Z kraju

Z kraju

Kontrowersje wokół aukcji LTE. "Państwo okazało się zbyt chciwe"

Od wielu miesięcy trwa w Polsce "mordercza walka" o częstotliwości sieci LTE. Według ekspertów to jeszcze nie koniec, bo operatorzy mogą dochodzić swoich racji przed sądem. - W ostatnich latach wszyscy operatorzy oprotestowywali każde postępowanie, w którym były przyznawane częstotliwości. Tutaj nie będzie inaczej - uważa Witold Tomaszewski z Telepolis.pl. - Wcześniej częstotliwości były sprzedawane w przetargach, a teraz wymyślono aukcje. Państwo okazało się zbyt chciwe - twierdzi Maciej Bębenek, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

Darmowa komunikacja. Dlaczego małym to się opłaca?

Darmowa komunikacja miejska działa już w niemal 30 mniejszych miastach i gminach w naszym kraju. Miejscowości, które bezpłatnie wożą mieszkańców twierdzą, że im się to opłaca. Chwalą się, że ograniczają biurokrację, zmniejszają korki w centrach miast, a tym samym dbają o środowisko. Pora na darmowe przejazdy w metropoliach?

Kto straci, a kto zyska na obietnicach wyborczych?

Na realizacji propozycji wyborczych PiS największe korzyści odniosłyby osoby o najniższych dochodach. Również partia Razem dałaby zyski uboższym rodzinom, ale na zmianach straciliby najbogatsi. Największe korzyści dla rodzin zakłada program Zjednoczonej Lewicy, jednak jednocześnie jest to jeden z najdroższych programów. Z kolei najtańsze dla wyborców okazują się obietnice PSL - wynika z raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Ekonomicznych.

Balcerowicz: kopalnie wymagają reform i prywatyzacji

- Kopalnie z braku reform i braku prywatyzacji ponoszą straty. Słyszymy, że będziemy musieli jeszcze więcej dokładać. Propozycje PiS-u zmierzają do tego, żeby popsuć, to co jest dobre i jeszcze bardziej zepsuć, to co wymaga naprawy - powiedział prof. Leszek Balcerowicz w programie "Świat" w TVN24 BiŚ.

Będą dodatki do najniższych emerytur. "Decyzja rządu we wtorek"

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. - informuje 300polityka.pl. Taki punkt rzeczywiście jest w programie wtorkowej Rady Ministrów.

"Maluch" w 43 uczelniach. Są żłobki dla dzieci studentów

W 43 publicznych i prywatnych szkołach wyższych od tego roku akademickiego działają żłobki dla dzieci studentów i pracowników – poinformował w piątek w Krakowie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Placówki dofinansowane są z ministerialnego programu "Maluch".

Zembala: mapy świadczeń zdrowotnych mają być gotowe w lutym

Pracujemy intensywnie, żeby w lutym mapy świadczeń były skończone - powiedział w piątek minister zdrowia Marian Zembala na konferencji prasowej w Katowicach. Mapy zapotrzebowania zdrowotnego mają być pomocne m.in. przy kontraktowaniu świadczeń przez oddziały NFZ.

Na zdrowie wydajemy coraz więcej. Ale nadal jesteśmy w ogonie Europy

75 mld złotych - tyle wyniosły publiczne wydatki na zdrowie w Polsce wg ostatnich dostępnych danych, czyli w 2013 roku. To o prawie 5 mld złotych więcej niż rok wcześniej i prawie dwukrotnie więcej niż dekadę temu. Jednak na tle innych europejskich państw wciąż na ochronę zdrowia ze środków publicznych przeznaczamy niewiele pieniędzy.

Gospodarka urosła wolniej, a dług był większy. GUS poprawia dane

W 2014 r. gospodarka urosła o 3,3 proc., a nie o 3,4 proc. jak szacowano wcześniej; deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3,3 proc. PKB, a nie 3,2 proc. - poinformował w piątek w komunikacie GUS. Jednocześnie dług publiczny sięgnął 50,4 proc., a nie 50,1 proc.

Krawczyk: problemem osób na "śmieciówkach" jest dostęp do kredytów

To nie brak stałej umowy o pracę jest problemem osób zatrudnionych na tzw. śmieciówkach, ale dostęp do kredytów - uważa szef Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Jacek Krawczyk. Przyznaje, że w Polsce udział "umów niestandardowych" jest wyższy niż w większości krajów UE.

Na rachunki wydajemy coraz mniej. A będzie jeszcze taniej?

Ceny gazu i paliwa odpowiadają głównie za nasze niższe rachunki. W konsekwencji zmian taryf gazowych niebieskie paliwo staniało nawet o 6,5 proc.. Natomiast paliwo na stacjach - zarówno benzyna, jak i diesel, i gaz - jest najtańsze od pięciu lat. W ostatnich miesiącach podrożały: łączność, restauracje i hotele, a także dobra i usługi z kategorii zdrowie.

Energetyczne spółki uratują górnictwo? "To bardzo szkodliwe"

Spółki skarbu państwa wezmą udział w ratowaniu górnictwa. - Kiedy np. PGNiG dobrze radzi sobie na giełdzie od razu pojawiają się pomysły, jak zagospodarować te nadzwyczajne zyski. Kiedy Orlen ma dobre wyniki, od razu pojawia się pomysł, aby przekształcić ten koncern w polityczne ramie rządu. To bardzo szkodliwe, bo te spółki nie należą do rządu, ale akcjonariuszy - mówi Grzegorz Cydejko, dziennikarz magazynu "Forbes". - Główną funkcją państwa w rozwiniętych gospodarkach jest funkcja regulacyjna i nadzorcza. A zmusza się spółki energetyczne do ratowania górnictwa - uważa Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Polska miliarderami nie stoi. Na liście tylko czterech

Polska znalazła się wśród krajów o najmniejszej liczbie dolarowych miliarderów - pisze "Puls Biznesu", powołując się na coroczny raport Credit Suisse. Tylko 4 Polaków dysponuje majątkiem, którego wartość przekracza 1 mld dolarów amerykańskich.

Rekordowy eksport żywności. Trwa dobra passa

W 2016 r. po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolno-spożywczych. Od 2 do 6 proc. może się zwiększyć wartość takiego eksport - wynika z prognozy Banku BZ WBK przygotowanej dla "Rzeczpospolitej".

Prezeski gorzej opłacane niż prezesi

Mimo apeli o wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn nierówności w wynagrodzeniach zarządów i członków rad nadzorczych spółek z GPW zamiast maleć, rosną - informuje "Gazeta Wyborcza".