Polska i Świat

Polska i Świat

Apelujemy o odpowiedzialne traktowanie życia naszych pacjentów - piszą do ministra zdrowia lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Chodzi o testy. Według nowych przepisów pacjent, aby mógł zostać skierowany, musi jednocześnie mieć aż cztery objawy, a tak dzieje się bardzo rzadko. Lekarze martwią się, że te regulacje służą nie pacjentom, ale władzy, by wypłaszczyć liczbę oficjalnie zakażonych. Sylwia Piestrzyńska. 

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak rozwija swoją myśl o rzekomych edukatorach seksualnych, którzy mieli "podawać dzieciom środki farmakologiczne, aby zmieniać ich płeć". Teraz dodaje, że "widział takie plecaki, z tymi środkami". Te słowa padły w Senacie, gdzie Rzecznik udzielił informacji o swojej działalności. Koalicja Obywatelska chce jego dymisji. Sebastian Wasilewski.

Mateusz Morawiecki zaproponował Polskiemu Stronnictwu Ludowemu wejście do rządu na miejsce partii Zbigniewa Ziobry - podała Gazeta Wyborcza. Lider ludowców, Władysław Kosiniak Kamysz w rozmowie z "Faktami" TVN zapewnia jednak, że rozmów na ten temat nie ma. Jednocześnie nawet ważni politycy PiS mówią, że Zbigniew Ziobro powinien pamiętać o swoim miejscu w szeregu. Michał Tracz.

W 60-milionowej Tanzanii pracuje tylko 260 chirurgów. Urologów nie ma wcale. Z pomocą krajowi ze wschodniej Afryki przychodzi między innymi wspólny program Polskiej Misji Medycznej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To wsparcie bezcenne, ale niestety potrzeby w tym państwie są o wiele większe. Patryk Rabiega.

Kto w ostatnim czasie włączał media społecznościowe, ten mógł zobaczyć śnięte ryby. Podobno są z Wisły i podobno śnięte na skutek awarii oczyszczalni ścieków. Okazuje się, że ryby faktycznie są śnięte, ale z innego powodu. Jacek Tacik.

Wśród działań policji były działania brutalne i nieproporcjonalnie do wykroczeń. Do tego dochodzą nieprawidłowości proceduralne, gdy zatrzymani najpierw składali wyjaśnienia, a dopiero potem dowiadywali się, że mają prawo do kontaktu z obrońcą. Jest nowy raport w sprawie działań służb po sierpniowej demonstracji w obronie aktywistki Margot. MSW oraz policja od początku broniły działań funkcjonariuszy. Adrianna Otręba. 

Sprawa prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, który bywa nazywany "symbolem niezależnej prokuratury" jednak kończy się dla niego pomyślnie. On i jego stronnicy regularnie mówią o tym, że za rządów Zbigniewa Ziobry niewygodni przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości są nękani i zastraszani. Michał Tracz.

Okazuje się, że to wszystko po prostu działa - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski, podsumowując pierwszy tydzień po powrocie dzieci do szkół. Lista placówek z nauczaniem zdalnym nie jest długa, ale stale rośnie. - To stąpanie po polu minowym - ocenia z kolei dyrektor szkoły w Białymstoku, której kilka klas znalazło się na kwarantannie. Podobnych przypadków jest więcej. Sylwia Piestrzyńska.

Polska ma ciągle problem z budową promu. Wielkimi krokami zbliża się koniec 2020 roku. Mniej więcej teraz miała powstać imponująca jednostka dla polskiego armatora. Niestety wciąż jej nie ma. Okazuje się, że potrzebne są kolejne analizy. Jednak minister gospodarki morskiej zapewnia, że inwestycja nie jest zahamowana. Dawid Rydzek.

Przez lata był szanowaną postacią kręgów bluesowych i rockowych w Polsce. Potem usłyszał o nim cały kraj, gdy swoim niesamowitym głosem i charyzmą podbił program "X Factor" - i wygrał jego pierwszą edycję. Gienek Loska zmarł w wieku 45 lat. Monika Celej. 

Jeszcze niedawno premier twierdził, że wirus COVID-19 jest w odwrocie. To już nieaktualne. Teraz Mateusz Morawiecki alarmuje, że epidemia jest groźna i że należy dmuchać na zimne. Sebastian Wasilewski. 

Stuletni kierowca poloneza nie zatrzymał się na znaku "stop" i spowodował wypadek. Policja zatrzymała seniorowi prawo jazdy, a sprawa trafi teraz do sądu. Prawo jazdy zdobył 68 lat temu. Po takich wypadkach powraca dyskusja, czy starsi kierowcy nie stwarzają zbytniego zagrożenia. Łukasz Wieczorek.

Koronawirus dotyka wielu ludzi - choć są i tacy, którzy na koronawirusie zyskują. Deweloper znalazł prawną furtkę i wbrew zakazom buduje osiedle pod Warszawą. Łukasz Wieczorek.

Szef nowej Krajowej Rady Sądownictwa z nowymi zarzutami dyscyplinarnymi. Opóźnienia w pisaniu uzasadnień do wyroków to w pracy sędziego bardzo poważny zarzut. Michał Tracz.