Rynki

Rynki

Czerwień na Wall Street. Rynek analizuje Fed

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem spadków po wzrostach w ubiegłym tygodniu. W centrum uwagi rynku znajduje się polityka Fed, a inwestorzy analizują implikacje nadchodzącej podwyżki stóp procentowych dla wycen akcji.

Przewalutuj i płać lub oddaj mieszkanie. Czy to prezydent Duda chce zaproponować frankowiczom?

Możliwość przewalutowania kredytu walutowego lub możliwość oddania nieruchomości z opcją pozbycia się całego długu - to przewiduje projekt ustawy, który w weekend pojawił się w sieci. W domyśle przypisywany jest on Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt miał trafić do organizacji reprezentującej interesy frankowiczów. Tego jednak nikt do tej pory nie potwierdził. W proponowanych rozwiązaniach jest haczyk, by zastosować któreś z proponowanych rozwiązań to musi się zgodzić na to i klient, i bank.

"Propozycje składu rządu PiS uspokoiły rynki"

Poniedziałkowa sesja przyniosła pewne uspokojenie na rynku, co pozwoliło odrobić złotemu część strat wobec euro. O godz. 17.30 euro kosztowało 4,26, dolar amerykański - 3,96, a frank szwajcarski - 3,94 zł.

Rynek pracy zaskakuje, Wall Street nie reaguje

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła małe zmiany głównych indeksów po wyraźnie lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy, które przybliżają perspektywę podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na najbliższym posiedzeniu w grudniu.

PKP zawiadamia KNF. Doszło do manipulowania kursem PKP Cargo?

PKP złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o możliwości manipulowania kursem akcji PKP Cargo - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa PKP Katarzyna Mazurkiewicz. Zdaniem PKP na kurs mogły mieć wpływ wypowiedzi nt. rzekomych planów sprzedaży kolejnych akcji PKP Cargo.

Chiny łamią obietnice i spalają więcej węgla

Dane dotyczące poziomu spalania węgla opublikowano w nowym chińskim roczniku statystycznym. Z przedstawionych tam danych wynika, że od 2000 roku wszelkie informacje na ten temat były niedoszacowane. Tylko w 2013 roku Chiny spaliły 4,2 mld ton tego surowca, znacznie więcej niż inne państwa.

Ropa musi podrożeć. Niskie ceny nie są nikomu na rękę

Niskie ceny ropy naftowej mogą mieć opłakane skutki nie tylko dla Rosji. MFW wieszczy bankructwo Arabii Saudyjskiej w 2020, jeśli cena za baryłkę nie sięgnie 106 dol.. Zmiany cen czarnego złota wiążą się także ze zmianami w strefie wpływów - OPEC traci na rzecz Stanów Zjednoczonych, natomiast słaba Rosja szuka ratunku na Bliskim Wschodzie. Tymczasem, kraje zachodnie także obserwują spadki wpływów budżetowych z tytułu ropy. Eksperci - Dorota Sierakowska z DM BOŚ oraz Wojciech Kowalski z DM EFIX dyskutowali w studiu TVN24 BiŚ o sytuacji na rynku naftowym. Zgodnie twierdzą, że ewentualnego przełomu w cenach należy oczekiwać na początku grudnia.

Płacimy horrendalne rachunki za ogrzewanie. Tylko Czesi i Słowacy wydają więcej

Sezon grzewczy rozpoczęty, a Polacy muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami. Bo te sięgają połowie kosztów utrzymania statystycznego mieszkania. Oznacza to, że Polak co dziesiątą złotówkę wydaje na energię - elektryczną, opał czy gaz. W Europie tylko Czesi i Słowacy płacą za ogrzewanie więcej niż my - wynika z danych Eurostatu.

Rząd oszukał górników? "Zostały naruszone normy"

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie styczniowego porozumienia strony rządowej z górniczymi związkami zawodowymi. Prokuratura zbada, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego. - Zostały naruszone normy karne - ocenił w rozmowie z tvn24bis.pl pełnomocnik grupy składającej zawiadomienie oraz nowo wybrany poseł z listy Kukiz'15, mec. Grzegorz Długi.

Samochody na wodór. "To paliwo przyszłości"

Dzięki możliwości pozyskiwania z wielu źródeł wodór stanie się paliwem przyszłości dla motoryzacji - uważa przedstawiciel Akademii Toyoty i Lexusa dr inż. Andrzej Szałek. Zwrócił też uwagę, że samochody wodorowe są przyjazne dla środowiska.

Chevron zwolni tysiące osób. Kryzys branży naftowej trwa

Niskie ceny ropy naftowej uderzyły w amerykańską branżę naftową. W tym roku w tym sektorze pracę straciło już 87 tys. osób. Do największych koncernów zwalniających ludzi dołączył Chevron, który tnie 7 tys. miejsc pracy.

Tauron wyda 200 mln zł na kopalnię Brzeszcze. "To dla nas opłacalna transakcja"

- Nabycie Brzeszcz jest początkiem długiej drogi - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Tauronu Jerzy Kurella. - Analizy pokazały, że przy zwiększonym wydobyciu, które planujemy w kopalni od 2017 roku bilans spółki i finanse mogą być dodatnie. Ale agencja ratingowa Fitch zmieniła perspektywę ratingów długoterminowych ze stabilnej na negatywną.

Rosja: Nord Stream 2 nie jest wymierzony przeciw Polsce

Rosyjskie MSZ zapewniało w czwartek, że budowa gazociągu Nord Stream 2 nie jest wymierzona przeciwko Polsce ani żadnemu innemu państwu. Nord Stream 2 w zamyśle Gazpromu ma pomóc rosyjskiemu koncernowi w zaprzestaniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę.

Zniesienie sankcji, wspólna agencja ds. energii. Berlin dogaduje się z Moskwą

- To jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją - Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl wizytę wicekanclerza Niemiec w Moskwie. Niemcy dają do zrozumienia, że chcą złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji. Dodatkowo zapowiadają zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki. W osiągnięciu tego planu ma pomóc kryzys związany z uchodźcami - pisze amerykański ośrodek analityczny Stratfor.