Polska i Świat

Polska i Świat

Opis tej katastrofy brzmi niewiarygodnie, filmowo. Ale to zdarzyło się naprawdę. Na moskiewskim lotnisku w gęstej mgle prywatny odrzutowiec zderzył się z pługiem śnieżnym prowadzonym przez pijanego kierowcę. W wypadku zginął jeden z europejskich potentatów naftowych – prezes francuskiej firmy Total, zwolennik zacieśniania gospodarczych więzów Europy Zachodniej z Moskwą.

‪Jest idea i przychylność prezydenta - pytanie, czy to zwycięży nad podziałami, bo tych jest sporo. Chodzi o postawienie pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską w Warszawie. Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy. Prezydent podejmie decyzję ws. zaangażowania się w projekt budowy pomnika po konsultacjach z władzami Warszawy, po wyborach samorządowych.

‪Polityczna burza po słowach Radosława Sikorskiego dla amerykańskiego portalu Politico i zaskakująca zmiana zdania byłego szefa dyplomacji. Marszałek Sejmu najpierw przypomniał amerykańskim dziennikarzom rozmowę Władimira Putina z Donaldem Tuskiem z 2008 roku, podczas której to Rosja miała zaproponować Polsce rozbiór Ukrainy, następnie zbył polskich dziennikarzy, by na końcu powiedzieć, że nic takiego nie miało miejsca. ‬‪Opozycja słowami Sikorskiego jest oburzona i żąda jego dymisji. W obronę nie bierze go nawet premier Ewa Kopacz.‬

Polscy lekarze, we współpracy z kolegami z Wielkiej Brytanii, dokonali przełomu w medycynie. Przełomu, który może być nadzieją dla wszystkich sparaliżowanych. Mężczyzna, sparaliżowany od pasa w dół, odzyskał czucie w nogach. - Na mnie to robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu - skomentował brytyjski neurochirurg.

Makabryczne odkrycie w Bieszczadach i ciąg dalszy poszukiwań niebezpiecznego niedźwiedzia. Ciało mężczyzny z licznymi ranami po ataku drapieżnika znaleźli ratownicy GOPR. Wcześniej sami zostali zaatakowani przez niedźwiedzia. Zwierzę było ranne i agresywne. Jak się zachować w takich sytuacjach i co robić, kiedy stajemy oko w oko z drapieżnikiem?

Szwedzi próbują rozwiązać zagadkę tajemniczego obiektu, który pojawił się na ich wodach i odpowiedzieć na pytanie, czy to łódź szpiegowska czy uszkodzony okręt podwodny. Wątpliwości jest sporo. Podobno załoga kontaktowała się z rosyjską bazą w Kaliningradzie, ale Kreml tym doniesieniom zaprzecza. Czego szukają Szwedzi i czy stanowi to dla nich realne zagrożenie?

Marek Sawicki najpierw nazywa sadowników frajerami, teraz za swoje słowa przeprasza i liczy na to, że skrót myślowy, jakiego użył, zostanie mu wybaczony. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki, wybaczać mu nie zamierza. Przeciwnie - domaga się jego dymisji. Ta jest mało prawdopodobna, bo sam zainteresowany ani myśli o opuszczeniu rządu.

Lider zespołu U2 po dwudziestu latach przyznaje, że nosi okulary bo cierpi na jaskrę. Na swoja chorobę jednak nie uskarża się, więc od razu pojawiaj się podejrzenia czy rzeczywiście mówił prawdę czy raczej nie chciał zdradzić, dlaczego wybrał takie wizerunek.

Rosyjska agencja reklamowa chciała zwrócić na siebie uwagę i na swoich samochodach umieściła duże zdjęcie z biustem. Cel został osiągnięty, ale słono to kosztowało niektórych, bo kierowcy zamiast skupić się na drodze, skupiali się na billboardzie. Efekt - ponad 500 kolizji.

Rosja zmienia swoje stanowisko i wcześniejszym ustaleniom mówi "nie". Zaakceptowany projekt pomnika, nagle okazuje się za duży, dlatego trzeba go zmniejszyć. I to znacznie - aż o 60 metrów. Polska zmianą zdania jest zaskoczona, ale nie poddaje się i będzie walczyć o swoją wizję miejsca pamięci.

Teraz inne rewolucyjne doniesienie, które być może zmieni postrzeganie mapy kobiecego ciała.  Włoscy naukowcy wzięli pod lupę punki G, czyli najsłynniejszą strefę kobiecej przyjemności i stwierdzili, że go nie ma. Jak do tego doszli i czy punkt G to rzeczywiście wymysł ? Paulina Chacińska

Zanim stracą wzrok, chcieli zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Ameryce. Oto niezwykła podróż braci Purvis. Mężczyźni cierpią na bardzo rzadką i nieuleczalną chorobę. Tracą wzrok, ale zanim do tego całkowicie dojdzie, chcieli zapisać w swojej pamięci obrazy dla nich najcenniejsze. Anna Wilczyńska

Ebola wciąż straszy, ale nie wszyscy zachowują najwyższe środki zabezpieczeń. Cały świat obiegły zdjęcia mężczyzny, który na lotnisku w amerykańskim Dallas bez żadnego kombinezonu towarzyszył pielęgniarce zakażonej ebolą. Eksperci rozkładają ręce, bo to ostentacyjne łamanie procedur i z Ameryką na czele nadal szukają rozwiązań,  jak skutecznie pozbyć się śmiertelnego wirusa. Michał Sznajder

Katarzyna Waśniewska prawomocnie skazana na 25 lat więzienia  za zabicie półrocznej córki Magdy. Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok sądu okręgowego. W uzasadnieniu czytamy, że kobieta zabiła bo nie chciała dziecka, ale nie dostanie dożywocia jak chciał prokurator,  bo wzięto pod uwagę okoliczności łagodzące takie jak młody wiek. Marek Osiecimski

Co wybrać - macierzyństwo czy karierę? Taki wybór dla wielu kobiet jest trudny, dlatego amerykańscy giganci postanowili wyjść na przeciw swoim pracownicom i proponują pieniądze za zamrożenie jajeczek. Ma to skłonić kobiety do pozostawania w firmie, zwłaszcza te doświadczone i zajmujące wysokie stanowiska. Co na to kobiety i czy taki pomysł wbrew pozorom może stać się większym problemem?

Wielki gang sutenerów rozbity. Gangsterzy zmuszali kobiety do prostytucji biciem i szantażem. Niektórym tatuowali na ciele napisy mówiące o tym, że są ich własnością. Przez cztery lata pracowało dla nich 70 kobiet. Teraz gangsterzy staną przed sądem. My pytamy, jak kobiety były werbowane i dlaczego przez tyle miesięcy nie mogły tego przerwać.

Zastała nas potężna śnieżyca, nie byliśmy na to przygotowani - tak mówią Polacy, którym udało się wyjść cało po zejściu lawiny w Himalajach. Bilans ofiar jest jednak duży - zginęło ponad 30 osób, w tym troje Polaków. Wielu turystów nadal jest poszukiwanych. Do tragedii doszło na popularnym szlaku trekkingowym wokół Annapurny.

I premier i minister obrony narodowej są zadowoleni z zatrzymania dwóch osób podejrzanych o szpiegowanie. Mówią, że to dowód na to, jak dobrze działają służby kontrwywiadowcze. Pytania jednak pozostają. Między innymi: czy są rzeczywiście skuteczne, jaka jest skala działań obcego wywiadu, jak werbowani są agenci i czy lepiej ich ujawnić czy obserwować?

Polska pełna absurdu, czyli znaki drogowe, które zamiast ułatwiać życie, często je utrudniają i wprowadzają spore zamieszanie. Jest autostrada donikąd, kosz zamknięty na kłódkę i wprowadzające w błąd informacje jechać czy nie. Drogowe sprzeczności tropią Reporterzy 24.