Rynki

Rynki

Z czego składa się kredyt? Sprawdź, czym jest LIBOR

Z czego składa się rata kredytu? Jednym ze wskaźników wpływających na jej wysokość jest LIBOR. Nazwa LIBOR to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, czyli stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Wskaźnik LIBOR to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach.

Prezes Deutsche Bank Polska: wychodzimy naprzeciw zadłużonym we frankach

Wychodzimy naprzeciw "frankowiczom" i chcemy im pomóc. Po pierwsze będziemy wydłużać terminy spłat kredytów. Po drugie osoby, które amortyzują kredyt będą mogły przejść na stałą ratę. Po trzecie, od tych wszystkich operacji, związanych ze zmianą warunku kredytu nie będą pobierane żadne prowizje - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.

Sposób na mocnego franka? "Jedną z opcji jest zamrożenie kursów po 15 stycznia". Co to oznacza?

Jedną z opcji dla zadłużonych we frankach szwajcarskich jest zamrożenie kursów. Niektóre banki rozważają taką propozycję - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Jak tłumaczył, nadwyżka kursów po 15 stycznia byłaby przeniesiona na późniejszą spłatę. Oznacza to, że rata by nie wzrosła, a nadwyżkowa jej część byłaby doliczana do reszty kredytu w oczekiwaniu na to, że okres spłaty się wydłuży lub wartość kursu franka kiedyś spadnie.

Spłata rat po kursie franka z grudnia? "Niektóre banki już nad tym pracują"

Komitet Stabilności Finansowej ma dziś rozmawiać o konsekwencjach gwałtownego umocnienia się franka szwajcarskiego wobec złotego dla polskiego sektora bankowego. Padają też pomysły, jak w sytuacji rosnących rat kredytów można pomóc "frankowiczom". Jednym z rozwiązań jest możliwość spłaty rat według kursu sprzed gwałtownej podwyżki - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Frank umocni się na stałe? "Przez najbliższe 12 miesięcy powyżej 4 złotych"

- Kurs franka na pewno będzie wyższy niż przed ostatnie 3 miesiące, ponieważ Szwajcaria sztucznie zaniżała jego kurs - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Magdalena Polan z Goldman Sachs. Według niej frank szwajcarski utrzyma się powyżej 4 złotych przez najbliższe 12 miesięcy. - Jednym z ważniejszych czynników będzie to, co stanie się w strefie euro i jaka będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego - dodała.

"Kurs franka spadnie poniżej 4 zł w ciągu trzech tygodni"

- W perspektywie dwóch, trzech tygodni kurs euro wobec franka wróci do poziomu 1,10, czyli wobec złotego zejdzie do 3,94 - uspokajał na antenie TVN24 ekonomista Piotr Kuczyński. Także Elżbieta Chojna-Duch z RPP prognozowała stabilizację i stopniowy spadek kursu szwajcarskiej waluty.

Lewandowski: jeśli banki zażądają ubezpieczeń, doczekają się reakcji państwa

Jeżeli banki będą żądać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców - będzie reakcja państwa - zapowiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat szef Rady Gospodarczej przy premierze. Janusz Lewandowski uważa, że banki nie powinny dziś domagać się dodatkowych zabezpieczeń. - Jeżeli zobaczę, że żądają nowych ubezpieczeń od ludzi, których wartość kredytu przewyższa wartość mieszkania, to powiem: to się doczekacie reakcji państwa - powiedział Lewandowski w rozmowie z Jolantą Pieńkowską. O tym jak rozwiązać problem kredytów frankowych minister finansów, prezes NBP i szef Komisji Nadzoru Finansowego mają rozmawiać we wtorkowe popołudnie. Jak dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat, na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele pięciu banków, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich.

Czy banki informowały "frankowiczów" o ryzyku kursowym? "Prognozy spłat rat były optymistyczne"

Dla kilkuset tysięcy kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie drożejący frank to czarny scenariusz. Pojawia się wiele pomysłów, jak wydostać się z “pułapki franka”, ale też słychać słowa krytyki, że przecież podpisując umowę z bankiem kredytobiorca wiedział, na co się decyduje. Banki mają obowiązek informować o ryzyku kursowym, ale klienci w rzeczywistości mogli nie mieć świadomości tego, jakie są konsekwencje związane z zaciągnięciem kredytu walutowego - podkreślają w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat eksperci: Krzysztof Rąpała z Kancelarii Rąpała i Wspólnicy i Piotr Schramm z Kancelarii Gessel.

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają. Przez OPEC?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Inwestorzy ważą, co jest istotniejsze: rosnąca produkcja ropy przez OPEC, czy spekulacje, że dostawy ropy spoza kartelu osłabną - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,19 USD, po zniżce o 50 centów.

Masz kredyt we frankach? Zobacz, co możesz zrobić

Nie podejmować żadnych pochopnych i nerwowych decyzji, to nie znaczy nie robić nic. Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich mają kłopot, ale mają też możliwości, by zwyżka kursu nie była tak bolesna. Są wakacje kredytowe, można kupować franki w kantorach oraz wystąpić o czasowe zawieszenie spłaty odsetek. Materiał "Faktów" TVN.

Porozumienie z górnikami od A do Z. Co zawiera nowy plan?

W sobotę w Katowicach strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z nim m.in. nie dojdzie do likwidacji kopalń KW, będą one restrukturyzowane, a niektóre z nich zostaną wcześniej podzielone. Zmienione zostały też założenia pakietu socjalnego. Porozumienie wprowadza dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, zlikwidowane zostają odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, a wprowadzone wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

Szalejący frank, raty w górę. Oto dziesięć rzeczy, o których warto pamiętać

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) wywołała panikę na rynkach walutowych, giełdach i wśród kredytobiorców posiadających zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Mocniejszy frank to wyższe raty kredytów, możliwe kłopoty za spłatą zobowiązań dla tysięcy Polaków. W pomysłach na pomoc "frankowiczom" prześcigają się politycy. Rząd, Narodowy Bank Polski i eksperci uspokajają. Radzą też, aby nie robić gwałtownych ruchów. Oto najważniejsze fakty o ostatnich kłopotach ze szwajcarską walutą.