Z kraju

Z kraju

Pierwsze pieniądze z 500 plus wypłacone. Jutro popłyną do kolejnych rodzin

Minął pierwszy tydzień od uruchomienia sztandarowego programu rządu Rodzina 500 plus a pierwsze pieniądze trafiły już do rodzin. W Katowicach świadczenia otrzymało 111 z nich na łączną sumę 81 tys. zł. W Białymstoku pierwszą pozytywną decyzję otrzymał ojciec 4,5-miesięcznych bliźniaków. Jak mówił, pieniądze będą wydane przede wszystkim na bieżące potrzeby maluchów. Lublin, Gdańsk i wiele innych miast wypłacą pierwsze świadczenia w poniedziałek.

Unijne dopłaty z poślizgiem. Przez zmiany kadrowe w rolniczej agencji?

Polska stara się, by Komisja Europejska umożliwiła nam wydłużenie okresu składania wniosków o unijne płatności dla rolników. W poniedziałek temat ten będą omawiać ministrowie rolnictwa "28". Nieoficjalnie mówi się, że opóźnienia związane są ze zmianami kadrowymi, do których doszło w zarządzającej środkami unijnymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kołodko o 500 plus: nie ma pieniędzy na ten program. To jest iluzja pani premier i jej niektórych ministrów

- Program Rodzina 500 plus nie ma finansowania. To jest dodatkowy wydatek z budżetu państwa w wysokości ok. 1,25 proc. PKB i tych pieniędzy nie ma. To jest tylko iluzja, którą karmi siebie pani premier Beata Szydło i jej niektórzy ministrowie - stwierdził były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem ministrowie finansów i rozwoju mają świadomość braków w budżecie.

Kowalczyk ws. frankowiczów: KNF nie wykonała zadania tak, jak oczekiwaliśmy

- Są bardzo rozbieżne informacje nt. skutków przewalutowania kredytów frankowych. Oczekiwałem od Komisji Nadzoru Finansowego, że będzie to rzeczowa informacja, bardzo precyzyjna: kiedy, jakie kredyty zostały zaciągnięte, po jakim kursie, ile ich jest - mówił w TVN24BiS minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Niestety, KNF poszła po linii najmniejszego oporu, wysłała ankiety do banków, banki sobie napisały skutki i stąd mamy rożne rozbieżności - dodał.

Pierwszy tydzień 500 plus. Ponad milion wniosków i pierwsze wypłaty

Ponad milion wniosków złożonych w urzędach i online, pierwsze decyzje i wypłaty - mija pierwszy tydzień obowiązywania programu 500 plus. Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków, część przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.

Szydło: nie pracujemy nad podniesieniem opłaty paliwowej

Polski rząd nie pracuje i nie pracował nad podniesieniem opłaty paliwowej. Mówię to jasno i wyraźnie - stwierdziła dzisiaj premier Beata Szydło. Szefowa rządu skomentowała w ten sposób zamieszanie, jakie wybuchło wczoraj po słowach ministra i wiceministra infrastruktury.

Związkowcy przeciwko likwidacji kopalni Wujek. KHW: nie ma takich decyzji

Związkowcy z kopalni Wujek zarzucili w piątek zarządowi Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) celowe działania, mające skutkować likwidacją rudzkiej, a w perspektywie także katowickiej części tego zakładu. Holding zapewnia, że nie zapadły żadne takie decyzje, a kopalnia pracuje normalnie.

Zrobiłeś błąd we wniosku 500 plus? Sprawdź, co zrobić

Jeżeli ktoś się zorientował, że zrobił błąd we wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus, to może go złożyć jeszcze raz tym samym kanałem - powiedział w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Uspokajał też, że osoby, które źle wypełniły wniosek dostaną e-maila od gminy z prośbą o korektę i z informacją, jakie dokładnie błędy zostały popełnione.

Prezydent zmienia zdanie ws. frankowiczów. Nowe założenia mniej bolesne dla banków

Nowy projekt ustawy ma być mniej bolesny w skutkach dla banków - twierdzi radio RMF FM podając, że w Kancelarii Prezydenta wypracowywane są nowe założenia pomocy dla frankowiczów. Zmiany w projekcie mają być spore. - Szczegóły są dopracowywane. Jedna z opcji zakłada przedłużenie okresu, w którym banki miałyby ponieść koszty wprowadzenia tej ustawy - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Polskę czeka historyczny spadek bezrobocia. Zobacz, o ile

Na koniec 2016 roku stopa bezrobocia poniżej 9 proc. - mówi Elżbieta Rafalska, minister pracy, rodziny i polityki społecznej. Według szacunków podanych w czwartek przez resort bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. z 10,3 proc. w lutym.

Minister jedno, wiceminister drugie. Dwugłos w jednym resorcie, a kierowcy czekają

Kierowców zelektryzowała wiadomość o planach podniesienia opłaty paliwowej, benzyna miałaby być droższa o 10 groszy na litrze. Mówił o tym w czwartek około południa wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, jego szef - Andrzej Adamczyk - był wieczorem gościem TVN24 BiS i nie krył zdziwienia zaistniałą sytuacją. Choć obaj panowie politycy stali obok siebie na konferencji, w trakcie której padły słowa o opłacie paliwowej.

Minister Adamczyk: nie będzie podwyżki opłaty paliwowej

Ani rząd, ani ministerstwo infrastruktury nie planuje zmian w opłacie paliwowej - zapewniał w czwartek w TVN24 BiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Tak zaprzeczał wcześniejszym słowom wiceministra Jerzego Szmita, który stwierdził, że "to może być bardzo poważne źródło dla finansowania budżetu Krajowego Funduszu Drogowego". Zwłaszcza przy problemach z finansowaniem nowych dróg, z którym zmaga się resort.

Z Mazur polecisz tanio do Wielkiej Brytanii

Węgierska linia lotnicza Wizz Air uruchomi od czerwca połączenie między Szymanami a Londynem. To trzeci przewoźnik, który podpisał umowę z działającym od blisko trzech miesięcy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury.

Zmiana sterów w PKP. Jest nowy prezes

Nowym zarządem PKP S.A. pokieruje Mirosław Pawłowski, dotychczasowy p.o. prezes spółki. Do zarządu spółki weszli także Cecylia Lachor, Michał Beim i Marek Michalski. W czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał zarząd PKP.

Związki zaniepokojone o przyszłość kopalni Wujek

Związki z katowicko-rudzkiej kopalni Wujek obawiają się o przyszłość tego zatrudniającego ok. 3,1 tys. osób zakładu, przeznaczonego – według ich informacji – do stopniowej likwidacji. Katowicki Holding Węglowy (KHW), do którego należy kopalnia, nie odnosi się do tych doniesień.

Bohater "afery madryckiej" dostał posadę w Orlenie

Adam Rogacki, były poseł PiS, w ciągu kilku tygodni dostał drugą posadę w państwowej spółce. Jest członkiem zarządu Orlen Paliwa. Informację potwierdziło portalowi tvn24bis.pl biuro prasowe PKN Orlen. Rogacki zasiada również w radzie nadzorczej spółki PL.2012+.

Bugaj: PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego

- PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego, na co nikt nie powinien się zgodzić - mówił w programie "Świat" w TVN24 BiS prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jestem zawiedziony i martwię o to, dlaczego taką politykę firmuje Jarosław Kaczyński. Uważałem go za inteligentnego człowieka. Jeżeli idzie tak daleko, to w Polsce jest scenariusz frontalnego zderzenia - dodał. Z kolei zdaniem socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, "nie może być kompromisu bez uznania wyroku Trybunału". - Do tego dojść nie może wtedy załamuje się cały program, który tkwi w głowie Jarosława Kaczyńskiego - zwracał uwagę drugi z gości Jolanty Pieńkowskiej.