Polska i Świat

Polska i Świat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odtajnia szyfrogramy z 1989 roku, a tam wytyczne dla dyplomatów: jak mają relacjonować wydarzenia w kraju w rozmowach z zagranicznymi partnerami. Dokumenty przede wszystkim pokazują, że władze PRL chciały uspokajać inne socjalistyczne kraje, że nie tracą kontroli nad wydarzeniami, są też dowodem na to, że wynik czerwcowych wyborów był dla nich zaskoczeniem. O tym jak PRL-owska władza opisywała czas przełomu.

O tym, że Polska pozostaje ważnym partnerem dla Ameryki świadczą dzisiejsze spotkania z Barakiem Obamą i jego słowa o przyjaźni polsko-amerykańskiej, która rośnie w siłę. Prezydent Stanów Zjednoczonych oświadcza, że Ameryka nie ma lepszego niż my przyjaciela na świecie, premier Donald Tusk życzliwość odwzajemnia i na tym jednoznaczne i wzajemne poparcie się kończy. Głos zabiera opozycja, która rolę Ameryki w Polsce widzi zupełnie inaczej.

Konkurs, w którym małe dzieci prezentują się, śpiewają i tańczą. Jednym słowem robią wszystko, by zdobyć koronę i być tym najpiękniejszym. Organizatorzy zapewniają, że to nie konkurs próżności a talentów, ale uroda i strój, są przecież bardzo ważne. A rodzice rywalizujących dzieci z zaskoczeniem przyjmują wiadomość, że ich pociechy mają się popisywać czymś jeszcze oprócz wyglądu.

O tym, że karmienie piersią jest najlepsze dla noworodków i niemowląt wiedzą wszystkie młode mamy, ale ciągle niewiele z nich ma odwagę robić to na zakupach, spacerze czy w podróży. Powód? Niechętne spojrzenia i krytyka - że to zbyt intymne by robić to przy ludziach. Brakuje i akceptacji i warunków. Ale kobiety nie poddają się - wyszły na ulice i walczą o swoje i swoich dzieci prawa.

W Bielsku-Białej spada awionetka, a w Pile zderzają się szybowce uczestniczące w zawodach. Katastrofa jest tym groźniejsza, że jeden z pilotów zginął, a szczątki szybowca spadły na ulicę, raniąc przechodnia. Padają zarzuty o złą organizację zawodów i nieodpowiedzialne latanie nad miastem. Czy to uboczny efekt lawinowego rozwoju lotnictwa amatorskiego w Polsce, czy zaniedbanie lotniczych władz?

Powyborczy kryzys w Solidarnej Polsce. Jacek Kurski oskarża Zbigniewa Ziobrę o zmarnowanie wyborczej szansy i postawienie na byłego boksera Tomasza Adamka. Z kolei Ziobro zarzuca Kurskiemu kiepski wynik, mimo ogromnej ilości plakatów. Wojna na słowa trwa. Kurski idzie jednak o krok dalej i zapowiada chęć stworzenia wielkiej koalicji na prawicy. Czy to możliwe?

Do Warszawy przylatuje prezydent Stanów Zjednoczonych. Będzie to druga wizyta Baraka Obamy w Polsce. Przylecą też prezydenci Francji, Niemiec i nowo wybrany prezydent Ukrainy. Mieszkańcy stolicy muszą się przygotować na przejazdy kolumn VIP-ów, nowe zakazy zatrzymywania i zmiany tras komunikacji miejskiej.

Generał Wojciech Jaruzelski spoczął na warszawskich Powązkach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się wśród gwizdów, krzyków i przepychanek. Do incydentów i awantur dochodziło przed kościołem i na cmentarzu. Nie pomogły nawet apele biskupa polowego Józef Guzdka, który mówił, że to czas próby dla osób wierzących. O czasie próby dla katolików mówił też były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Koszmar dzieci z Łęczycy i kolejne wstrząsające fakty, które wychodzą na jaw. Sąsiadka rodziny zastępczej podejrzanej o molestowanie i przemoc wobec swoich podopiecznych wyznaje, że bicie, poniżanie i wyzwanie słychać było od dawna. Już wcześniej pojawiały się też pierwsze sygnały o przemocy w rodzinie, wołanie o pomoc i dramatyczna ucieczka dzieci. Znowu pada pytanie: czy zawiódł system?

Deklaracja wiary podzieliła środowisko i lekarzy i pacjentów. Jedni dokument podpisują, bo nie uznają aborcji, antykoncepcji i in vitro. Inni z dokumentem się nie zgadzają i mówią mu stanowczo "nie". Walka na argumenty trwa, pojedynek nie jest łatwy bo prawo boskie staje naprzeciw prawa ludzkiego. Co to oznacza w praktyce i czy deklaracja wiary nie jest złamaniem przysięgi Hipokratesa?

Ukraiński postrach gwiazd Hollywood znowu zaatakował. Tym razem ofiarą kontrowersyjnego dziennikarza Witalija Sediuka padł Brad Pitt. Wcześniej niekonwencjonalne próby nawiązania znajomości na czerwonym dywanie kończyły się wyprowadzeniem przez ochronę czy aresztowaniem. Teraz może się skończyć gorzej, bo napastnik próbował aktora uderzyć.

Ostrzeżenie dla kierowców: niedługo tolerancja fotoradarów i policjantów z "suszarkami" może raptownie zmaleć. Teraz wynosi 10 kilometrów na godzinę - o tyle wolno przekroczyć dopuszczalną prędkość na drodze bez konsekwencji w postaci mandatu. Posłowie chcą jednak dokręcić śrubę i ten margines zmniejszyć. O ile?

Ciąg dalszy powyborczych rozliczeń: tym razem Platforma Obywatelska i pytanie o przyszłość Grzegorza Schetyny. Były marszałek Sejmu w kampanii wyborczej zamiast zagrzewać do walki punktował błędy, nie szczędził swojej partii gorzkich słów. Teraz stąpa po cienkim lodzie i, jak mówią jego partyjni koledzy, jest na cenzurowanym. Co go czeka i czy jest jeszcze dla niego miejsce w Platformie?

Kraków nie chce, ale chętni są inni. Do gry o zimowe igrzyska w Polsce powraca Zakopane, bo stolica Podhala jest zawiedziona wynikiem referendum w swej wojewódzkiej metropolii. Pomysł zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich na Podtatrzu nie jest nowy. Co więcej napotyka takie same problemy, co wcześniejsza inicjatywa Krakowa. Czy rezultat może być inny? O tym Łukasz Frątczak.

Wiemy już, co Lech Wałęsa powie Barackowi Obamie, który za niespełna tydzień przyjedzie do Polski na uczczenie 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Wiemy też gdzie będzie nocował prezydent Stanów Zjednoczonych oraz jaki będzie plan jego drugiej wizyty w Polsce.

Teraz najmocniejsza polska karta w nowym europejskim rozdaniu, czyli zgłoszona przez premiera Tuska na nieformalnym szczycie propozycja, by nowym szefem unijnej dyplomacji został Radosław Sikorski. Ze stanowiska razem z całą obecną komisją europejską odchodzi Catherine Ashton, a wynik eurowyborów, w których największą frakcją nadal jest chadecja, teoretycznie otwiera drzwi Radosławowi Sikorskiemu. Ale tylko teoretycznie.

Powyborcze rozliczenia też w komisjach wyborczych. Po upublicznieniu przez Prawo i Sprawiedliwość filmu, na którym widać  jak członkowie  jednej z warszawskich obwodowych komisji niezgodnie z prawem wynoszą z lokalu worki z głosami, pytamy o przeszkolenie ludzi, którym powierzamy nasze podstawowe demokratyczne prawa. Okazuje się, że państwo nie przykłada zbyt wielkiej wagi do ich szkolenia i przygotowania.

Premier zakłada znaną z powodziowych wypraw kurtkę i jedzie do Głuchołazów na Opolszczyźnie. A tam zalane domy, garaże i posesje. Fala podmyła też mosty i drogi, i zrobiła w nich wyrwy, a w jednej z nich utknął wóz strażacki. Mieszkańcy z przerażeniem patrzą na rzekę. Donald Tuska uspokaja, a starty są ogromne. 

Jeszcze tylko dwa dni głosujemy na Ludzi Wolności, czyli te postacie ze świata biznesu, kultury, sportu, działalności społecznej i nauki, które zdaniem Państwa symbolizują polskie przemiany ostatnich 25 lat. Uroczysta gala plebiscytu Gazety Wyborczej i TVN w niedzielę, 1 czerwca. Prezentujemy kategorię: społeczeństwo.

Dwudziestu siedmiu polskich dotychczasowych posłów do Parlamentu Europejskiego wraca do kraju. Przegrani odchodzą z żalem, ale i z niemałą odprawą finansową - czym chwalą się raczej niechętnie. Są tacy, którzy chętniej narzekają, że teraz będą musieli szukać sobie pracy. Joanna Senyszyn twierdzi, że na pewno nie będzie łatwo. Wizyta w pośredniaku raczej jej jednak nie grozi.