Kilkudniowe dyżury to norma. Lekarze powinni być jak kierowcy?

Lekarka zmarła po czterech dobach na dużurze
Lekarka zmarła po czterech dobach na dużurze
tvn24
Lekarka zmarła po czterech dobach na dużurzetvn24

Zmarła lekarka z Białogardu (woj. zachodniopomorskie) mogła być na dyżurze nawet przez osiem dni. Szpital twierdzi, że 44-latka nie była zatrudniona na etacie i nie obowiązywał jej normowany czas pracy. Eksperci wskazują na konieczność zmiany przepisów. - Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ograniczeń na wzór ustawy o czasie pracy kierowcy - uważa Dariusz Mińkowski z Państwowej Inspekcji Pracy.

Według wstępnych informacji 44-letnia lekarka zmarła na skutek zawału. Nie wiadomo jednak, czy był to wynik przepracowania. - Przesłuchiwani są świadkowie również na te okoliczności. Każda potencjalna przyczyna śmieci, która się pojawiła, jest badana i sprawdzana - mówi Joanna Brzezińska z Prokuratory Rejonowej w Białogardzie, która bada sprawę.

Jak dodaje Brzezińska, "ustalone są wstępnie wyniki sekcji". - Te wyniki będą jeszcze ostatecznie opracowywane przez biegłego w opinii i potwierdzone dodatkowymi badaniami - mówi.

Żadnych wątpliwości nie ma dr Krzysztof Bukiel z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Niewątpliwie można powiedzieć, że śmierć została spowodowana przez przepracowanie - podkreśla.

Co szczególnie szokuje, to fakt, że tak długi czas pracy nie stanowił przekroczenia prawa, bo jak tłumaczą przedstawiciele szpitala, kobieta nie była na etacie, a prowadziła własną działalność gospodarczą.

- Łączyły nas stosunki firma-firma. Więc obostrzenia wynikające z kodeksu pracy, określające czas pracy w tym zakresie nie mają zastosowania - mówi rzecznik szpitala w Białogardzie Witold Jajszczok.

Lekarz kontraktowy

Coraz częściej mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Lekarze zatrudniani są nie na podstawie umów o pracę, lecz umów cywilnoprawnych, tzw. kontraktowych.

Przedmiotem takich umów jest świadczenie usług, udzielanie konkretnych świadczeń zdrowotnych. W istocie zatem lekarz kontraktowy jest indywidualnym przedsiębiorcą, który sam ponosi ciężar odpowiedzialności za swoje działania.W myśl prawa mogło być zatem tak, że 44-letnia anestezjolog była na dyżurze przez - jak brzmiała pierwsza wersja - cztery doby. A nawet i dłużej. Boz nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że dzień, w którym lekarka dostała zawału mógł być dla niej nawet ósmą dobą dyżuru. Z zaledwie krótką, kilkugodzinną przerwą.

Co na to PIP?

Co ciekawe w szpitalu w Białogardzie, w którym doszło do dramatycznego zdarzenia, od czerwca trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Powodem były jednak opóźnienia w wypłatach, a nie czas pracy. Inspekcja może bowiem wkraczać i ingerować w drugi aspekt tylko w przypadku pracowników etatowych.

Danuta Rutkowska z PIP wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl, że nie ma możliwości prawnych, by kontrolować lekarzy prowadzących indywidualną praktykę lekarską. - Takie kontrole leżą poza kompetencjami PIP - zaznacza.

I dodaje, że odpowiedzialność za organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych (w tym świadczonych przez indywidualne praktyki lekarski) ponosi kierownik podmiotu leczniczego.

- Umowy zawierane z indywidualnymi praktykami lekarskimi powinny określać sposób organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym miejsca, dni i godzin udzielania świadczeń zdrowotnych. Kierownik podmiotu organizuje pracę i posiada pełną wiedzę nt. miejsca i czasu udzielania świadczeń przez lekarza - tłumaczy.

Jak kierowcy

Jak przeciwdziałać przypadkom takim jak ten w Białogardzie? Zdaniem adwokata Piotra Pawłowskiego, który specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i prawa medycznego, by zapobiec kilkudniowym dyżurom, należałoby zmienić przepisy.

- Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie takich ograniczeń na wzór ustawy o czasie pracy kierowcy - uważa Dariusz Mińkowski z Państwowej Inspekcji Pracy.

Kierowcy mają bowiem tachografy, którego zapisy służą do określenia czasu pracy. W ich przypadku dzienny okres prowadzenia pomiędzy dwoma dziennymi okresami odpoczynku bądź pomiędzy dziennym i tygodniowym okresem odpoczynku nie może trwać dłużej niż 9 godzin. Może zostać przedłużony do maksymalnie 10 godzin nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu tygodnia nie może zaś przekroczyć 56 godzin.

NIK też alarmuje

Lekarz takich ograniczeń nie ma. A przepracowany zagraża sobie, a także pacjentom. Przerażające są wyniki zaprezentowanego w czerwcu raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała ostatnio szpitale położnicze. - Aż w 17 szpitalach nieprzerywany czas pracy lekarzy zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych wynosił od 31 do 151 godzin. Rekordziści pracowali po kilka dni bez przerwy - mówi Dominika Tarczyńska z Najwyższej Izby Kontroli.

Zdaniem NIK konieczne jest zatem podjęcie pilnych działań legislacyjnych, które ograniczą zakres, w jakim usługi zewnętrzne mogą zastępować pracę personelu medycznego. Izba postuluje także wprowadzenie jednolitych przepisów o prawie personelu medycznego do odpoczynku oraz uniemożliwiających obchodzenie norm czasu pracy. Wskazano także m.in. na potrzebę zmian przepisów o prowadzeniu konkursów ofert na świadczenia zdrowotne.

Jest jednak druga strona medalu. - Gdybyśmy chcieli zachować higienę pracy, pacjenci zostaliby bez opieki - zwraca uwagę dr Jerzy Friediger z Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie. Lekarzy w Polsce jest bowiem za mało.

Zobacz materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP