Rynki

Rynki

EBC rozrusza gospodarkę? Na rynkach duży ruch

Zapowiedź uruchomienia programu skupu aktywów z rynku przez Europejski Bank Centralny wywołała sporą zmienność na rynkach - wskazywali analitycy. Jednak po ok. godzinnej konferencji szefa EBC Mario Draghiego emocje zaczęły opadać.

Kostrzewa: Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. Europa ma dużo pytań

Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. W Europie mamy dużo pytań. Ciągle mamy też do czynienia z rachitycznym wzrostem. Jest zbyt mały, żeby Europie pomóc. Jedynym światełkiem jest słabe euro - uważa Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny ITI. Jego zdaniem niskie ceny ropy są efektem naturalnego cyklu koniunkturalnego. - Obecny poziom cen ropy utrzyma się - dodaje.

Prof. Orłowski: winni są wszyscy. Tych co nie było stać na kredyt w złotym, nie było stać na mieszkanie w ogóle

- Banki powinny wziąć na siebie część odpowiedzialności, a kredytobiorca, który bierze pożyczkę w obcej walucie powinien zadać sobie trud zorientowania się, jak on działa i jakie jest ryzyko - uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC. - Osób, których nie było stać na kredyt w złotym być może nie było stać w ogóle na zakup mieszkania - uważa prof. Orłowski.

Ceny ropy w Nowym Jorku znów spadają. W oczekiwaniu na dane

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków przed danymi o zapasach paliw w USA - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,23 USD, po zniżce o 55 centów.

Czy banki zachowały się fair wobec klientów? "Jeżeli wprowadzały w błąd, to powinny być konsekwencje"

- Wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne. Przecież problemem jest zdolność do spłaty tych kredytów w związku z podrożeniem franka. Rozumiem, że ten pomysł oznacza to, że ta górka miałaby być prawie, że na dzień dobry zapłacona. Nie bardzo wierzę, że ludzie, którzy zaciągnęli czasami wysoki kredyt na zakup mieszkania byliby w stanie to w tej chwili zrobić - powiedział w programie "Świat" Włodzimierz Cimoszewicz.

KNF proponuje rewolucję ws. „frankowiczów”. Banki ulżą kredytobiorcom?

Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował nowe rozwiązanie, które część osób określa jako rewolucyjne. To przewalutowanie zaciągniętego kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej. Jednocześnie szef KNF stawia jeden warunek: kredytobiorca musiałby zwrócić bankowi to, co zarobił dzięki zaciągnięciu pożyczki w walucie Szwajcarii, a nie w złotówkach. Posiadacze kredytów gorączkowo rzucają się do obliczeń. W tym samym czasie, nie czekając na końcowe ustalenia, część banków już idzie na rękę ofiarom szalonego franka. Szczegóły w materiale “Faktów” TVN.

Przewalutowanie pomysłem na franka? Stypułkowski: propozycja brzmi rozsądnie, ale do decyzji daleko

- Jesteśmy na takim etapie, gdy mamy do czynienia z festiwalem różnych propozycji. Ta propozycja jest spójna w tym sensie, że - jak wiemy - wielu klientów, którzy wzięli kredytu we frankach efektywnie, w relacji do klienta złotowego, są wygrani. Słyszałem, że przy porównywalnych kwotach to są różnice rzędu kilkunastu tys. zł. Nie ma przesłanek do tego, żeby tych klientów traktować inaczej - podkreślił w “Bilansie” w TVN24 Biznes i Świat prezes mBanku Cezary Stypułkowski. I dodał: - Z punktu widzenia sprawiedliwościowego propozycja, którą sformułował przewodniczący Jakubiak brzmi rozsądnie. Daleko jest do tego, aby podjąć takie decyzje, ale ta propozycja do mnie przemawia w kategoriach sprawiedliwościowych.

Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała porozumienia zbiorowe. Będą strajki?

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi – podał w środę zarząd spółki. Chce m.in. zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich. Plan naprawczy ma na celu poprawienie kondycji spółki i utrzymanie tysięcy miejsc pracy.

Przewalutowanie i dopłata sposobem na kredyt? Sprawdź, ile trzeba by dopłacić

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak ogłosił pomysł na rozwiązanie kłopotu “frankowiczów” z coraz wyższymi ratami. Osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby go przewalutować na złote - nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu, ale musiałaby dopłacić różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy. - To bardzo wstępna propozycja, która jest odpowiedzią na pomysły pojawiające się w ostatnim czasie w debacie publicznej - poinformował w korespondencji z tvn24bis.pl Maciej Krzysztofek, rzecznik prasowy KNF. Specjalnie dla TVN24 Biznes i Świat analityk obliczył, ile "przeciętny" "frankowicz" musiałby dopłacić.

Australijski gigant tnie wydobycie gazu z łupków. Przez tanią ropę

Australijski gigant wydobywczy BHP poinformował o redukcji wydobycia gazu łupkowego o 40 proc.. To nie jedyna spółka z branży, która zapowiedziała cięcia. Przyczyną są spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmniejszające opłacalność kosztownego wydobycia z łupków.

Przewalutowanie z dopłatą sposobem na franka? Przełomowy pomysł szefa KNF

Osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby go przewalutować na złote nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" i radiową "Trójką" przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Zaznaczył jednak, że kredytobiorca musiałby spełnić jeden warunek: pokryć różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy. To pierwszy raz, gdy państwowy urzędnik mówi o tak daleko idącym rozwiązaniu.

mBank: ujemna wartość LIBOR zmniejsza marżę kredytową

mBank stosuje zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego pomniejsza marżę kredytową - poinformował po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski.