Polska i Świat

Polska i Świat

Lekarze przypominają o zachowaniu dystansu społecznego, stosowaniu się do nałożonej kwarantanny czy izolacji. Karolina L. tego nie zrobiła. Anna Wilczyńska.

Informacja, która pojawiała się w wielu serwisach i wielu zelektryzowała. Mamy polski lek na COVID-19. Tak, brzmi sensacyjnie, ale diabeł tkwi w szczegółach. Emocje studzą eksperci, którzy mówią wprost: nie cieszmy się zbyt wcześnie. Do tego wyliczają, dlaczego nie powinniśmy wpadać w euforię. Tomasz Marzec.

Banksy nie ma prawa do swojego dzieła, bo woli anonimowość. Decyzję podjął Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Jest decyzja i pytanie, czy to otworzy furtkę dla tych, którzy chcieliby wykorzystywać prace słynnego ulicznego artysty. Monika Celej.

Ponad sto inwestycji odłożonych na później, droższe parkowanie w centrum, niewykluczona podwyżka cen biletów na komunikację miejską. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyszedł przed kamery i powiedział, że idą trudne czasy. Budżet w czasie pandemii muszą łatać też inne miasta. Łukasz Wieczorek.

We wtorek Robertowi Gawłowi, byłemu senatorowi Prawa i Sprawiedliwości wręczono nominację na stanowisko kuratora wielkopolskiej oświaty. Nie minęło kilka godzin, a opozycja i wielkopolscy uczniowie już chcą jego odwołania, bo nowy kurator zasłynął w przeszłości między innymi z kontrowersyjnej wypowiedzi na temat środowiska LGBT. Robert Gaweł zdania nie zmienia – nie słyszał też o formach dyskryminacji w szkołach, co może dziwić, bo raport Kampanii Przeciw Homofobii wyraźnie pokazuje, jaka jest szkolna rzeczywistość. Patryk Rabiega.

Duża akcja CBA w szczecińskim szpitalu w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. Służby sprawdzają, czy lekarze przyjmowali łapówki. Chodzi o szpital, w którym pracował obecny marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Opozycja mówi o nagonce i nieprzypadkowym terminie akcji służb. Sylwia Piestrzyńska.

O co rzeczywiście może walczyć Solidarna Polska? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. W tym przypadku o posady w spółkach Skarbu Państwa dla rodzin i przyjaciół polityków. Wiceminister Zbigniewa Ziobry wyznaje, że Solidarna Polska spośród wszystkich koalicjantów ma mniejszy wpływ. Jacek Tacik.

W środę odbyła się kolejna narada kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie odpowiedzi Zbigniewa Ziobry na warunki postawione przez Jarosława Kaczyńskiego. Końca spotkań nie widać, a to oznacza, że piłka cały czas jest w grze. Choć jak mówi PiS, tym razem po stronie Zbigniewa Ziobry. Michał Tracz.

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Beatę Kempę i krytycznie oceniła jej działania jako ministra do spraw pomocy humanitarnej. Barbara Sobska.