Część klientów może być zaskoczona. Producenci wprowadzają zmiany

Źródło:
TVN24 Biznes
Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i talerzy. W życie weszły nowe przepisy
Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i talerzy. W życie weszły nowe przepisyMaciej Mazur/Fakty TVN
wideo 2/6
Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i talerzy. W życie weszły nowe przepisyMaciej Mazur/Fakty TVN

W sklepach możemy spotkać już opakowania dostosowane do unijnej dyrektywy plastikowej. Nakrętki, których przypadkiem nie zgubimy i nie zostawimy, bo są na stałe przymocowane do opakowania. Te i inne rozwiązania mają ograniczyć zużycie plastiku i zwiększyć jego recykling. Producenci zwracają jednak uwagę na koszt wdrożenia przepisów i brak świadomości klientów w tej sprawie.

Do 1 lipca 2024 roku producenci napojów mają czas na dostosowanie się do przepisów, które wprowadzają w życie założenia tak zwanej dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie zużycia tego surowca. Nazywana jest też dyrektywą SUP od skrótu angielskiej nazwy - Single Use Plastics (plastik jednorazowego użytku). Dyrektywa nakazuje między innymi wycofanie z obrotu plastikowych sztućców, talerzy, patyczków kosmetycznych czy styropianowych pojemników i kubków na napoje. To jednak nie wszystko.

Czytaj także: Dziewięć zakazanych produktów. Nowe przepisy

Dlaczego nakrętki mają być przytwierdzane?

Celem dyrektywy jest ograniczenie zużycia plastiku i zwiększenie poziomu jego recyklingu. W ramach tego drugiego zadania wprowadzony zostanie obowiązek produkowania opakowań na napoje, zarówno butelek jak i kartonów, z przytwierdzonymi na stałe nakrętkami. Wiele firm już teraz wprowadza te rozwiązania w życie. Niedawno poinformowali o tym w mediach społecznościowych Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex, producenta m.in. soków Tymbark, ale także amerykański gigant Coca-Cola. Do tego kroku szykuje się także konkurencja.

- PepsiCo Polska działa z godnie z obowiązującymi przepisami prawa. Począwszy od początku 2024 roku, nowe butelki z fabrycznie przytwierdzonymi do opakowania nakrętkami będą stopniowo pojawiać się na rynku – informuje nas Julian Krzyżanowski, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej w PepsiCo.

Producent wody Muszynianka wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania, że firma ma za sobą testy nowych nakrętek i jest przygotowana do wprowadzenia ich na rynek.

- Nie wymaga to zmiany opakowań (butelek), lecz dostosowania linii produkcyjnej. Wszystkie koszty związane z zakupem nowych nakrętek i dostosowania maszyn do rozlewu wody mineralnej pokrywa firma Muszynianka. Mimo, że koszty zakupu nowych nakrętek będą większe, to nie będzie miało to wpływu na podniesienie cen produktów - zapewnia prezes firmy Ryszard Mosur.

"Opracowanie i wdrożenie tego rozwiązania trwało kilka miesięcy"

Wiceprezes Zarządu Zbigniew Groszyk ze Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie, znanej m.in. z marki Łaciate, informuje, że pierwsze nowe opakowania, spełniające wymogi dyrektywy SUP, firma wprowadziła na rynek już na początku 2023 roku

- Opracowanie i wdrożenie tego rozwiązania trwało kilka miesięcy i było możliwe dzięki współpracy z czołową firmą zajmującą się produkcją stosowanych w mleczarstwie materiałów opakowaniowych – dodaje.

Przedsiębiorstwo, które jest jednym z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie, wprowadza nowe rozwiązania stopniowo, m.in. dlatego, że całkowity koszt zmiany opakowań – w skali całej spółdzielni – szacowany jest na "kilkadziesiąt milionów złotych".

- Niestety, poniesione z tytułu wspomnianej dyrektywy wydatki, które już dziś stanowią niebagatelną kwotę, nie przynoszą Mlekpolowi większych korzyści wizerunkowych. Wręcz przeciwnie. Polscy konsumenci nie rozumieją bowiem celu wprowadzonych przez UE przepisów. Nie wiedzą też, w jaki sposób przytwierdzenie korków do opakowań ma przełożyć się na zmniejszenie ilości zanieczyszczających środowisko plastikowych odpadów – wskazuje Groszyk.

Potrzebna jest kampania edukacyjna

Zwraca przy tym uwagę na fakt, że pomimo zamieszczania na produktach instrukcji odkręcania i zamykania korków, to niektórym użytkowanie kartonów z przytwierdzonymi zakrętkami może "nastręczać pewnych trudności". W ocenie przedsiębiorstwa konieczne jest przeprowadzenie kampanii społeczno-edukacyjnej, która przybliży Polakom założenia dyrektywy SUP.

- Jednak jej zorganizowanie i przeprowadzenie nie mogą spoczywać na producentach żywności. Przedsiębiorstwa i tak są bardzo obciążone kosztami wdrożenia nowych opakowań, natomiast odpowiedzialność w kwestii edukacji społeczeństwa powinna być po stronie polskich oraz unijnych instytucji i organów – zaznacza.

Niestety, jak zauważa nasz rozmówca, "koszty tego rodzaju zmian w ostatecznym rozrachunku zawsze ponosi konsument", co będzie oznaczało wzrost cen.

O kosztach przestrzegano już w 2018 roku

Na to, że dostosowanie linii produkcyjnych firm do nowych norm będzie wiązało się ze znacznymi kosztami, zwracało już uwagę PwC w raporcie opublikowanym w 2018 roku.

W opracowaniu przygotowanym na rzecz Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych zauważono, że w związku z dyrektywą SUP trzeba będzie wprowadzić zmiany w ok. 1350 linii rozlewowych w całej Unii Europejskiej. Oszacowano wówczas, że koszty tego wyniosą od 2,7 mld do 8,7 mld euro. Koszty oszacowane przez PwC obejmują koszty inwestycji kapitałowych, jak również znaczące straty wydajności i koszty przestojów podczas rekonfiguracji istniejących linii produkcyjnych. Oczywiście dziś te liczby mogą wyglądać inaczej.

Do tego z analizy PwC wynikało, że dyrektywa może wręcz przyczynić się do... zwiększenia zużycia plastiku. W skali UE może zwiększyć się ono od 50 do 200 tys. ton, by wyprodukować nowego rodzaju nakrętki. Do tego oszacowano, że wprowadzenie obowiązku przytwierdzania nakrętek do butelek przyczyni się do emisji równowartość 381 milionów kg ekwiwalentu CO2, co odpowiada 244 milionom dodatkowych samochodów na ulicach.

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

Pomysł Wigilii ustawowo wolnej od pracy budzi wątpliwości organizacji pracodawców. "To kolejna nieprzemyślana pod kątem gospodarczym propozycja" - zwracają uwagę i dodają, że "pracownik, jeżeli chce nie pracować w Wigilię, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego".

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

W Rosji rośnie liczba przypadków kradzieży masła po gwałtownym wzroście cen tego produktu - informują niezależne rosyjskie portale. W Moskwie zatrzymano dwóch uzbrojonych w noże mężczyzn, którzy - nie zwracając uwagi na kamery monitoringu - zapakowali do plecaka 25 kostek masła i usiłowali uciec.

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, tvn24.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wezwał przedsiębiorcę DAWIKA KRAFT S.A. do wycofania z obrotu przedłużacza oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami. Okazuje się posiada on poważną wadę konstrukcyjną.

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada sieć dróg płatnych zostanie rozszerzona. Zmiany dotyczą wyłącznie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, czyli ciężarówek i autobusów. Jak podkreśla GDDKiA, nie ma w planach wprowadzenia poboru opłat od samochodów osobowych czy motocykli.

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP