Polska i Świat

Polska i Świat

Koalicji już nie ma. Mamy rząd mniejszościowy - mówi jeden z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Inny prognozuje, że niezbędne mogą okazać się przyspieszone wybory. Padają słowa o byłych koalicjantach. Maciej Warsiński sprawdza, co czeka Zjednoczoną Prawicę. 

Przedstawiciele Rady Europy przyjadą do Warszawy zbadać, jak Polska wywiązuje się z zapisów Konwencji Stambulskiej. Eksperci chcą spotkać się z przedstawicielami rządu i organizacjami pozarządowymi. Mają przekonywać do niewycofywania się z konwencji antyprzemocowej, co w ostatnim czasie wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele rządu. Michał Tracz.

Teleporady mają zapewniać większe bezpieczeństwo w czasie pandemii. Niestety, jest coraz więcej negatywnych skutków stawiania na kontakt z lekarzami przez telefon. Kolejni pacjenci wymagają poważnej pomocy, bo teleporada zawiodła. Anna Wilczyńska.

Solidarna Polska mówi, że nigdy nie zgodzi się na bezkarność dla urzędników. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości odpowiadają, że to politycy Solidarnej Polski sami zaproponowali treść zapisu. Projekt ustawy o bezkarności urzędników niebywale dzieli koalicjantów - być może, na tym etapie już byłych koalicjantów. Projekt wycofano w ostatniej chwili, ale może wrócić. Adrianna Otręba.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zawiesił 15 posłów swojej partii. To skutek tego, że nie poparli oni nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ustawa jednak została przyjęta. Tomasz Marzec sprawdzi, co dokładnie jest w prawie, które podzieliło PiS i koalicję.

Człowiek kupuje bilet, idzie na peron i czeka. A gdy widzi pociąg, to myśli, że zaraz wsiada. A tu niespodzianka, bo pociąg pędzi dalej. Taka właśnie sytuacja spotkała pasażerów, którzy chcieli wsiąść do pociągu w Mławie. Nie udało się - maszynista się tam nie zatrzymał. Łukasz Wieczorek.

Historia obrączki z Hiszpanii, która została odnaleziona w masowym grobie po 84 latach. Należała do ofiary reżimu Franco. Dla rodziny zamordowanego to ulga, że w końcu po tylu latach swojego ojca i dziadka mogą normalnie pochować. Patryk Rabiega.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W piątek wchodzi do kin. To historia człowieka, który, mimo że był niewinny, na 18 lat trafil do więzienia. Historia o miłości i wytrwałości rodziny i nadziei na sprawiedliwość. Maria Mikołajewska.

Greenpeace ujawnia, jak Polska Grupa Energetyczna odpowiada na ich pozew. Żądają, by PGE zaprzestało korzystania z węgla. Dziennikarze konfrontują stanowisko spółki z głosem nauki i są to głosy rozbieżne. Sebastian Wasilewski.

Od zaprzysiężenia prezydenta na drugą kadencję mija ponad miesiąc. Jak teraz będzie wyglądała kancelaria prezydenta? Nadal niewiele wiadomo. Pewne jest za to, że jednym ze współpracowników będzie jego córka. Za doradzanie ojcu nie otrzyma żadnego wynagrodzenia, ale ten argument do opozycji nie przemawia. Dawid Rydzek.

Kolejna odsłona trudnej, jak mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prawdy, z którą musi się zmierzyć kardynał Stanisław Dziwisz. Ksiądz opublikował list, który wysłał siedem lat temu do Watykanu. Informuje w nim, że Dziwisz nic nie robi w sprawie afery z księdzem pedofilem. Michał Tracz.

Adam Lipiński to człowiek renesansu. Wiceprezes PiS-u, pełnomocnik do spraw równego traktowania, a od listopada wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. Do tego jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Politycy zaskoczeni nie są, ale nie dlatego że Lipiński na to stanowisko wybitnie pasuje. Maciej Warsiński.

Czy ksiądz Isakowicz-Zaleski pogrąży kardynała Dziwisza? Kardynał Dziwisz zaprzecza, że kiedykolwiek otrzymał dokumenty w sprawie księdza pedofila wykorzystującego seksualnie Janusza Szymika. Na to zaprzeczenie reaguje ksiądz Isakowicz-Zalewski i ujawnia treść listu, jaki wręczył kardynałowi osiem lat temu. Materiał Tomasza Marca.

Mijają dwa tygodnie od rozpoczęcia roku szkolnego. Informacje na temat tego, jak szkoły funkcjonują, ile placówek przeszło na pracę zdalną, a ile hybrydową pokazują, jak w tej chwili wygląda sytuacja i jak bardzo może się zmienić. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Oświadczenie majątkowe szefa CBA powinno stanowić wzór do naśladowania, ale wzorem nie jest. W oświadczeniu są błędy - nie ma istotnych informacji. Sprawa trafiła do prokuratury pod koniec lipca. Merytorycznej analizy jeszcze nie ma. Materiał Barbary Sobskiej.

Sąd Najwyższy kwestionuje ustawę dezubekizacyjną - sztandarową ustawę obecnej władzy. Wyrok sądu jednoznacznie stwierdza, że nie można karać obniżeniem emerytury wszystkich, tylko dlatego, że pracowali w danej instytucji w państwie totalitarnym, nie zważając na ich życiorysy i czyny. Materiał Jacka Tacika.

Prokuratura chce postawić zarzuty sędzi, która otwarcie krytykuje wdrażane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie. Chodzi o byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beatę Morawiec. Zarzuty są poważne, bo dotyczą korupcji. Sędzia uważa, że to absurd i kolejna próba jej zastraszenia. Materiał Michała Tracza.

Czy to kolejne wadliwe zakupy Ministerstwa Zdrowia w czasie pandemii? Na jaw wychodzą nowe informacje - tym razem dotyczące sprowadzonych do Polski koreańskich testów na wykrycie koronawirusa . Wydano na nie miliony - trafiły do szpitali, ale testów tych nie zaleca WHO. Koreańskie testy nie spełniają swojej funkcji, nie zostały także dopuszczone do użytku w Polsce. Materiał Macieja Warsińskiego.

Minister rolnictwa po tym jak jego list do partyjnych kolegów ujrzał światło dzienne, łagodzi stanowisko, choć wcześniej uprzedzał, że ustawa będzie odebrana przez rolników jako zdrada polskiej wsi. Rolnicy dziś protestują, popiera ich PSL choć jednocześnie zaznacza, że jeśli przepisy miałyby już obowiązywać, to dopiero za 10 lat. W przeciwnym razie rolnikom należy się odszkodowanie. Materiał Dawida Rydzka.