Z kraju

Z kraju

Rewolucja w służbie cywilnej. 1,5 tys. dyrektorów może stracić pracę

"Całkowity bubel" i próba "politycznej czystki" - w cieniu awantury o Trybunał Konstytucyjny PiS zmienia przepisy o Służbie Cywilnej. Teoretycznie to korpus bezpartyjnych urzędników administracji. Ustawa sprawi, że większość dyrektorów i ich zastępców straci pracę. Propozycje PIS-u są kontrowersyjne co nie znaczy, że służba nie wymaga zmian. "Materiał "Faktów" TVN.

Nowy szef Orlenu "młodym fachowcem"? Przypominamy, co Jasiński mówił o politycznym nadaniu

W spółkach z udziałem skarbu państwa nie ma miejsca dla osób z politycznego nadania - przekonywał ponad dziesięć lat temu Wojciech Jasiński, którego wczoraj rada nadzorcza PKN Orlen powołała na stanowiska prezesa tej spółki. Były już poseł PiS mówił też, że w spółkach państwowych powinni zasiadać "młodzi fachowcy". Doświadczenie biznesowe Jasińskiego jest skromne, za to lojalność wobec prezesa Jarosława Kaczyńskiego nieprzeciętna. Materiał "Faktów" TVN.

JSW wreszcie ma prezesa. Węglową spółką pokieruje Tomasz Gawlik

Tomasz Gawlik został powołany na stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej – podała w czwartek spółka. Rada nadzorcza JSW wybrała go spośród ośmiu kandydatów, którzy spośród czternastu zgłoszonych zostali dopuszczeni do rozmów po spełnieniu kryteriów formalnych.

Burzliwa dyskusja nad zmianami w służbie cywilnej. "Kolesiostwo PiS", "akcja zwolnień grupowych"

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS został w czwartek skierowany do dalszych prac w komisji. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały kluby PO, Nowoczesnej i PSL. Jerzy Meystowicz z Nowoczesnej nazwał projekt ustawy "kolesiostwem PiS". "Kogo bronicie?" - pytał się z kolei posłów opozycji Bartosz Kownacki z PiS. I wymieniał wysokość premii pobieranych przez urzędników resortu obrony narodowej.

Przegląd prasy. PiS zabroni dorabiać do emerytury? Na biurku dwa rozwiązania

Szykują się trudne czasy dla milionów emerytów. Według "Dziennika Gazety Prawnej" rząd rozważa koncepcje ograniczenia możliwości łączenia emerytury z pracą. Wszelkie wypowiedzi polityków na temat systemu emerytalnego traktujemy jako pewien głos w szerokiej dyskusji, która toczy się w przestrzeni publicznej - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Nadchodzą czystki w urzędach. PiS zmienia ustawę o służbie cywilnej

Posłowie zajmują się w czwartek projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Wejście nowego prawa w życie może sprawić, że stanowiska stracą wszyscy obecni dyrektorzy i ich zastępcy w ministerstwach, czy urzędach wojewódzkich. - Rozwiązanie zasili kadry nowymi, wykwalifikowanymi pracownikami. Rząd musi oprzeć się na ludziach, którzy będą się utożsamiać z polityką rządu - mówił w Sejmie poseł PiS Artur Górski. Opozycja zarzuciła PiS, że zajęła się obsadzaniem stanowisk, a urzędnicy będą wybierani jak w PRL. W projekcie proponuje się m.in. zniesienie Rady Służby Cywilnej.

HSBC: polski eksport będzie rósł w tempie 5-6 proc. rocznie

Do 2030 r. polski eksport wyrażony w dolarach będzie rósł w tempie 5-6 proc. rocznie - wynika z prognoz przygotowanych na zlecenie banku HSBC przez firmę Oxford Economics. Największe perspektywy dla polskich eksporterów stwarzają rynki wschodzące.

Przegląd prasy. Jak handlować, to z Azją

W najbliższych latach polski eksport będzie rósł o 5-6 proc. rocznie. To szybsze tempo niż gospodarek rozwiniętych, ale będzie też najsłabsze wśród rynków wschodzących uwzględnionych w analizie HSBC i Oxford Economics - pisze "Puls Biznesu".

Trybunał Konstytucyjny a gospodarka. "Decyzje, które generują ogromne skutki dla budżetu"

Trybunał Konstytucyjny pełni bardzo ważną rolę w gospodarce, bo jest ostatnim ustawodawcą. W ostatnich miesiącach podjął dwie bardzo ważne decyzje: w sprawie OFE i kwoty wolnej od podatku. Decyzje trybunału generują ogromne skutki zarówno dla budżetu jak i poszczególnych aktorów życia gospodarczego - mówił w programie "Otwarcie Dnia" Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego. Zdaniem Marka Tatały z Forum Obywatelskiego Rozwoju wzrost niepewności związany z ostatnimi zmianami w prawie dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego, uderza w przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów.

Skutki podatku bankowego? Wyższe marże kredytów hipotecznych, większe opłaty

Podatek bankowy ma obowiązywać od lutego 2016 roku. Budżet państwa ma zarobić na tym 6-7 mld złotych rocznie. Jednak większość tych pieniędzy pośrednio zapłacą klienci. Bowiem banki już teraz podnoszą marże kredytowe co oznacza, że w raty zaciąganych w przyszłym roku kredytów będą wyższe. Drugim skutkiem będzie wzrost opłat za usługi bankowe, czyli np. przelewy internetowe, czy wypłaty z bankomatów. Nowy podatek może wpłynąć też na poziom akcji kredytowej, bo im więcej banki udzielą kredytów, tym większy zapłacą podatek. A to oznacza, że o pożyczkę będzie trudniej.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył dymisję

Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył, za pośrednictwem ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, dymisję na ręce prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. Dymisja została przyjęła.