Rynki

Rynki

Ceny ropy szukają dna. Baryłka poniżej 40 dolarów

Ceny ropy naftowej w USA po raz drugi w ciągu kilku dni spadła poniżej 40 dol. za baryłkę. W poniedziałek o godz. 8.15 cena za baryłkę amerykańskiej ropy wynosiła 39,17 dolarów, najmniej od 2009 roku.

Trwa walka o skarby Arktyki. "Ale w razie katastrofy ekologicznej skutki odczuje też Polska"

Arktyka to eldorado energetyczne i bardzo bogaty rejon, tylko słabo dostępny - powiedział Andrzej Szcześniak, ekspert ds. energetyki na antenie TVN24 BiŚ. Przed hurraoptymizmem w próbach pozyskania tych naturalnych bogactw przestrzegała natomiast Magdalena Figura z Greenpeace. - W przypadku niekontrolowanego wycieku ropy może dojść do zanieczyszczenia setek tysięcy kilometrów wybrzeża. To będzie miało katastrofalne skutki zarówno dla przyrody jak i mieszkających tam ludzi - przestrzegała.

Innowacyjny projekt Taurona. Szuka antidotum na problem z CO2

Jak przechować nadwyżkę energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii i co zrobić z dwutlenkiem węgla? Tauron stoi na czele konsorcjum, które pracuje nad przekształcaniem CO2, który powstaje przy spalaniu paliw w instalacjach przemysłowych, na gaz syntezowy. Trwa proces ochrony patentowej rozwiązania. Jeżeli projekt się powiedzie, może zrewolucjonizować sektor energetyki.

Gomoła: frankowiczów już dziś można uwolnić z kredytowych kajdan

Nie zgadzam się z prognozami, że ustawa frankowa, która przerzuca 90 proc. kosztów na banki, oznacza katastrofę systemu bankowego. Nie zgadza się z tym także Narodowy Bank Polski, który stwierdza w raporcie, że wypłata świadczeń przez banki nie naruszyłaby współczynników ich wypłacalności - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Podpowiada też inne rozwiązanie, które przy okazji "urealni rynek nieruchomości". Pozwala na nie polski kodeks cywilny i w podobnej formie jest stosowane np. w USA.

Ceny paliw spadają. Diesel najtańszy od kilku miesięcy

Mijający tydzień był czwartym z rzędu kiedy obserwowaliśmy spadki cen paliw. Najpopularniejsza benzyna Pb95 potaniała średnio o 5 gr./l, do poziomu 4,86 zł/l. Analogiczną, tygodniową skalę obniżek obserwowaliśmy w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna 4,46 zł/l jest najniższa od połowy lutego. Z kolei autogaz potaniał średnio o 3 gr./l i obecnie w kraju litr tego paliw kosztuje średnio 1,93 zł/l.

Ropa naftowa tanieje kolejny tydzień. Najgorsza seria od 30 lat

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i tak jest od kilku tygodni. Może to być najdłuższa tygodniowa seria spadkowa notowań surowca od prawie 30 lat - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 40,65 USD, po zniżce o 67 centów.

PGNiG wierci. 27 odwiertów w sześć miesięcy

27 odwiertów wykonało w pierwszej połowie 2015 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Znajdują się one na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu - podała w czwartek spółka. Są to otwory zarówno poszukiwawcze, badawcze, rozpoznawcze jak i eksploatacyjne.

"Poprawka SLD jest szalona". Sporu o ustawę frankową ciąg dalszy

Poprawka SLD do ustawy o frankowiczach, przerzucających 90 proc. kosztów na banki, jest szalona i demolująca - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Wincenty Elsner z SLD ripostował, że jeżeli banki nie poniosą tych kosztów, to będa musieli ponieść je kredytobiorcy. - To istotny problem społeczny - tłumaczył poseł.

Dlaczego paliwa tanieją wolniej niż ropa? Tłumaczymy

Cena amerykańskiej ropy naftowej w ostatnim roku spadla o ponad 57 proc. Spadają także ceny paliw na stacjach benzynowych. Obecnie za benzynę Pb95 płacimy średnio 4,86, a za paliwo do diesli 4,46 zł za litr. To wartości niższe o 40-50 groszy niższe niż przed rokiem. Dlaczego paliwa nie tanieją tak gwałtownie jak ropa naftowa? Wszystko przez podatki, czyli m.in. VAT i akcyzę.

Tauron: nie zmieniamy warunków kupna kopalni Brzeszcze

Nie zmieniły się warunki wyjściowe dotyczące nabycia kopalni Brzeszcze przez Tauron; powinny one spełniać założenia biznesowe spółki - wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Tauron Polska Energia Dariusza Lubery.

Ropa nadal dołuje. "Na rynku paliw jest niedźwiedzi sentyment"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pogłębiają spadki i są już najniżej od ponad 6 lat. To reakcja na niespodziewany wzrost zapasów surowca w USA - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 40,45 USD, po zniżce o 35 centów.

Trudniejszy dostęp do kredytów, niższe PKB, czy "nie płaczmy po bankach"? Spór o ustawę ws. frankowiczów

Ustawa o frankowiczach to zagrożenie nie tylko dla banków, ale całej gospodarki - mówią zgodnie ekonomiści w programie "Otwarcie Dnia". - Nie płaczmy po bankach, ich strata to nic w porównaniu do tego, ile zarabiają - ripostuje przedstawiciel konsumentów. Gorąca dyskusja na antenie TVN24 Biznes i Świat to efekt negatywnej oceny, jaką ustawie ws. frankowiczów wystawił Komitet Stabilności Finansowej.

Resort kontra energetyczni giganci. Sporu o ratowanie kopalń ciąg dalszy

W czwartek może dojść do zmian w zarządzie Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - donosi "Rzeczpospolita". Powodem ma być spór dotyczący inwestycji w tzw. Nową Kompanię Węglową. PGE nie pali się do ratowania węglowej spółki, na czym z kolei bardzo zależy Skarbowi Państwa, który kontroluje energetycznego giganta. Opory mają też inne spółki z branży.