Andrzej Duda prezydentem

Andrzej Duda prezydentem

80 nowo powołanych asesorów złożyło we wtorek ślubowanie w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego. Uroczystość zorganizowana była w specjalny sposób w związku z trwającą epidemią i obowiązującymi obostrzeniami.

Co jest ważniejsze: propaganda czy zdrowie i życie Polaków? Po raz ostatni żądam, tak jak miliony obywateli: proszę zawetować ustawę - apelowała Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska). Piątek jest ostatnim dniem na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy przewidującej dofinansowanie mediów państwowych. Ryszard Terlecki (PiS) przekonywał, że "potrzebna jest telewizja sprawnie działająca w okresie poprzedzającym wybory", Cezary Tomczyk (KO) stawiał sprawę: - Albo służba zdrowia, albo PiS-owski spektakl.

Dotychczasowi członkowie Rady Ministrów: Konrad Szymański i Michał Woś zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministrów. Szymański objął tekę ministra do spraw Unii Europejskiej, a Woś - ministra środowiska.

Prezydent podjął decyzję, że najlepszym miejscem, w którym będzie wszystko widać, w którym będzie można debatować, będą kluby mogły przedstawić stanowisko, jest właśnie posiedzenie Sejmu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Tłumaczył w ten sposób prośbę prezydenta, który o zwołanie posiedzenia Sejmu poprosił marszałek Izby.

Setki absolwentów i dziesiątki wykładowców z całej Polski. W takim otoczeniu, podczas uroczystej jubileuszu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prezydent Andrzej Duda podzielił się ze zgromadzonymi żartem. Materiał "Szkła Kontaktowego" TVN24.

Bardzo mi żal, że ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Barbara Labuda, była minister w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W ten sposób podsumowała trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. - Jesteśmy tak skłóconym społeczeństwem, że nie ma ani jednej osoby w Polsce, która mogłaby zostać prezydentem wszystkich Polaków - ocenił z kolei były doradca Lecha Kaczyńskiego, profesor Michał Kleiber.

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles koło Chicago. Ponadto spotkał się z burmistrzem Chicago i gubernatorem stanu Illinois. Odwiedził też bazę Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek - oświadczył.

Jedna z największych w Stanach Zjednoczona organizacji zrzeszających prawników American Bar Association (ABA) zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie projektów ustaw dotyczących sądownictwa.

- Jak to dobrze, że są jeszcze w Polsce niezależne sądy i są niezawiśli sędziowie, jak sędzia (Igor) Tuleya. Być może to są już ostatnie podrygi - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Wojciech Sadurski, konstytucjonalista i filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney. Skomentował w ten sposób fakt, że Tuleya nie zgodził się na umorzenie sprawy dotyczącej ubiegłorocznego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej.