Polska i Świat

Polska i Świat

Fiasko zbiórki na odbudowę Pałacu Saskiego

Zbiórkę na odbudowę Pałacu Saskiego wsparło zaledwie 95 osób, a na promocję tego celu rząd wydał ponad 3 miliony złotych. Sama inwestycja jest spektakularnie droga. Dyskusja, czy warto i trzeba Pałac Saski odbudować, już się odbyła. Na placu Piłsudskiego już rozpoczęły się prace. Prezydent mówił, że to dzieło o charakterze symbolicznym i inwestycja ponad podziałami. Dawid Rydzek.

Kontrowersyjne granty od ministra Czarnka

Hojność ministra Przemysława Czarnka nie zna granic. 10 milionów złotych zostało rozdane w ramach Programu Wsparcia Edukacji. Wśród obdarowanych znalazło się między innymi Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, dostało aż trzy granty po 100 tysięcy złotych. Członkiem Towarzystwa był minister Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

Spór o dystrybucję węgla przez samorządy

Wiele miast twierdzi, że nie ma odpowiednich przepisów do prowadzenia dystrybucji węgla i dlatego nie ściąga węgla dla mieszkańców. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że wszystko jest legalne, ale rząd i tak szykuje nowe przepisy, które mają działać wstecz. Niektóre miejscowości już sprzedają węgiel. Łukasz Wieczorek.

Narodowcy i wielomilionowe dotacje

Niemal 890 milionów złotych - tyle pieniędzy w czasie kryzysu chce przez najbliższe cztery lata przeznaczyć rząd na Narodowy Instytut Wolności. Barbara Sobska.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Podwyżki stóp tym razem nie będzie, zaskakująca decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zostawiła je na niezmienionym poziomie. Eksperci pytają o inflację, która wciąż może rosnąć. Na rynku odczuwalna jest gwałtowna reakcja na złotym po decyzji w sprawie stóp. Barbara Sobska.

Upadek PKS Radom

Kierowcy PKS Radom dostali już wypowiedzenia. Autobusy będą kursować tylko do końca miesiąca. Nie wiadomo, co dalej z dojazdem dzieci do szkół i dorosłych do pracy. Organizacja lokalnego transportu to problem nie tylko dla gmin z południa województwa mazowieckiego. Łukasz Wieczorek sprawdził, jak w praktyce wygląda zapowiadana przez PiS reaktywacja lokalnych połączeń.

Nowe uprawnienia lekarza rodzinnego

Ma być łatwiej dla pacjentów. Zamiast krążyć między gabinetami specjalistów, chorzy mają wszystko załatwić u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To on skieruje pacjenta na echo serca, holter, badanie dopplerowskie, a nawet biopsję. Brzmi dobrze, ale jak zwykle problem tkwi w szczegółach. Anna Wilczyńska.

Zawiadomienie do prokuratury za krytykę raportu Macierewicza

Do centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW zgłosiła się podkomisja smoleńska z komercyjnym zamówieniem - udostępniono sprzęt, ale nie robiono badań. Potem powstał raport Antoniego Macierewicza. Naukowiec zakwestionował tezy i metody badawcze w nim zastosowane. Efekt to zawiadomienie do prokuratury złożone przez rektora uczelni. Dawid Rydzek.

25-lecie TVN to też jubileusz programu "Uwaga!"

Interweniują w sprawach Polaków już dwie dekady. Na początku mieli nazywać się "Fakty po Faktach", przez porę emisji, ale zostali "Uwagą!" i z uwagą śledzimy ich działania. To dziennikarz tego magazynu ujawnił, że Tomasz Komenda niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat. To jedna z najgłośniejszych, ale nie jedyna ujawniona przez zespół "Uwagi!" sprawa. Niejednokrotnie te historie były na ustach całej Polski. Adrianna Otręba.

Elektrownie odpowiedzialne za masową śmierć ryb

Z najnowszego raportu wynika, że odpowiedzialność za masową śmierć ryb ponoszą elektrownie. Bo przez działalność wybranych obiektów z otwartym obiegiem wodnym rocznie zabijane są miliony ryb. Problem pogłębia się wraz ze zmianami klimatu. Monika Celej.