Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: partie polityczne muszą być finansowane ze środków publicznych

Mamy w Polsce okropne partie. Są źle zarządzane i zwykle nie wypełniają swojej funkcji dostarczania i wprowadzania w życie politycznych pomysłów i rozwiązań poprawiających jakość życia w kraju. Ale to na pewno nie powód, żeby pozbawiać je finansowania z budżetu państwa. Finansowanie to nie jest bowiem ani sednem problemu, ani zauważalnym ciężarem dla finansów publicznych.

Portret polskiego "frankowicza", czyli do kogo mówią kandydaci na prezydenta?

566 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, co daje łącznie 953 tys. osób - to najważniejsze liczby dotyczące posiadaczy kredytów frankowych w Polsce. Kredyty we frankach ma w Polsce niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn (odpowiednio 470 i 483 tys.). Co ciekawe, ponad 90 proc. kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania terminowo. Takie dane jeszcze niedawno podawało Biuro Informacji Kredytowej. Jaki jest portret polskiego "frankowicza" i do kogo bezpośrednio zwracają się kandydaci w wyborach prezydenckich - o tym w "Bilansie" mówił Robert Stanilewicz.

Ceny paliw rosną "symbolicznie". Kierowcy mogą spać spokojnie

Zmiany cen paliw notowane w ostatnich kilkunastu dniach można określić jako symboliczne - pisze w swojej ostatniej analizie BM Reflex. Ceny benzyny i oleju napędowego chociaż wyższe od minimalnych poziomów z tego roku, to wciąż pozostają poniżej cen z maja ubiegłego roku o około 11 -12 proc. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda na rynku autogazu, gdzie za litr LPG płacimy o około 20 proc. mniej niż przed rokiem - informują analitycy.

Mniej "śmieciówek" nie oznacza więcej dzieci. "Umowy o pracę nie zwiększają skłonności do ich posiadania"

- Nieprawda, że 30 proc. Polaków pracuje na śmieciówkach, bo do jednego worka wrzucono również osoby z normalnymi umowami o pracę tyle, że na czas określony i te dziwne umowy cywilno-prawne. Nie ma związku między umową a pracę, stabilnością na rynku pracy, a skłonnością do posiadania dzieci - mówiła w programie “Bilans” prof. Joanna Tyrowicz z Narodowego Banku Polskiego.

"Frankowicze" w ogniu kampanii. Duda proponuje, Komorowski czeka, a rząd pracuje

Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta chce pomóc "frankowiczom". - Nieruchomości są wielokrotnie mniej warte niż kredyty. To sytuacja kuriozalna. Te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu po jakim były brane - powiedział Andrzej Duda. Do tej propozycji odniósł się od razu obóz Bronisława Komorowskiego. Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślał na antenie TVN24 Biznes i Świat, że prezydent czeka na rozwiązania, nad którym pracują KNF i ZBP.

Polskie truskawki są bardzo drogie. Przez pogodę

Polskie truskawki nadal nie tanieją, a powodem jest chłodna pogoda. W hurcie kosztują one od 15 do 20 zł za kilogram. W stosunku do cen z połowy maja ubiegłego roku truskawki są droższe o 60 - 70 proc. - poinformowała rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach.

Od poniedziałku wchodzą nowe mandaty. "Idziemy z grubej rury"

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące - policja ma nowy straszak na piratów drogowych. Nowe przepisy m.in. mocno uderzą w tych, którzy mają zbyt ciężką nogę w terenie zabudowanym. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli kierowca rajdowy Michał Kościuszko oraz Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Polska gospodarka rośnie. Szybciej od prognoz

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) - według tzw. szybkiego szacunku wzrósł w I kwartale br. realnie o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wobec 3,3 proc. w poprzednim kwartale - podał w piątek GUS.

Urząd Transportu Kolejowego będzie niezależny od ministra

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego - instytucji, która podobnie jak UKE czy URE pełni rolę regulatora - zyska niezależność o ministra odpowiedzialnego za transport - taki będzie efekt noweli ustawy o transporcie kolejowym, nad której projektem pracuje MIR.

B.B. King nie żyje. Więcej w TVN24 Biznes i Świat

Legenda bluesa B.B. King zmarł w czwartek w swoim domu w Las Vegas. Muzyk miał 89 lat. To jeden z głównych tematów dnia w TVN24 Biznes i Świat. Na naszej antenie będziemy również mówić o pomyśle przyjęcia uchodźców przez kraje Unii Europejskiej oraz konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Polscy gapowicze z wyboru. Co szósty pasażer nie płaci za bilet

90 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z komunikacji miejskiej. Tyle, że co szósty nie płaci za bilet. Nic więc dziwnego, że długi gapowiczów notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły już do 245 mln zł. I bynajmniej nie brak pieniędzy na bilet jest tego powodem, a niewystarczająca kontrola i skłonność do ryzyka.

"Biznes dla Ludzi", 14.05

Poręczenie kredytu, więcej ofert dla specjalistów ds. kadrowych, nieruchomości pod kątem inwestycji oraz podwyżki dla pracowników - o tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Paweł Blajer.