Rynki

Rynki

Łukasiewicz o "frankowiczach": bankom nie opłaca się "dokręcanie klientom śruby"

Propozycje Związku Banków Polskich pomogą w rozwiązaniu problemu płynności kredytobiorcy we franku. Jest szansa, że ci będą kredyt spłacać zadłużenie, czasami płakać i spłacać, ale jednak nie stracą płynności finansowej - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Aleksandra Łukasiewicz z Expandera. Dodała, że dziś, także dzięki niedawnej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, zadłużeni w euro są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż kredytobiorcy frankowi.

"Frankowicze" masowo zaczną ogłaszać upadłość? "To droga donikąd"

"Frankowicze", którzy będą mieli problemy ze spłatą kredytów, mogą masowo ogłaszać upadłość konsumencką - uważają prawnicy. Przed pochopnymi decyzjami ostrzegają jednak bankowcy. Ich zdaniem raty kredytów we frankach zbyt mocno nie wzrosną, a ogłaszanie upadłości to droga donikąd.

To już ostatnie obniżki na stacjach. Wkrótce ceny ropy odbiją

Zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud, który rządził Arabią Saudyjską, czyli największym w OPEC producentem ropy naftowej. Jakie będzie to miało konsekwencje dla rynku paliw zapytaliśmy na antenie TVN24 BiŚ. - W nadchodzącym tygodniu należy spodziewać się jeszcze spadków cen w okolicach 5 -7 groszy na litrze. Potem ceny powinny ustabilizować się na poziomie 4,25 zł za litr benzyny - prognozuje Urszula Cieślak z BM Reflex. Podobnie uważa Dorota Sierakowska z DM BOŚ: - Jesteśmy blisko minimów sprzed kilku lat. Można się spodziewać, ze notowania ropy spadną jeszcze, ale na krótko.

Hubner w TVN24 BiŚ: Polska w eurolandzie? Nie możemy tego odsuwać w nieskończoność

- Gdyby Polska była w strefie euro, to bylibyśmy chronieni przez Europejski Bank Centralny, a nasza waluta nie byłaby aż tak bardzo zdewaluowana. Teraz musimy tworzyć bardzo duże rezerwy na wypadek zmiany kursów walutowych - powiedziała w programie “Świat” Danuta Hubner, eurodeputowana i była komisarz Unii Europejskiej. - Trzeba myśleć o tym, czy odsuwanie w nieskończoność wejścia do strefy euro jest dobrym rozwiązaniem dla Polski. Ja myślę, że nie - zaznaczyła.

Grabowski o propozycjach banków dla "frankowiczów". "Zęby mnie rozbolały, to jest herezja"

- Mam zdrowe zęby, ale jak słuchałem konferencji Związku Banków Polskich to mnie wszystkie rozbolały, a to co mówił wiceprezes ZBP Jerzy Bańka to jest po prostu herezja - uważa Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Związek Banków Polskich skierował dzisiaj do banków propozycję działań dostosowujących warunki obsługi kredytów we frankach do sytuacji rynkowej. Chodzi m.in. o stosowanie ujemnego LIBOR-u dla oprocentowania rat kredytów, a także zmniejszenie spreadu walutowego.

Paliwo coraz tańsze. Ceny znów spadają

4,23 zł - tyle średnio kosztuje litr benzyny Pb95 w województwie pomorskim. To najtańsza oferta paliwa w kraju. Natomiast najwięcej średnio zapłacimy w województwie zachodniopomorskim - wynika z analizy BM Reflex. W porównaniu do ubiegłego tygodnia ceny wszystkich paliw spadły.

Ile gazu w polskich łupkach? "W tym roku nowa ocena"

W tym roku pojawi się nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, oparta o informacje od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne - powiedział w szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

Król Arabii Saudyjskiej nie żyje. Co z cenami ropy?

Dzisiejszej nocy zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud, który rządził Arabią Saudyjską, czyli największym w OPEC producentem ropy naftowej. Ceny surowca na światowych rynkach wzrosły, ale analitycy uważają, że nie będzie to stały trend. Dziś baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,76 USD, po zwyżce o 1,45 USD.

Duże wzrosty na Wall Street. Po decyzji EBC

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami amerykańskich indeksów. Po ogłoszeniu przez EBC programu skupu aktywów giełdy w USA początkowo zareagowały spadkami, jednak szybko zaczęły iść w górę. Umocnił się również dolar do euro.

"Decyzja EBC jest dla Polaków niekorzystna". Czy strefa euro przetrwa?

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego wciąż istnieje niepewność, czy strefa euro przetrwa w dłuższym terminie. To z kolei napędza kapitał do tzw. bezpiecznych przystani, np. Szwajcarii. Skutkuje to tym, że euro dzisiaj nieco się osłabiło. To dla nas niekorzystna decyzja, bo frank cały czas pozostaje mocny w stosunku do złotego - powiedział w programie "Bilans" na antenie TVN24 Biznes i Świat Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

EBC rozrusza gospodarkę? Na rynkach duży ruch

Zapowiedź uruchomienia programu skupu aktywów z rynku przez Europejski Bank Centralny wywołała sporą zmienność na rynkach - wskazywali analitycy. Jednak po ok. godzinnej konferencji szefa EBC Mario Draghiego emocje zaczęły opadać.

Kostrzewa: Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. Europa ma dużo pytań

Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. W Europie mamy dużo pytań. Ciągle mamy też do czynienia z rachitycznym wzrostem. Jest zbyt mały, żeby Europie pomóc. Jedynym światełkiem jest słabe euro - uważa Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny ITI. Jego zdaniem niskie ceny ropy są efektem naturalnego cyklu koniunkturalnego. - Obecny poziom cen ropy utrzyma się - dodaje.

Prof. Orłowski: winni są wszyscy. Tych co nie było stać na kredyt w złotym, nie było stać na mieszkanie w ogóle

- Banki powinny wziąć na siebie część odpowiedzialności, a kredytobiorca, który bierze pożyczkę w obcej walucie powinien zadać sobie trud zorientowania się, jak on działa i jakie jest ryzyko - uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC. - Osób, których nie było stać na kredyt w złotym być może nie było stać w ogóle na zakup mieszkania - uważa prof. Orłowski.