Rynki

Rynki

Mocny frank uderza w Austriaków. Banki jednak uspokajają

Rosnący kurs franka szwajcarskiego, który tak spustoszył portfele posiadaczy kredytów hipotecznych w Europie Wschodniej, uderza w posiadaczy domów w Austrii, często też kupionych za kredyty w szwajcarskiego walucie - pisze Reuters. Banki jednak uspokajają.

JSW wznowi dostawy? ArcelorMittal Poland ma nadzieję

ArcelorMittal Poland ma nadzieję, że w poniedziałek JSW wznowi wysyłkę węgla do jego koksowni. Przedstawiciele hutniczego koncernu akcentują, że bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji.

"Dewaluacja to najlepszy przyjaciel Putina"

Bank centralny Rosji obniżył w piątek główną stopę procentową z 17 do 15 proc., powodując osłabienie rubla. To pokazuje, że Kreml nadal widzi w dewaluacji najlepszego przyjaciela do pomocy bankom i firmom w przetrwaniu kryzysu - pisze komentator “Bloomberg View” Leonid Bershidsky.

"Frankowicze" ślą wnioski do Prokuratury Generalnej. Przeciwko bankom

Około 900 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa wysłali do Prokuratury Generalnej "frankowicze" - informuje Polskie Radio. Trwa analiza tych dokumentów, a efekty pracy prokuratorów mamy poznać najpóźniej za miesiąc - informuje serwis. W piątek "frankowicze", którzy chcą wszczęcia śledztwa przeciwko zarządom banków i powołania komisji prokuratorskiej w tej sprawie, protestowali przed siedzibą Prokuratury Generalnej.

Paliwa coraz tańsze. To już koniec spadków?

Ceny paliw na stacjach benzynowych w przyszłym tygodniu mogą jeszcze spaść - oceniają analitycy. Wskazują jednak, że ceny paliw w hurcie już nie spadają i bez zmiany tej sytuacji należy się spodziewać wyhamowania spadków na stacjach.

General Motors wstrzymuje produkcję w Rosji. To kolejny cios dla Rosji?

Rzecznik General Motors (GM), poinformował, że koncern zawiesza produkcję w swojej fabryce w Sankt Petersburgu. Przerwa w produkcji nastąpi w połowie marca i potrwa do połowy maja. Dodatkowo Amerykanie potwierdzili wzrost cen produktów, ze względu na słaby i niestabilny kurs rosyjskiego rubla.

Frank słabnie. Przebije 4 złote?

Nieco ponad 4,04 zł - tyle w piątek rano kosztuje frank szwajcarski. Wczoraj kurs szwajcarskiej waluty spadł do 4,03 zł. To największy spadek wartości franka od 15 stycznia, kiedy to szwajcarski bank centralny zaskoczył inwestorów i przestał bronić kursu swojej waluty powodując panikę na rynku. To dobra wiadomość dla Polaków spłacających kredyt mieszkaniowy w tej walucie.

Ropa będzie jeszcze tańsza? Przez rekordowe zapasy w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po mocnej zniżce w środę. Zapasy surowca w USA wzrosły w ub. tygodniu o ponad 8 mln baryłek - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 44,42 USD, po zniżce o 3 centy.

Kolejny dzień strajku w JSW. Związkowcy jadą do Warszawy

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyruszyli w czwartek do Warszawy na spotkanie z radą nadzorczą spółki. Od środy w spółce trwa bezterminowy strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia; związki chcą m.in. odwołania zarządu JSW.

Szkocja wstrzymała wydawanie zezwoleń na gaz łupkowy

Władze Szkocji ogłosiły w środę wstrzymanie wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego. Reuters pisze, że stawia to pod znakiem zapytania ambitne plany premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczące tego surowca.

Wall Street po początkowych zwyżkach mocno w dół

Po spadkowym wtorku w środę amerykańskie giełdy szły początkowo w górę po lepszych od oczekiwań wynikach spółek takich jak Apple, Yahoo, Boeing czy AT&T. Komunikat FOMC spowodował jednak silną przecenę na zamknięciu.

Prezes JSW: "W takiej sytuacji emocje odkłada się na bok". Będzie powrót do mediacji?

W środę rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczął się strajk. Żądają m.in. odwołania zarządu JSW, który chce wdrożyć plan oszczędnościowy oraz rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. - Emocje ponoszą wszystkich, a przede wszystkim stronę społeczną, która poprzez tę akcję prowadzi do kolejnych strat w JSW - komentuje wydarzenia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

PZU 3.0 wzmocni ubezpieczyciela? "Chcemy być fair wobec klienta"

Fair wobec klienta, większa efektywności w kontaktach z klientami i innowacyjność - te trzy filary zakłada nowa strategia polskiego ubezpieczyciela PZU 3.0 - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes PZU Andrzej Klesyk. W jego ocenie “ogromnym obszarem do zagospodarowania” jest służba zdrowia.

"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Banki pod specjalnym nadzorem ws. "frankowiczów". "Będziemy patrzyli, co będzie wdrażane w życie"

Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił w środę szef MF Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział Szczurek. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały "frankowiczom" m.in. ujemne stopy procentowe.

Rząd chce ulżyć “frankowiczom”. Zobacz co proponuje Piechociński

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Wicepremier Janusz Piechociński nie doprecyzował od kiedy miałyby one obowiązywać. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, dziś banki pozwalają zazwyczaj na miesiąc takiej przerwy. Resort gospodarki rekomenduje też bankom, by umożliwiły kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki po średnim kursie NBP, z dnia kiedy klient podejmie taką decyzję.

Energetyka w polskich rękach. Rząd ma plan na konsolidację sektora

Silna elektroenergetyka, to jeden z fundamentów polskiego bezpieczeństwa energetycznego, które od lat konsekwentnie budujemy; zapewniliśmy i chcemy utrzymać kontrolę nad tym segmentem przez polski kapitał - powiedział w środę PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.).