W maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc. Z kolei produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu do maja ub.r., a w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 13,7 proc. - poinformował GUS.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) stworzy sieć biur obsługi klienta w galeriach handlowych w największych miastach w Polsce. Dziś taką placówkę otwarto w Krakowie, a do końca roku kolejne powstaną w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Paliwo na polskich stacjach benzynowych lekko drożeje. Choć jest to zmiana raczej nie zauważalna dla statystycznego kierowcy. Ma to związek z ceną ropy na globalnych rynkach i pozycją złotego. A ten osłabia się w ostatnich dniach wobec głównych walut: głównie dolara, euro i funta.
Służby chcą zamknąć autostradę A4 na trzy kluczowe dni w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie chce takiego rozwiązania, obawiając się drogowego armagedonu na południu Polski. Spór najpewniej oprze się o samą premier Beatę Szydło, która będzie musiała podjąć ostateczną decyzję - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.
Wolnorynkowa gospodarka dobrze służyła Polsce, a kraj w krótkim czasie nadrobił ogromne zapóźnienia. Dlatego zapowiedź "pożegnania z neoliberalizmem" złożona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego wywołała zrozumiałe zaniepokojenie - pisze "Financial Times".
Od 2017 roku Polacy będą mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach. Usługa będzie dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.
Dzięki lepszej ochronie dla sygnalistów, czyli m.in. pracowników zgłaszających nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółek, wykrywanie nadużyć na rynku będzie bardziej efektywne - mówi dr Krzysztof Haładyj z kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds.
W styczniu ub.r. rentowność naszych obligacji dziesięcioletnich wynosiła zaledwie 2 proc. Przez półtora roku podskoczyła do 3,26 proc. To zła wiadomość dla rządu, bo Polska ponosi wyższe koszty obsługi długu i zwiększa deficyt – informuje "Gazeta Wyborcza".
Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć udział śródlądowego transportu wodnego w przewozie towarów tak, aby po 15 latach był na poziomie 14-15 proc. Obecnie wynosi on 0,4 proc.
Senat nie zgodził się w czwartek na odrzucenie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Senatorowie zaproponowali kilkanaście poprawek, którymi teraz zajmie się Sejm.
We Włoszech trwa zbiórka podpisów pod petycją o uznanie za przestępstwo rozpowszechnianie informacji o zakończeniu filmów i seriali telewizyjnych. Dla miłośników kina i telewizji, podkreśla się, jest to prawdziwa zmora.
W lipcu Komisja Europejska podejmie decyzję o dalszych losach projektu zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników - zapowiedziała w czwartek unijna komisarz. ds. zatrudnienia Marianne Thyssen. Część krajów UE, w tym Polska, wzywa KE do wycofania projektu.
Czym przyciągają Alpy, Tajwan i Wyspy Salomona? Jak technologiczne nowości wykorzystują żołnierze na wojnie? Kogo boi się Państwo Islamskie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najbliższy weekend na antenie TVN24 BiS
Elastyczność czasu i miejsca pracy to dwie największe zalety wykonywania wolnego zawodu - stwierdziło 54 proc. ankietowanych przez Deutsche Bank. Z kolei największe obawy i wzywania dotyczą dużej konkurencji i rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
- Wprowadzenie Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji pomoże w lepszym planowaniu budowy infrastruktury szerokopasmowego internetu ze wsparciem środków Unii Europejskiej - powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.
Jeśli rodzina wydaje środki z programu 500 plus niezgodnie z przeznaczeniem, można je zamienić na pomoc w formie rzeczowej; ale nie wolno z góry zakładać, że świadczenie będzie marnotrawione - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rodziny nie mają obowiązku dokumentowania, na co wydają świadczenia.
Przemysław Sypniewski został nowym prezesem Poczty Polskiej SA - poinformowało w czwartek biuro prasowe spółki. Sypniewski rozpocznie urzędowanie 21 czerwca.
W maju 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 5 mln 733,6 tys. osób - podał w czwartek GUS. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,1 proc. i wyniosło 4 tys. 166,28 zł.
Do końca maja w Loterii Paragonowej zarejestrowano ponad 90 mln paragonów, z miesiąca na miesiąc ich liczba jednak spada - wynika z danych resortu finansów. W czwartek ministerstwo wydało kluczyki do kolejnego Opla Astry losowanego wśród uczestników Loterii.
Nerwy i agresja, to obrazki towarzyszące Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo Środowiska broni jej przed kornikiem drukarzem, ekolodzy przed samym ministrem. Na decyzji o wycince drzew suchej nitki nie zostawia Katarzyna Jagiełło z Greenpeace. - To tak, jakby minister kultury proponował rozebranie Wawelu i przeznaczenie cegieł na budowę innego obiektu - mówi. Spór, w który włączyła się Bruksela i UNESCO został już nazwany ekologiczną wersją wojny o Trybunał Konstytucyjny. Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24.
Ponad tysiąc pojazdów oczekuje w kolejkach na ukraińskich przejściach granicznych, które prowadzą do Polski. Państwowa Straż Graniczna Ukrainy tłumaczy to włoskim strajkiem, prowadzonym przez polskich celników.
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację dot. jednego z dużych projektów informatycznych PZU. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie - poinformował w czwartek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.
Inwestycja Daimlera w Polsce jest prawie przesądzona. Możliwe, że przysłowiowe pierwsze łopaty zostaną wbite w ziemię jeszcze w tym roku - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Miliony hektarów, miliardy drzew i setki miliardów złotych - największy taki państwowy leśny biznes w Europie. Choć leśnicy nie lubią tego określenia to liczby mówią same za siebie. Materiał programu "Czarno na białym".
Centralne Biuro Antykorupcyjne wzięło po lupę oświadczenia majątkowe Jana Szyszki, w których minister środowiska nie potrafił oszacować wartości swojej wyglądającej jak dom "stodoły". Takich niejasności i nieścisłości w oświadczeniach majątkowych polityka PiS jest więcej. Materiał programu "Czarno na białym".
Większość rodzinnych firm, zarówno w Polsce, jak i w całym regionie, nie ma planów sukcesji, czyli przejęcia władzy. To spore ryzyko i dla przedsiębiorstw, i dla ich pracowników - pisze "Rzeczpospolita".
- Przedsiębiorcy mają na swoich kontach około 240 mld zł, stać ich na podwyżkę płac minimalnych - uważa Andrzej Radzikowski z OPZZ. Z kolei zdaniem pracodawców obowiązkowe 2 tysiące brutto płacy minimalnej może mieć negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki.
- Budowa interkonektora gazowego między Ukrainą i Polską rozpocznie się w 2017 roku – poinformował w środę Maksym Bilawski, rzecznik ukraińskiego operatora gazowego Ukrtranshaz, który realizuje ten projekt wraz z polskim Gaz-Systemem.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk ocenia, że "w tym momencie" nie ma potrzeby interwencji na rynku walutowym, a kurs EUR/PLN poniżej 5,00 "nie jest rzeczą groźną". - To jest jeszcze w granicach takiego dopuszczalnego marginesu tolerancji - powiedział gość TVN24 BiS.
Nowym prezesem stadnin koni w Janowie Podlaskim będzie prof. Sławomir Pietrzak - podała Agencja Nieruchomości Rolnych. Jest m.in. sędzią zawodów jeździeckich. Zacznie pełnić nową funkcję od przyszłego poniedziałku.