Polska i Świat

Polska i Świat

Kierowniczka sieci IKEA usłyszała zarzuty prokuratorskie za zwolnienie pracownika, który zamieścił homofobiczny wpis na firmowym forum. Tymczasem wewnętrzny kodeks firmy, który podpisał pracownik, nakazuje pracodawcy przeciwdziałanie dyskryminacji między innymi ze względu na orientację seksualną. Maria Mikołajewska.

Chiny dopięły swego - pomimo nowej fali protestów, Chiński Kongres Ludowy przegłosował prawo o bezpieczeństwie narodowym, które sprawia, że teren Hongkongu znajdzie się pod nadzorem chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Jakub Loska.

Kraje bojąc się recesji jakiej dawno nie było, zatwierdzają kolejne pakiety pomocowe, by jak najszybciej podnieść się z ekonomicznego kryzysu. Japonia przeznaczy na to dwa biliony dolarów. Maciej Cnota.

Tak szybko jak zniesiono obowiązek noszenia masek, tak szybko minister zdrowia Łukasz Szumowski zmieniał zdanie na temat potrzeby ich noszenia. Najpierw był przeciwnikiem masek, potem ich orędownikiem, co przypomina opozycja, pytając o zasadność tych decyzji. Dawid Rydzek.

Polska będzie po Hiszpanii i Włoszech trzecim beneficjentem netto funduszu odbudowy gospodarczej Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Rząd i prezydent mówią o sukcesie, choć do Unii przez ostatni czas mieli krytyczny stosunek. Sebastian Wasilewski.

Zgromadzenia do 150 osób, otwarte kina, brak limitu osób w sklepach i kościołach. Ale przede wszystkim brak obowiązku noszenia masek - rząd znosi obostrzenia pod pewnymi warunkami. Przekonuje, że to dlatego, że liczba chorych maleje, chociaż liczby na to nie wskazują. Epidemiolodzy mają wątpliwości, co do nowych zasad, bo kto będzie sprawdzał, czy goście na weselu zachowują dwumetrowy dystans. Sylwia Piestrzyńska.

Terminu wyborów prezydenckich nie ma, choć wydaje się on przesądzony, bo Jarosław Kaczyński mówi o ostatniej niedzieli czerwca. Senat dalej nad ustawą pracuje, a w tle coraz częściej słychać o rozliczeniu tych, którzy byli odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów 10 maja. Barbara Sobska.

Antonii Macierewicz twierdzi, że plany upublicznienia raportu podkomisji smoleńskiej pokrzyżowała pandemia COVID-19. A to oznacza tyle, że nikt nadal nie wie, kiedy go zobaczymy i co robi podkomisja. Wiadomo natomiast, że nie pracuje ona za darmo. Dawid Rydzek.

Rząd luzuje kolejne obostrzenia i otwiera teatry od 6 czerwca. Na jakich zasadach będziemy mogli z nich korzystać? O czym będzie trzeba pamiętać, planując wyjście do teatru, i czy teatrom te zmiany będą się opłacały. Maria Mikołajewska.

Przez pandemię szpitale opustoszały - wielu pacjentów nie przychodzi na umówione wizyty i nie kontynuuje leczenia. W przypadku pacjentów onkologicznych to bardzo niebezpieczne, bo nieleczony nowotwór się rozwija. Lekarze i Ministerstwo Zdrowia biją zatem na alarm, zapewniając że wizyta w szpitalu jest bezpieczna. Łukasz Wieczorek.

Na Śląsku sytuacja nadal jest poważna, wciąż to ognisko koronawirusa. Wielu górników skarży się na złą organizację pobierania wymazów. Jeden napisał aż do premiera Mateusza Morawieckiego - dopiero ten list przyspieszył zrobienie mu kolejnego testu. Sylwia Piestrzyńska.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyciągają kolejne dokumenty, które mają zaprzeczać słowom ministra zdrowia. Łukasz Szumowski zapewniał, że nigdy nie nadzorował Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przyznawało granty dla spółki jego brata, ale z dokumentów wynika co innego. Opozycja chce ujawnienia majątku rodziny Szumowskich i pyta, czy minister zdrowia to zrobi. Zachęca do tego też kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski, który majątek swój i żony właśnie ujawnił. Maciej Warsiński.

W Senacie praca nad ustawą Prawa i Sprawiedliwości o wyborach prezydenckich. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek czuje się oszukana przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, bo ustawa miała przejść przez Senat szybko, ale prace nadal trwają. Rozważany jest też termin wyborów forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem senatorów 28 czerwca to data niekonstytucyjna. Adrianna Otręba.

Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską, byłą wiceminister sprawiedliwości, na nową pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Była jedną z pięciorga kandydatów na to stanowisko, ale nie dostała największej liczby głosów Zgromadzenia Ogólnego. Nie dostała nawet większości głosów. Część środowiska prawniczego ma ogromne zastrzeżenia do całej procedury wyłonienia kandydatki. Podkreśla się choćby brak odpowiedniej uchwały. Adrianna Otręba.

W Polsce jest coraz gorzej z praworządnością - głosi projekt raportu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Główne obawy dotyczą kwestii sądownictwa, praw obywatelskich i ustrojowych. To kolejne takie zarzuty płynące z Brukseli. Rośnie tam presja na to, by Polska, za te uchybienia swoich władz, zaczęła płacić. Barbara Sobska.

Nie ma stanu wyjątkowego, ale zgromadzenia masowe i tak są zakazane. Zwłaszcza te, który są nieprzychylne wobec władz: jak strajk przedsiębiorców, którego współorganizator i kandydat na prezydenta, został zatrzymany. Zainteresowanie policji wzbudziła nawet pojedyncza kobieta, która przed radiem jeździła na rowerze z transparentem. Prawnicy mówią o pochopnym działaniu, a opozycjoniści z czasów PRL dziwią się takim pokazom siły współczesnej policji. Sylwia Piestrzyńska.

Mija pierwszy tydzień odmrożonej normalności - mogliśmy wrócić do restauracji, ogrodów zoologicznych i fryzjerów. Nie jest i długo nie będzie, jak kiedyś, ale z pomocą przychodzi pomysłowość. Coraz większą popularnością cieszą się choćby kina samochodowe. Niestety - wraz z luzowaniem gospodarki wiele osób luzuje swoje podejście do zasad bezpieczeństwa. Łukasz Wieczorek.

Obowiązek noszenia masek zupełnie przez przypadek stał się dodatkowym elementem naszego stroju. Projektanci wykorzystali swój moment. O nowej modzie w czasach koronawirusa Paula Praszkiewicz.

Cenna informacja dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się odblokowania lotów. Samoloty zaczną latać, ale nie wszyscy chętni mogą wsiąść na pokład. Część foteli zostanie pusta. Na lotniskach będzie mierzenie temperatury i specjalne procedury. Łukasz Wieczorek.