Rynki

Rynki

Ropa drożeje. Saudyjczycy chcą stabilizować rynek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na zapowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, że kraje OPEC i inni producenci ropy, spoza kartelu, będą pracowac na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy - podają maklerzy.

Lekkie spadki na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów. Rynek poznał kilka raportów makroekonomicznych, w tym dane z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Nieduże zmiany na amerykańskich giełdach. Rynek analizuje Fed

Sesja na Wall Street zakończyła się w czwartek niedużymi zmianami po serii publikacji makro z gospodarki USA. W centrum uwagi jest polityka Fed po tym, jak w "minutes" z październikowego posiedzenia bank centralny wyraził gotowość, by podwyższyć stopy w grudniu.

Dobre informacje dla kierowców. Tanieje benzyna i olej napędowy

Za nami kolejny tydzień, w którym spadały ceny paliw na krajowym rynku hurtowym. Ale, co najważniejsze z punktu widzenia kierowców, obniżki wróciły także na stacje - informuje BM Reflex. Benzyna i olej napędowy taniały na większości stacji. Spadki wyniosły średnio około 4-5 gr/l.

"W ciągu 10 lat Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe"

- Wszystkie elektrownie węglowe w Wielkiej Brytanii zostaną zamknięte do 2025 roku - proponuje Amber Rudd, brytyjska minister energii i zmian klimatycznych. Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, rozważa odejście od tego surowca. Brytyjczycy swoje stanowisko motywują potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, koniecznością redukcji CO2 i zapewnienia czystego powietrza.

Naimski: Polska energetyka będzie oparta na węglu. UE musi to zrozumieć

Rząd Beaty Szydło będzie dążył do tego, żeby partnerzy Polski w UE zrozumieli, że polska gospodarka jak żadna inna jest oparta na węglu - mówił podczas środowej debaty w Sejmie nad expose premier Beaty Szydło Piotr Naimski (PiS). Zapowiedział działania, by do Polski "na co dzień" wpływał też gaz inny niż rosyjski.

"Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z unijnym prawem"

Planowany przez Rosję gazociąg Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE - oświadczyła Komisja Europejska w przyjętym w środę raporcie o stanie unii energetycznej, zapowiadając, że będzie oceniać każdy taki projekt pod kątem europejskich regulacji.

Ropa blisko 40 dol za baryłkę. Pesymizm inwestorów się pogłębia

Cena ropy za baryłkę, po raz pierwszy od sierpnia, jest bliska 40 dol. za baryłkę. Fundusze hedgingowe (rodzaj funduszy inwestycyjnych) są coraz bardziej pesymistyczne - wskazuje Bloomberg. Powodów niskich cen upatruje się w dużych zapasach ropy, mniejszy zaś wpływ mają reperkusje piątkowych ataków w Paryżu. Dalsze spadki cen ropy mogą przełożyć się na niższe stawki na rynkach paliw, jako że dostawy w większości realizowane są w oparciu o kontrakty krótkoterminowe.

Przegląd prasy. Orlen straszy Rosjan. "Prowadzimy dialog z nowymi dostawcami"

W dłuższym horyzoncie nie przesądzałbym, że wciąż dominować będą zakupy w Rosji - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. - Dywersyfikacja dostaw, możliwość posiadania realnych alternatyw to bardzo istotna dla nas sprawa - dodaje. Świadczy o tym chociażby ubiegłotygodniowa dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen, która dotarła do Gdańska.

Nord Stream 2 pod specjalnym nadzorem. Bruksela zaprezentuje raport

Ewentualna budowa gazociągu Nord Stream 2 nie poprawi bezpieczeństwa surowcowego UE; KE będzie bardzo dokładnie oceniać zgodność projektu z europejskimi regulacjami - takie przesłanie ma płynąć z raportu o stanie unii energetycznej, który KE przyjmie w środę.

Gaz może już płynąć do Świnoujścia

Terminal LNG w Świnoujściu uzyskał wszelkie wymagane prawem dokumenty na przyjęcie transportu gazu z pierwszego metanowca, który ma zawinąć do gazoportu w połowie grudnia.

Terroryści uderzyli też we francuską gospodarkę

Analitycy ostrzegają, że po atakach terrorystycznych w Paryżu francuska gospodarka może ucierpieć, przynajmniej w krótkim okresie. A po stagnacji w drugim kwartale, przez kolejne trzy miesiące francuska gospodarka wzrosła zaledwie o 0,3 proc.

Rosyjska piramida i chiński smok mieszają w bitcoinach

Ostatnie ożywienie bitcoina wyhamowało i objęło odwrotny kurs. Choć wirtualna waluta jest wciąż o ok. 20 proc. wyższa niż jeszcze przed miesiącem, jej wartość radykalnie spadła. Zmiany na rynku kryptowaluty są bardzo trudne do przewidzenia.

Belka: strefa euro może być zgubą. Nie spieszmy się do niej

Nie spieszmy się do unii walutowej, bo jej przyszłość nie jest w stu procentach pewna - mówił w piątek na Uniwersytecie Opolskim prezes NBP Marek Belka. Wygłosił tam wykład nt. ważnych problemów UE oraz korzyści i negatywnych skutków bycia w strefie euro.