Rynki

Rynki

Albo zmiany, albo "zostanie utopiony cały sektor górniczy"

Polskie górnictwo doszło do ściany. Muszą nastąpić duże zmiany systemowe, a kilka chorych ogniw trzeba odciąć, aby te zdrowe mogły działać lepiej - uważa Jarosław Zagórski, prezes zarządu JSW. - Związkowcy przez kilkanaście lat nie pozwalali na zmiany. Nie może być tak, że tylko w górnictwie obowiązują zasady sprzed 30 lat. Bez zmian zostanie utopiony cały sektor, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób - dodaje.

Rubel najsłabszy od czterech tygodni. Przez tanią ropę

Pod presją gwałtownie spadających cen ropy naftowej na świecie dramatycznie słabnie waluta narodowa Rosji. Na giełdzie w Moskwie jej kurs dołuje już trzecią sesję z rzędu. Od piątku rubel stracił 9,6 proc. wobec dolara i 8,7 proc. w stosunku do euro.

W JSW też szykują się do protestu

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) powołały we wtorek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Zarzucają zarządowi firmy, że nie realizuje postanowień porozumienia podpisanego w maju 2011 r., przed debiutem JSW na giełdzie.

Górnicy zaostrzają akcję protestacyjną. Trwa już w 12 kopalniach

- Jesteśmy otwarci na kontynuowanie rozmów z rządem, ale warunkiem nie może być to, że propozycja rządowa jest jedyną do dyskusji - poinformował we wtorek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dodał, że "na tę chwilę" związkowcy nie rozważają możliwości wstrzymania wydobycia węgla w kopalniach Kompanii Węglowej, ani wyjazdu do Warszawy. Obecnie protest toczy się już w 12 z 14 zakładach Kompanii Węglowej. Decyzja o jego zaostrzeniu zapadła po fiasku nocnych rozmów górników z premier Ewą Kopacz.

"Kraje stojące za spadkiem cen ropy będą żałować swojej decyzji"

Prezydent Iranu Hassan Rowhani ostrzegł we wtorek, że kraje stojące za spadkiem cen ropy na światowych rynkach będą żałowały swych decyzji. Jego zdaniem Arabia Saudyjska i Kuwejt ucierpią na tym bardziej niż Iran. - Ci, którzy planowali zmniejszenie cen wymierzone w interesy innych krajów, będą żałowali swej decyzji - oświadczył irański prezydent w przemówieniu transmitowanym w telewizji państwowej.

Ropa najtańsza od sześciu lat, a to jeszcze nie koniec spadków

Ropa naftowa zanotowała kolejne minima. W dostawach na luty za ropę WTI dziś w nocy trzeba było zapłacić poniżej 45 dolarów. W Nowym Jorku było to 44,41, a w Singapurze 44,46 dolarów. Z kolei za Brent na handlu w Londynie 45,23 dolarów. To najniższa cena od sześciu lat. W sumie od połowy ubiegłego roku spadek sięgnął 59 proc.

Jak nie South Stream, to węzeł gazowy. Bułgaria lobbuje

Po rezygnacji Rosji z projektu gazociągu South Stream, Bułgaria chce zbudować na swoim wybrzeżu węzeł gazowy i dostarczać za jego pośrednictwem surowiec do innych krajów Unii Europejskiej. W Brukseli lobbował za tym premier tego kraju Bojko Borisow.

Kolejne kopalnie protestują. Żony górników rozmawiały z prezydentową

W czterech kolejnych kopalniach Kompanii Węglowej rozpoczęła się akcja protestacyjna przeciwko rządowemu programowi restrukturyzacji górnictwa - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność. W kopalniach Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy-Anna pod ziemią protestuje kilkuset górników. Do stolicy przyjechały żony górników i pracownice kopalń, które chciały spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Z ich delegacją spotkała się jednak żona prezydenta Anna Komorowska. - Pani prezydentowa potwierdziła, że dialog musi być prowadzony. Mamy nadzieję, że te słowa przełożą się na działania - mówią uczestniczki spotkania.

Jakie generują straty, ile zatrudniają ludzi. Wszystko o kopalniach, które chce zamknąć rząd

Rząd planuje zamknięcie czterech kopalń Kompanii Węglowej: Bobrek-Centrum, Brzeszcze, Pokój i Sośnica-Makoszowy. Twierdzi, że są one nie do utrzymania w dłuższej perspektywie. W ubiegłym roku kopalnie te przyniosły w sumie 821 mln zł strat. Na każdej tonie węgla tracą one od kilkudziesięciu do blisko 300 zł. Przedstawiamy dane pokazujące, jak wygląda sytuacja w każdej z czterech kopalń.

Markowski: da się to wszystko poukładać, ale żal mi premier Kopacz

- Jestem przekonany, że to się da poukładać. Mi jest żal pani premier, że ona idzie na spotkanie bez poważnego zaplecza merytorycznego, które ma jej podsunąć przynajmniej trzy alternatywy rozwiązań - podkreślił we “Wstajesz i wiesz” w TVN24 Jerzy Markowski, były minister przemysłu i handlu oraz gospodarki. Dodał, że aktualnie "obie strony tego sporu są właściwie pod ścianą".

"Ropa musi kosztować 100 dolarów". Goldman Sachs tnie prognozy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki, choć i tak są już najniższe od ponad 5 i pół roku. Analitycy Goldman Sachs obniżają prognozy cen surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,40 USD, po zniżce o 96 centów, czyli 2 proc.

Węgry wznowiły dostawy gazu na Ukrainę

Po kilkumiesięcznej przerwie Węgry wznowiły dostawy gazu na Ukrainę - poinformował w niedzielę węgierski operator gazowy FGSZ. - Mogę potwierdzić, że dostawy gazu z Węgier na Ukrainę rozpoczęły się - oznajmiła rzeczniczka FGSZ Edina Lakatos. Dodała, że w sobotę wysłano już na Ukrainę 2,6 mln metrów sześciennych gazu.

Górnicy wrócą do rozmów z rządem? Tylko z udziałem Kopacz

Rozmowy dotyczące planu naprawczego Kompanii Węglowej zostały w niedzielę zerwane po ponad dwóch godzinach. Wzburzeni związkowcy opuścili salę obrad; twierdzą, że byli obrzucani inwektywami przez reprezentantów strony rządowej. Zapowiadają eskalację protestu i oświadczyli, że wrócą do rozmów dopiero wtedy, gdy zasiądzie do nich premier Ewa Kopacz.

Podatki, paliwo, marża. Sprawdź, za co płacisz tankując samochód

W dobie taniejącej ropy niższe ceny paliw widać też na stacjach benzynowych. Eksperci zastanawiają się, jak duże mogą być te obniżki. Warto jednak podkreślić, że tankując samochód nie płacimy wyłącznie za surowiec, z którego zrobione jest paliwo. Finansujemy też m. in. budowę dróg i remonty na kolei. Z czego zatem składa się cena litra paliwa?

Konsolidacja energetyki z górnictwem. PGE połączy się z Energą a Tauron z Eneą?

Ewa Kopacz zapowiedziała, że decyzja o zlikwidowaniu Kompanii Węglowej i zastąpieniu jej nową spółką doprowadzi do konsolidacji przemysłu energetycznego z przemysłem górniczym. Do końca stycznia resort skarbu państwa ma skończyć prace "nad wyborem optymalnej ścieżki konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego". Z nieoficjalnych informacji wynika, że PGE ma połączyć się z Energą a Tauron z Eneą - pisze serwis wysokienapiecie.pl. To pogrąży energetyczne firmy czy je wzmocni?