Uczestnik spotkania upomina się o weto w sprawie sądów. Duda: mówi pan o tych komuchach?

Źródło:
tvn24.pl
Duda: mówi pan o tych komuchach?
Duda: mówi pan o tych komuchach?TVN24
wideo 2/2
Duda: mówi pan o tych komuchach?TVN24

Pan jest urzędnikiem, my pana opłacamy, chcemy, żeby pan rządził w imieniu nas wszystkich - mówił do prezydenta jeden z uczestników spotkania Andrzeja Dudy z mieszkańcami Bytowa (województwo pomorskie). Zarzucał on Dudzie podpisywanie wszystkich ustaw, które znajdą się na jego biurku oraz apelował, aby był "prezydentem wszystkich Polaków".

Starający się o reelekcję Andrzej Duda odwiedził we wtorek Bytów na Pomorzu, gdzie spotkał się z mieszkańcami i odwiedził firmę zajmującą się produkcją płyt wiórowych i wyposażeniem sklepów. Po wyjściu z budynku zwrócił się do mieszkańca, który krzyczał w jego stronę: "Marionetka!". - Podpisuje pan wszystko, co panu prezes (PiS, Kaczyński - red.) każe - wyjaśniał, zwracając się do Dudy. Prezydent odpowiedział, dając przykład na co innego.

Duda wymienił, że nie podpisał "ustawy o Izbach Obrachunkowych". Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych została zawetowana przez prezydenta w lipcu 2017 roku. Była to pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta, która została przygotowana za rządów PiS.

- Ja się nie interesuję aż tak głęboko - odpowiedział mu mieszkaniec. - Jak się pan nie interesuje, to skąd pan wie? - dopytywał Duda, który przypomniał także weto ustawy o Sądzie Najwyższym, także z 2017 roku.

- Podpisuje pan wszystko, jest pan notariuszem rządu. To pan jest urzędnikiem, my pana opłacamy, chcemy, żeby pan rządził w imieniu nas wszystkich - kontynuował mężczyzna. Duda odpowiedział: - Podpisuję to, co dobre dla Polski i dla ludzi.

Duda: rozdajemy podatnikom ich pieniądze, które wcześniej pozwalano kraść

Mężczyzna wspomniał o kwocie dwustu milionów złotych, które w latach 2015-2020 miały zostać przeznaczone na spółki związane z ministrem Szumowskim i jego bratem. - Akurat pan instruktor narciarski, o ile wiem, z panem Giertychem współpracuje, który raczej nie jest przyjacielem pana Szumowskiego - odpowiedział prezydent. - Nie wiem, czyim przyjacielem jest pan Giertych - dodał mężczyzna.

- Zanim pan zacznie wykrzykiwać negatywne słowa... - mówił Andrzej Duda, rozmówca przerwał mu, mówiąc: "będę wykrzykiwał, jeszcze jestem wolnym człowiekiem". - Ja też jestem wolnym człowiekiem, mam prawo do zachowania przyzwoitości ze strony tych, którzy mnie otaczają - odparł prezydent.

Dalej mieszkaniec zarzucał prezydentowi to, że obóz rządzący "rozdaje nie swoje pieniądze". - Rozdajemy podatnikom ich pieniądze. Te pieniądze, które wcześniej pozwalano kraść - odpierał Andrzej Duda.

- Mam prawo do oceny pańskiej prezydentury i uważam, że nie jest pan prezydentem wszystkich Polaków - usłyszał Duda, na co odpowiedział, że mieszkaniec ma "prawo do oceny". - Natomiast prosiłbym, żeby czynił to pan w sposób normalny, parlamentarny, a nie wykrzykiwał inwektywy - zaapelował.

Mężczyzna odpowiadał Dudzie na to, że "każdy wolny człowiek ma prawo, w pewnych normach, pewne rzeczy robić". Prezydent zarzucał mieszkańcowi, że ten nie potrafi wyjaśnić, o co mu chodzi i poprosił "o konkrety".

"Dwa miliardy, które pan podpisał na telewizję, która jest waszą tubą propagandową"

- Konkrety? Dwa miliardy, które pan podpisał na telewizję, która jest waszą tubą propagandową - odpowiedział mężczyzna, na co prezydent odpowiedział, że "Telewizja Polska i Polskie Radio realizują misję publiczną". - Nie publiczną, partyjną! O to mam największą pretensję do pana - przerwał mu mężczyzna.

- A Teatr telewizji, a inne formy? - pytał prezydent. Mężczyzna odpowiedział mu jednak, że "nie ma kultury". - Po prostu żeście to załatwili - ocenił.

>> Prezydent: zdecydowałem, że podpiszę nowelizację o rekompensacie dla mediów państwowych

Andrzej Duda poprosił mieszkańca, aby "patrzył obiektywnie" na sprawę, po czym usłyszał odpowiedź: - Patrzę obiektywnie, jako Polak. Nie jestem zwolennikiem Platformy (Obywatelskiej - red.), jestem wolnym Polakiem. Chciałbym, aby był pan prezydentem wszystkich Polaków.

Prezydent odpowiedział, że robi co w jego mocy. - Dlatego podpisuje takie rozwiązania jak tarcza antykryzysowa, jak 500 plus, dlatego podpisuje takie rozwiązania, które służą polskiej rodzinie. Można się nie zgadzać z tą polityką. Ktoś może uważać, że potrzebna jest polityka liberalna. Możemy na ten temat dyskutować - mówił Andrzej Duda.

Mieszkaniec: Podpisuje pan wszystko, co panu prezes każe
Mieszkaniec: Podpisuje pan wszystko, co panu prezes każeTVN24

- Możemy dyskutować też, że TVP nie jest waszą tubą propagandową. Putin cieszyłby się z takiego dyrektora Telewizji Polskiej - odpowiedział mężczyzna.

"Kiedy najbardziej spodziewaliśmy się weta, wtedy pan się nie zachował"

Duda w dalszej wymianie zdań przyznał, że nie twierdzi, że "wszystko jest idealne". - Gdyby było wszystko idealnie, to bym sześciu ustaw nie wetował, nawet siedmiu, o ile dobrze pamiętam - mówił.

- Kiedy najbardziej spodziewaliśmy się weta, żeby Sąd Najwyższy nie był upolityczniony, wtedy pan się nie zachował - zwrócił uwagę mieszkaniec. Prezydent Duda reagując na to spytał: - O czym pan mówi? O komuchach, którzy tam zasiadali? Niech pan nie żartuje.

Na te słowa zareagowali inni, otaczający prezydenta ludzie. - Proszę nie wyzywać ludzi! - wołano.

Niezrażony mieszkaniec kontynuował. - Jeżeli chce pan sprawować ten urząd, trzeba być prezydentem wszystkich Polaków - powiedział. - Prosiłbym o obiektywnego prezydenta - dodał.

- Jedynym argumentem, którym pan potrafi się posługiwać są dwa miliardy na telewizję, podczas gdy nie bierzecie w ogóle pod uwagę, że to są dwa miliardy na media publiczne - powiedział Duda. Na uwagę mężczyzny, że to nie są media publiczne, prezydent odparł: - To są media publiczne. Są, były i mam nadzieję, że będą.

Od początku swojej kadencji Andrzej Duda zawetował dziewięć ustaw, w tym osiem ustaw autorstwa rządu i parlamentarnej większości PiS.

Całość wymiany zdań pomiędzy prezydentem Dudą a mieszkańcem w Bytowie
Całość wymiany zdań pomiędzy prezydentem Dudą a mieszkańcem w BytowieTVN24

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Pogoda na dziś. Poniedziałek 17.06 przyniesie opady deszczu na dużym obszarze Polski. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Temperatura osiągnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl