Polska i Świat

Polska i Świat

Nowy rok akademicki dopiero rozpoczęty, a już wiadomo, że ten rok pełen będzie obostrzeń. Monika Celej.

Kraśnik znów w centrum uwagi. Najpierw za sprawą "stref wolnych od LGBT", teraz chodzi o 5G. Nie będzie zakazu sieci 5G w Kraśniku. Radni odrzucili swoją poprzednią uchwałę, w której uznali tę technologię za niebezpieczną. Sieć 5G ma coraz więcej przeciwników, ale czy słusznie? Sylwia Piestrzyńska

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia skład gabinetu, a w nim między innymi Jarosław Kaczyński, jako wicepremier. Wraca też Jarosław Gowin. Pojawiają się nazwiska, które bez echa nie przechodzą - to przyszły minister edukacji i nauki i przyszły minister rolnictwa i leśnictwa. Adrianna Otręba.

Czy Konfederacja i Zieloni będą bez subwencji? PKW właśnie odrzuciła ich sprawozdania finansowe. W przypadku Zielonych przesłanką było przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii. W przypadku Konfederacji poszło o roll-up. Monika Celej.

Jest nowe rozdanie w rządzie, ale emocje nie opadają. Podgrzewa je przyszły minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Do tej pory nie wypowiadał się na temat edukacji, za to bardzo mocno dał się poznać jako przeciwnik LGBT, stąd ostra reakcja opozycji. Dawid Rydzek.

Rządową ekipę, jak mówi premier, ma wzmocnić Jarosław Kaczyński. Tu zaskoczenia nie było. Prezes PiS wchodzi do gabinetu w roli wicepremiera lub jak twierdzi opozycja, w roli strażnika pokoju, który ma przykryć starcia Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobrą. Maciej Warsiński.

Na Słowacji i w Czechach wprowadzono stan wyjątkowy. Nie tylko tam wprowadzono obowiązek noszenia maseczek. Problem w tym, że zakrywanie ust i nosa przez wielu jest kwestionowane - nie wszyscy wierzą w skuteczność takiej metody, choć naukowcy z Kalifornii w swoich najnowszych badaniach twierdzą, że noszenie maseczki to najlepszy tymczasowy zastępca szczepionki. Maria Mikołajewska.

Małopolska przyjmuje Program Ochrony Powietrza i jako pierwsze województwo wprowadza zakaz dotowania kotłów węglowych. W smogowe dni nie będzie można korzystać z kominków. Piece na węgiel i drewno mają być tylko ekologiczne, a wszystko ma być pod stałą kontrolą. W ciągu trzech lat województwo ma zniknąć z listy światowych liderów smogu. Sylwia Piestrzyńska.

Szymon Hołownia robi kolejny krok w polityce - zakłada partię, ale to nie on będzie budował partyjne struktury. Choć to on chce, by partia wniosła świeżość na polską polityczną scenę. Barbara Sobska.