr Sałustowicz z SWPS.

37 proc. gospodarstw domowych ma pożyczki i kredyty

37 proc. gospodarstw domowych ma pożyczki i kredyty, z czego 40 proc. to kredyty na bieżące potrzeby lub spłatę wcześniejszych pożyczek - wynika z badania, zaprezentowanego we wtorek podczas konferencji "Rola państwa w nadzorze nad działalnością firm pożyczkowych".

Skąd bunt młodych Polaków? "Głos sprzeciwu wobec status quo"

Na antenie TVN24 Biznes i Świat mówimy o prekariuszach - młodych, wykształconych, pracujących osobach, których mimo to nie stać na życiową stabilizację. O ich przyszłości, a także oczekiwaniach rozmawiali w "Otwarciu Dnia" Rafał Hirsch z tvn24bis.pl oraz Michał Polakowski, ekspert Fundacji ICRA.

Płaca minimalna dobije do 2 tys. zł? "Nie jest to ostatnie słowo"

- To jest propozycja wyjściowa. Może być więcej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz o rządowej propozycji dot. podniesienia przyszłorocznej płacy minimalnej do 1850 zł. Jak dodał, "możliwe są scenariusze dużo bardziej ofensywnego wzrostu płacy minimalnej, bo sytuacja na rynku pracy jest dużo lepsza".

Na państwo wciąż pracujemy długo. Ale najkrócej w historii

W najbliższy czwartek w Polsce przypada Dzień Wolności Podatkowej. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie. W tym roku, Dzień Wolności Podatkowej wypada najszybciej w historii. W ubiegłych latach najwcześniej miał bowiem miejsce 14 czerwca, a było to w 2008, 2009 i 2014 roku.

Auto nie jest już wyznacznikiem bogactwa

W prawie dwóch trzecich polskich domów jest już jakiś samochód. Ale różnice między poszczególnymi województwami są duże i nieoczywiste – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Bliski Wschód kusi eksporterów

W 2013 r. wysłaliśmy do krajów arabskich towary warte 1,74 mld dol., a w zeszłym roku – już 2,3 mld dol. Kolejne firmy ruszają zdobywać te rynki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(Nie)wielkie odchudzenie spółek węglowych

Tylko w tym roku z kopalń odejdzie co najmniej 7,3 tys. pracowników - wyliczyła "Rzeczpospolita". Według ekspertów restrukturyzacja branży odbywa się jednak zbyt wolno i za późno.

Rozbiłeś służbowy samochód? Szef może żądać odszkodowania

Służbowy samochód nie jest dziś żadnym luksusem: dysponuje nim coraz więcej pracowników. Auto udostępnione przez pracodawcę to wygodne narzędzie: by dojechać do klienta, dowieźć towar, czy podróżować pomiędzy oddziałami naszej firmy. Ale co w wypadku kiedy zdarzy nam się kolizja lub całkiem poważny wypadek: czy będziemy musieli pkryć koszty naprawy, jeśli uszkodzimy samochód? Wyjaśnił to Paweł Blajer w programie „Biznes dla ludzi”.

"Rząd rozważa" zwiększenia kwoty wolnej od podatku

Rząd rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Podniesienie kwoty wolnej np. do 8 tys. zł wsparłoby także najlepiej zarabiających - wskazał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Planujesz wyjazd za granicę? Aplikacja pozwoli uniknąć korków

Czas oczekiwania na odprawę na przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, utrudnienia na drogach dojazdowych – m.in. te informacje zawiera nowy portal granica.gov.pl. Informacje te są dostępne również w specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

Koniec marzeń o łupkach: kolejna firma ucieka z Polski

ConocoPhillips, największy zagraniczny inwestor szukający gazu łupkowego w Polsce, po nieudanych próbach rezygnuje z dalszych poszukiwań. Amerykański gigant zainwestował dotychczas w badania prowadzone na Pomorzu 220 mln dolarów. To kolejny inwestor, który zdecydował się na taki krok. Czy to oznacza koniec marzeń o gazie z łupków?