Rynki

Rynki

Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nowy gazociąg nie będzie funkcjonował w próżni"

Ostatnie uzgodnienia zmiany dyrektywy gazowej powinny potrwać kilka tygodni - ocenił w piątek wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Szef komisji energii i sprawozdawca Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy gazowej, europoseł Jerzy Buzek, jest zadowolony z przyjęcia przez państwa UE stanowiska dotyczącego projektu tych przepisów, ale zapowiada, że będzie walczył o to, by były one ostrzejsze niż to, co proponuje Rada UE.

Niemiecko-francuska poprawka i przełomowa decyzja. "To może być pyrrusowe zwycięstwo"

Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli w piątek w Brukseli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Celem strategicznym Polski i Francji było rozpoczęcie formalnych negocjacji między krajami członkowskimi a Parlamentem Europejskim; ten cel udało się osiągnąć - skomentował wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański. - Zwycięstwo może być "pyrrusowe" - ostrzega jednak ekspert Wojciech Jakóbik.

Niemiecki minister: rząd szybko zacznie wdrażać odejście od węgla

Rząd Niemiec zamierza szybko przystąpić do wdrażania zaleceń komisji, która postuluje odejście kraju od energii węglowej najpóźniej do 2038 roku - oświadczył w niedzielę minister gospodarki Peter Altmaier w rozmowie z nadawcą publicznym ARD. Decyzję w tej sprawie podjęła rządowa komisja.

Padł rekord importu węgla do Polski

Od początku ubiegłego roku do końca listopada sprowadzono do Polski prawie 18 milionów ton węgla - wynika z raportu katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Pomimo że nie ma jeszcze oficjalnych danych za grudzień, to już wiadomo, że w zeszłym roku padł absolutny importowy rekord.

Zaskakujące zachowanie funta. Poziom niewidziany od listopada

Funt tak drogi nie był od listopada ubiegłego roku, pomimo odrzucenia przez Izbę Gmin umowy rozwodowej z Unią Europejską. Za brytyjską walutę w czwartek koło południa trzeba było zapłacić 4,93 zł. Zdaniem analityków wynika to przede wszystkim z malejącego prawdopodobieństwa chaotycznego brexitu.

Inwestorzy wrócili, ale nastroje się popsuły. Spore spadki na Wall Street

Na Wall Street po świątecznej przerwie wrócili inwestorzy, ale wtorkowa sesja zakończyła się sporymi spadkami głównych indeksów. Nastroje wyraźnie popsuły obawy o spowolnienie globalnych gospodarek po słabych danych makroekonomicznych. Na rynek trafiły też przecieki, że USA odstąpiły od zaplanowanych rozmów z Chinami.

Państwo tańczy walca na parkiecie. Oto największe spółki na giełdzie

PKO BP, Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) - to największe spółki na polskiej giełdzie według stanu na koniec roku. Wśród dziesięciu największych firm notowanych na warszawskim parkiecie aż osiem to spółki kontrolowane przez państwo. - Znaczenie prywatnych przedsiębiorstw na GPW powinno systematycznie rosnąć - ocenia jednak Konrad Księżopolski z Haintong Banku.

Lawina pozwów frankowiczów. Prezes sądu apeluje o rozwiązanie

W okresie od 1 stycznia do 27 grudnia 2018 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 2549 spraw frankowiczów. Stanowi to niemal 25 procent wszystkich pozwów cywilnych, a z pominięciem rozwodów - ponad 30 procent. Zdaniem prezesa sądu skala problemu jest tak duża, że wymaga podjęcia rozwiązań ustawowych.

Nowa opłata na stacjach. "Ostatecznie zapłaci kierowca"

1 stycznia zaczęła obowiązywać w Polsce tak zwana opłata emisyjna. Koncerny paliwowe deklarują, że nie przełoży się ona na stacjach benzynowych. Innego zdania są niektórzy eksperci. Uważają, że to właśnie kierowcy poniosą koszt nowej opłaty.

Gospodarka na plus, giełda na minus. Zwycięzcą ten, kto najmniej stracił

Zyski chińskich firm najwyższe od pięciu lat, nastroje w sektorze usług w USA najlepsze od piętnastu, niemiecki indeks IFO (pokazuje nastawienie biznesu) najwyżej od początku notowań, czyli od 1991 roku, a zaufanie wśród japońskich inwestorów na poziomach nie widzianych od lat 80-tych - to kilka sformułowań z raportu analityków jednego z największych banków inwestycyjnych świata sprzed roku. Proszę państwa, idzie bessa - taki alert powinien pojawić się wówczas w głowie każdego inwestora. Rok 2018 na warszawskim parkiecie podsumowuje dziennikarz TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Wigilijne straty odrobione. Duże wzrosty na Wall Street

Na amerykańsku rynku utrzymuje się podwyższona zmienność - świąteczna sesja przyniosła wzrost indeksu S&P 500 o niemal 5 procent. Tym samym kursy akcji z nawiązką odrobiły straty poniesione w trakcie notowań poniedziałkowych, kiedy główne wskaźniki spadły ponad 2 procent.