Część klientów może być zaskoczona. Producenci wprowadzają zmiany

Źródło:
TVN24 Biznes
Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i talerzy. W życie weszły nowe przepisy
Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i talerzy. W życie weszły nowe przepisyMaciej Mazur/Fakty TVN
wideo 2/6
Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i talerzy. W życie weszły nowe przepisyMaciej Mazur/Fakty TVN

W sklepach możemy spotkać już opakowania dostosowane do unijnej dyrektywy plastikowej. Nakrętki, których przypadkiem nie zgubimy i nie zostawimy, bo są na stałe przymocowane do opakowania. Te i inne rozwiązania mają ograniczyć zużycie plastiku i zwiększyć jego recykling. Producenci zwracają jednak uwagę na koszt wdrożenia przepisów i brak świadomości klientów w tej sprawie.

Do 1 lipca 2024 roku producenci napojów mają czas na dostosowanie się do przepisów, które wprowadzają w życie założenia tak zwanej dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie zużycia tego surowca. Nazywana jest też dyrektywą SUP od skrótu angielskiej nazwy - Single Use Plastics (plastik jednorazowego użytku). Dyrektywa nakazuje między innymi wycofanie z obrotu plastikowych sztućców, talerzy, patyczków kosmetycznych czy styropianowych pojemników i kubków na napoje. To jednak nie wszystko.

Czytaj także: Dziewięć zakazanych produktów. Nowe przepisy

Dlaczego nakrętki mają być przytwierdzane?

Celem dyrektywy jest ograniczenie zużycia plastiku i zwiększenie poziomu jego recyklingu. W ramach tego drugiego zadania wprowadzony zostanie obowiązek produkowania opakowań na napoje, zarówno butelek jak i kartonów, z przytwierdzonymi na stałe nakrętkami. Wiele firm już teraz wprowadza te rozwiązania w życie. Niedawno poinformowali o tym w mediach społecznościowych Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex, producenta m.in. soków Tymbark, ale także amerykański gigant Coca-Cola. Do tego kroku szykuje się także konkurencja.

- PepsiCo Polska działa z godnie z obowiązującymi przepisami prawa. Począwszy od początku 2024 roku, nowe butelki z fabrycznie przytwierdzonymi do opakowania nakrętkami będą stopniowo pojawiać się na rynku – informuje nas Julian Krzyżanowski, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej w PepsiCo.

Producent wody Muszynianka wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania, że firma ma za sobą testy nowych nakrętek i jest przygotowana do wprowadzenia ich na rynek.

- Nie wymaga to zmiany opakowań (butelek), lecz dostosowania linii produkcyjnej. Wszystkie koszty związane z zakupem nowych nakrętek i dostosowania maszyn do rozlewu wody mineralnej pokrywa firma Muszynianka. Mimo, że koszty zakupu nowych nakrętek będą większe, to nie będzie miało to wpływu na podniesienie cen produktów - zapewnia prezes firmy Ryszard Mosur.

"Opracowanie i wdrożenie tego rozwiązania trwało kilka miesięcy"

Wiceprezes Zarządu Zbigniew Groszyk ze Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie, znanej m.in. z marki Łaciate, informuje, że pierwsze nowe opakowania, spełniające wymogi dyrektywy SUP, firma wprowadziła na rynek już na początku 2023 roku

- Opracowanie i wdrożenie tego rozwiązania trwało kilka miesięcy i było możliwe dzięki współpracy z czołową firmą zajmującą się produkcją stosowanych w mleczarstwie materiałów opakowaniowych – dodaje.

Przedsiębiorstwo, które jest jednym z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie, wprowadza nowe rozwiązania stopniowo, m.in. dlatego, że całkowity koszt zmiany opakowań – w skali całej spółdzielni – szacowany jest na "kilkadziesiąt milionów złotych".

- Niestety, poniesione z tytułu wspomnianej dyrektywy wydatki, które już dziś stanowią niebagatelną kwotę, nie przynoszą Mlekpolowi większych korzyści wizerunkowych. Wręcz przeciwnie. Polscy konsumenci nie rozumieją bowiem celu wprowadzonych przez UE przepisów. Nie wiedzą też, w jaki sposób przytwierdzenie korków do opakowań ma przełożyć się na zmniejszenie ilości zanieczyszczających środowisko plastikowych odpadów – wskazuje Groszyk.

Potrzebna jest kampania edukacyjna

Zwraca przy tym uwagę na fakt, że pomimo zamieszczania na produktach instrukcji odkręcania i zamykania korków, to niektórym użytkowanie kartonów z przytwierdzonymi zakrętkami może "nastręczać pewnych trudności". W ocenie przedsiębiorstwa konieczne jest przeprowadzenie kampanii społeczno-edukacyjnej, która przybliży Polakom założenia dyrektywy SUP.

- Jednak jej zorganizowanie i przeprowadzenie nie mogą spoczywać na producentach żywności. Przedsiębiorstwa i tak są bardzo obciążone kosztami wdrożenia nowych opakowań, natomiast odpowiedzialność w kwestii edukacji społeczeństwa powinna być po stronie polskich oraz unijnych instytucji i organów – zaznacza.

Niestety, jak zauważa nasz rozmówca, "koszty tego rodzaju zmian w ostatecznym rozrachunku zawsze ponosi konsument", co będzie oznaczało wzrost cen.

O kosztach przestrzegano już w 2018 roku

Na to, że dostosowanie linii produkcyjnych firm do nowych norm będzie wiązało się ze znacznymi kosztami, zwracało już uwagę PwC w raporcie opublikowanym w 2018 roku.

W opracowaniu przygotowanym na rzecz Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych zauważono, że w związku z dyrektywą SUP trzeba będzie wprowadzić zmiany w ok. 1350 linii rozlewowych w całej Unii Europejskiej. Oszacowano wówczas, że koszty tego wyniosą od 2,7 mld do 8,7 mld euro. Koszty oszacowane przez PwC obejmują koszty inwestycji kapitałowych, jak również znaczące straty wydajności i koszty przestojów podczas rekonfiguracji istniejących linii produkcyjnych. Oczywiście dziś te liczby mogą wyglądać inaczej.

Do tego z analizy PwC wynikało, że dyrektywa może wręcz przyczynić się do... zwiększenia zużycia plastiku. W skali UE może zwiększyć się ono od 50 do 200 tys. ton, by wyprodukować nowego rodzaju nakrętki. Do tego oszacowano, że wprowadzenie obowiązku przytwierdzania nakrętek do butelek przyczyni się do emisji równowartość 381 milionów kg ekwiwalentu CO2, co odpowiada 244 milionom dodatkowych samochodów na ulicach.

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl