Rynki

Rynki

"Lepszy program napisałby każdy górnik przodowy". W poniedziałek strajk w kopalniach

Lepszy program napisałby każdy górnik przodowy, który pracuje w jakiejkolwiek kopalni Kompanii Węglowej - podkreślił na specjalnie zwołanej konferencji Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. I poinformował, że od poniedziałku "na terenie regionu śląsko-dąbrowskiego rozpocznie się akcja protestacyjno-strajkowa". Tak ostre słowa związkowców to reakcja na przyjęty w środę przez rząd program naprawczy dla Kompanii Węglowej.

Nadpodaż na rynku ropy. "Kartel OPEC faktycznie się rozwiązał"

Średnia cena baryłki benchmarkowej ropy Brent w 2015 r. wyniesie 77 dolarów - prognozuje Bank of America Merrill Lynch. Głównym powodem spadku cen jest nadwyżka podaży, co przy bierności OPEC oznacza "faktyczne rozwiązanie kartelu" - uważają analitycy banku.

Białoruś znosi prowizję od kupna waluty

Białoruski rząd zdecydował o zniesieniu od czwartku prowizji od kupna waluty. Opłata została wprowadzona 20 grudnia z powodu - jak tłumaczyły władze - wzrostu popytu na dolary i euro.

Miedź tanieje. Z powodu obaw o spowolnienie gospodarcze

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje z powodu obaw, że spowolnienie w globalnej gospodarce spowoduje spadek popytu na metale - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.139,00 USD za tonę, po spadku o 0,1 proc.

Ropa w USA dalej tanieje. Rynek czeka na dane o zapasach

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed danymi o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,40 USD, po zniżce o 53 centy.

Rafał Hirsch: Dolary drożeją. Oto pięć przyczyn

Kurs dolara na zakończenie roku 2014 wynosił 3,54 PLN. W ciągu pierwszego tygodnia roku 2015 amerykańska waluta podrożała o 10 groszy i jest najdroższa od początków roku 2009. Oto pięć przyczyn, przez które dolar wciąż drożeje i może dalej drożeć.

Euro może jeszcze się osłabić. Przez opór Niemców?

Kurs euro może się umocnić w krótkim czasie, ale w dłuższej perspektywie wspólna waluta osłabi się do 1,15 USD/EUR do końca 2015 r. i 1,10 USD/EUR na koniec 2016 r. – przewiduje ośrodek analityczny Capital Economics (CE).

“Ceny ropy wrócą do poziomu 70-90 dolarów”

Ceny ropy naftowej będą w ciągu najbliższych miesięcy wahać się między 70 a 90 dolarów za baryłkę. Eksperci twierdzą, że producenci ropy potrzebują cen ropy na poziomie 90 dolarów za baryłkę, aby przyciągnąć nowe inwestycje i uzyskać odpowiednią marżę - podaje rosyjski serwis Sputnik, który jest propagandową tubą Kremla.

Rubel coraz tańszy. Znów traci na wartości

Waluta narodowa Rosji nadal silnie traci na wartości. We wtorek o godz. 12.00 czasu lokalnego (godz. 10.00 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 62,50 rubla, czyli o 1,65 rubla więcej niż w poniedziałek na koniec dnia.

Mocny spadek rubla. Stary trend w nowym roku

Waluta narodowa Rosji rozpoczęła 2015 rok od silnego spadku. W poniedziałek o godz. 18.25 (godz. 16.25 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 59,39 rubla, tj. o 3,40 rubla więcej niż na zamknięciu 30 grudnia 2014 roku.

Masz kredyt w euro lub frankach? Przez Grecję zapłacisz wyższą ratę

W poniedziałek euro jest najsłabsze od ponad 9 lat wobec dolara. Na kurs europejskiej waluty niekorzystnie wpływają ostatnie spekulacje dotyczące terminu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny oraz obawy związane z wyjściem Grecji ze strefy euro. Słabsze euro odbija się też na kursie złotego, ale ekonomiści uspokajają, że nie ma powodów do obaw o kondycję naszej waluty.