Rynki

Rynki

Kolejny dzień strajku w JSW. Związkowcy jadą do Warszawy

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyruszyli w czwartek do Warszawy na spotkanie z radą nadzorczą spółki. Od środy w spółce trwa bezterminowy strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia; związki chcą m.in. odwołania zarządu JSW.

Szkocja wstrzymała wydawanie zezwoleń na gaz łupkowy

Władze Szkocji ogłosiły w środę wstrzymanie wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego. Reuters pisze, że stawia to pod znakiem zapytania ambitne plany premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczące tego surowca.

Wall Street po początkowych zwyżkach mocno w dół

Po spadkowym wtorku w środę amerykańskie giełdy szły początkowo w górę po lepszych od oczekiwań wynikach spółek takich jak Apple, Yahoo, Boeing czy AT&T. Komunikat FOMC spowodował jednak silną przecenę na zamknięciu.

Prezes JSW: "W takiej sytuacji emocje odkłada się na bok". Będzie powrót do mediacji?

W środę rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczął się strajk. Żądają m.in. odwołania zarządu JSW, który chce wdrożyć plan oszczędnościowy oraz rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. - Emocje ponoszą wszystkich, a przede wszystkim stronę społeczną, która poprzez tę akcję prowadzi do kolejnych strat w JSW - komentuje wydarzenia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

PZU 3.0 wzmocni ubezpieczyciela? "Chcemy być fair wobec klienta"

Fair wobec klienta, większa efektywności w kontaktach z klientami i innowacyjność - te trzy filary zakłada nowa strategia polskiego ubezpieczyciela PZU 3.0 - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes PZU Andrzej Klesyk. W jego ocenie “ogromnym obszarem do zagospodarowania” jest służba zdrowia.

"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Banki pod specjalnym nadzorem ws. "frankowiczów". "Będziemy patrzyli, co będzie wdrażane w życie"

Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił w środę szef MF Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział Szczurek. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały "frankowiczom" m.in. ujemne stopy procentowe.

Rząd chce ulżyć “frankowiczom”. Zobacz co proponuje Piechociński

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Wicepremier Janusz Piechociński nie doprecyzował od kiedy miałyby one obowiązywać. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, dziś banki pozwalają zazwyczaj na miesiąc takiej przerwy. Resort gospodarki rekomenduje też bankom, by umożliwiły kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki po średnim kursie NBP, z dnia kiedy klient podejmie taką decyzję.

Energetyka w polskich rękach. Rząd ma plan na konsolidację sektora

Silna elektroenergetyka, to jeden z fundamentów polskiego bezpieczeństwa energetycznego, które od lat konsekwentnie budujemy; zapewniliśmy i chcemy utrzymać kontrolę nad tym segmentem przez polski kapitał - powiedział w środę PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.).

Ceny ropy spadają. Saudyjczycy nie odpuszczają: nie zetną produkcji

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo Saudyjczycy są przeciwni obniżeniu produkcji surowca - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,33 USD, po zniżce o 90 centów.

Gazprom zbuduje nowy gazociąg. Ujawniono trasę

Rosyjski koncern Gazprom poinformował we wtorek, że uzgodnił z rządem Turcji przebieg gazociągu pod Morzem Czarnym, który ma zastąpić anulowany projekt South Stream. Według Gazpromu, pierwsza odnoga ma ruszyć z końcem 2016 r.

Ropa coraz tańsza. Ale może wystrzelić do "200 dolarów za baryłkę"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 6-letniego minimum. Nie pomogły ostrzeżenia OPEC, że ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć bez nowych inwestycji w produkcję - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,17 dolarów.

Na Wall Street lekkie zmiany. W centrum uwagi Grecja

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi zmianami. Inwestorzy analizują potencjalne konsekwencje zwycięstwa opozycyjnej lewicowo-populistycznej partii SYRIZA w wyborach w Grecji. Obawy rodzi też zbliżająca się do Nowego Jorku burza śnieżna.

Tania ropa zamraża pensje w BP. Koncern znów tnie koszty

Tania ropa uderza w koncerny naftowe. BP ogłosił właśnie, że zamraża podstawę wynagrodzenia w całej grupie, ze względu na konieczność obniżenia kosztów - pisze Reuters. I przypomina, że w ciągu ostatniego roku koncerny naftowe pozbywały się aktywów w celu zabezpieczenia płynności finansowej i wypłat dla akcjonariuszy.

Brytyjczycy wciąż chcą irlandzkiego przewoźnika. Do trzech razy sztuka?

Właściciel brytyjskich linii lotniczych British Airways, przygotowuje się do przejęcia kontroli nad irlandzkimi liniami Aer Lingus. Dwie pierwsze propozycje zakupu irlandzkiego przewoźnika zostały odrzucone. Trzecia oferta, znacznie korzystniejsza finansowo, może jednak zakończyć się powodzeniem.

Pomoc dla "frankowiczów"? Balcerowicz: To byłoby niemoralne

- Pomoc “frankowiczom” byłaby niemoralna. Przecież zaciąganie kredytów mieszkaniowych nie jest obowiązkiem. Biorąc je mogli iść na mniejsze ryzyko, wybierając pożyczki złotowe - powiedział prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z “Polską The Times”.