Polska i Świat

Polska i Świat

Niektórzy pacjenci muszą uzbroić się w dużą cierpliwość. Chora na COVID-19 77-latka spędziła 15 godzin w namiocie przed szpitalem w Kielcach. Bez jedzenia, picia i przez jakiś czas bez ogrzewania. Rodzina kobiety twierdzi, że szpital nie zaopiekował się pacjentką i że sama zanosiła jej herbatę i koc. Szpital tłumaczy się brakiem miejsc. Wojewoda świętokrzyski mówi nie o fali zakażeń a o tsunami. Sylwia Piestrzyńska.

Najpierw przeprowadzono rekonstrukcję w rządzie - teraz w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda powołuje nowych ministrów, a Dawid Rydzek pyta, co te ruchy mówią o jego prezydenturze?

Po dwóch miesiącach Łukasz Wieczorek wraca do stacji sanitarno-epidemiologicznej, by sprawdzić, jak dziś wygląda praca, gdy chorych jest tysiące więcej.

Włochy to pierwszy kraj, który w Europie wprowadził stan wyjątkowy z powodu koronawirusa. Teraz ten stan został przedłużony  do końca stycznia. Władze wydały też nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. Europejski raport w sprawie pandemii opracowała Maria Mikołajewska.

Ze względu na najwyższe, negatywne dane związane z epidemią, mówi się dużo o jej skutkach zdrowotnych. Ale równolegle wchodzą w grę katastrofalne skutki dla budżetu państwa i zwykłych ludzi i tak już niebywale boleśnie doświadczonych utratą przychodów, klientów czy pracy. Jacek Tacik.

Kolejki po testy na koronawirusa są coraz dłuższe. Są w Polsce miejsca, gdzie nawet ze skierowaniem na test czeka się kilka dni - a potem kolejne dwa dni na wynik. Monika Celej przygotowała kluczowe, praktyczne informacje dla tych, którzy potrzebują lub chcą taki test wykonać.

Zero tolerancji dla łamania zasad walki z wirusem - zapowiedział w towarzystwie komendanta głównego policji minister zdrowia. Ewidentnie tej konferencji prasowej nie oglądali posłowie i przedstawiciele władz, bo w tej grupie, jeśli chodzi o noszenie maseczek, wyjątkowo brakuje dyscypliny. Barbara Sobska.

Ministerstw jest mniej. Przedstawiciele władz twierdzili, że będzie prościej, sprawniej i taniej. Dlatego, jak mówią, odchudzili rząd. Ale jak wziąć te zmiany pod lupę, to wychodzi na to, że odchudzenie nastąpiło głównie na papierze. Dawid Rydzek. 

Ponad 150 dróg w całym kraju zablokowali w środę rolnicy. W ten sposób sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i nominacji Grzegorza Pudy na nowego ministra rolnictwa. Mają ogromne pretensje do Prawa i Sprawiedliwości. Protestujący boją się, że tak zwana piątka Kaczyńskiego będzie dla rolnictwa zabójcza. Adrianna Otręba.

19-letnia Polka Iga Świątek awansowała do półfinału jednego z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych - French Open. To nie tylko efekt jej talentu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy, która teraz przynosi niebywałe owoce. Tomasz Marzec. 

Nawet jeśli ktoś nie interesuje się tenisem, w ostatnich dniach słyszał to nazwisko. 19-letnia Polka Iga Świątek awansowała do półfinału słynnego turnieju Roland Garros. Oznaki geniuszu zdradzała już jako młoda zawodniczka. - Jak wygrała mistrzostwa Europy do lat czternastu, będąc jeszcze chyba młodszym rocznikiem, to już było wiadomo, że trzeba iść dalej – podkreślił trener tenisistki Michał Kaznowski. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto chce pomóc kobietom, które walczą z rakiem, ma teraz szansę. Fundacja Rak’n’Roll rozpoczyna akcję, której celem jest zbiórka pieniędzy na peruki. - Niektóre z podopiecznych mówią, że łatwiej jest im się pogodzić z utratą piersi w wyniku mastektomii niż z utratą włosów – podaje fundacja. Sylwia Piestrzyńska.

Ważne informacje dla wszystkich osób, które były poszkodowane z powodu reprywatyzacji. W życie wejdzie wkrótce ustawa, która ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami. Barbara Sobska.

Liczba tak zwanych spraw długotrwałych wzrosła o kilkaset procent - wynika z raportu stowarzyszenia Lex Super Omnia, który opisuje działanie prokuratury w ostatnich latach. Są też zarzuty o jej upolitycznienie i tępienie prokuratorów niepokornych. Michał Tracz.