Pieniądze

Pieniądze

W styczniu bezrobocie w górę

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 proc., wobec 11,5 proc. w grudniu ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Skandale biją w finanse HSBC. Gigant traci miliardy dolarów

HSBC odnotował 17 proc. spadek rocznego zysku przed opodatkowaniem i zmniejszył swój cel rentowności. - Zarzuty dotyczące pomaganiu klientom w uchylaniu się od płacenia podatków przyniosły nam wstyd - poinformował w poniedziałek największy europejski bank.

Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"

- Wydaje się, że ta bitwa nie została wygrana przez rząd grecki, ale przez trojkę i zagranicznych kredytodawców. Rząd grecki może modyfikować plany, które zostały przedstawione przez trojkę. To nie jest wielki wybór - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Rafał Antczak wiceprezes Deloitte.

BGK ma 120 mln zł na mieszkania dla najuboższych

Od 1 marca rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty dla samorządów, w ramach programu wspierania budownictwa socjalnego i komunalnego realizowanego przez BGK. Tegoroczna pula środków, to ponad 120 mln zł. Do tej pory państwowy bank wsparł budowę 10 tys. mieszkań tego typu.

Rynek zalany ropą. Ceny znowu pikują

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Libia wznawia produkcję ropy, a Oman zapowiada jej podwyższenie - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,61 dol., po zniżce o 20 centów.

GUS: przetwórcy nad wyraz optymistyczni, w budowlance też coraz lepiej

Firmy z sekcji przetwórstwa przemysłowego oceniają w lutym koniunkturę bardziej korzystnie niż w styczniu i generalnie najlepiej na przestrzeni ostatnich 6 lat. Jednak pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lutym na poziomie zbliżonym do wskaźnika odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Ukrainę czekają podwyżki energii. Prąd zdrożeje o 40 proc.

Ustalenia Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) przewidują wzrost od marca cen prądu dla indywidualnych odbiorców o 40 proc. - powiedział ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn w opublikowanym w piątek wywiadzie dla tygodnika "Fokus".

Niemcy wypchną Grecję ze strefy euro? Dzisiaj spotkanie ostatniej szansy

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.

Niemcy odrzucają propozycję Grecji. Wall Street lekko traci

Sesja na Wall Street przyniosła nieduże spadki indeksów S&P 500 i DJI. Inwestorzy sprzedawali akcje, po tym jak Niemcy odrzuciły propozycję przedłużenia finansowania przedłożoną kredytodawcom przez Grecję, a na rynek ropy naftowej powróciły spadki.

Szef KNF o SKOK-ach. “Sytuacja jest trudna”

Sytuacja w sektorze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) jest nadal trudna - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Andrzej Jakubiak.

Grecy chcą pomocy, ale Niemcy odrzucają wniosek. "Propozycja bez treści"

Rząd Niemiec odrzucił wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej. - Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. Agencja Reuters podaje, że Grecki rząd powiedział przedstawicielom eurogrupy, że ta ma dwie opcje: albo przyjęcie albo odrzucenie złożonej dziś przez Grecję propozycję.

Grecja groziła i dąsała się. Ostatecznie poprosiła o pomoc finansową

Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurostrefy przedłużenie o 6 miesięcy "umowy kredytowej", która nie zawiera przedłużenia obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności. Ateny zobowiązały się, że zachowają w tym czasie równowagę budżetową. Otrzymanie takiego wniosku potwierdził szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Będą dalsze spadki cen ropy? Dzisiaj ważne dane

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki, bo w USA rosną zapasy - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,23 dol., po zniżce o 1,91 dol.

Rynki czekają na Grecję. Frank spada

Środa była kolejnym spokojnym dniem na rynkach walutowych, a notowania franka szwajcarskiego wobec złotego lekko spadły - zwracają uwagę analitycy. Cena szwajcarskiej waluty była najniższa od "czarnego czwartku" 15 stycznia br.

Stany Zjednoczone naciskają na Grecję. Dojdzie do porozumienia?

Stany Zjednoczone wzywają Grecję do zawarcia porozumienia w kwestii przedłużenia umowy kredytowej. Ateny mają czas na to do piątku. Wiadomość ta została przekazana po środowej telefonicznej rozmowie, jaką odbył Sekretarz Skarbu USA Jack Lew i grecki minister finansów Janis Waroufakis.

Produkcja przemysłowa i sprzedaż rozczarowały

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku. To poniżej oczekiwań analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 1,8 proc. W ujęciu miesięcznym spadła o 3,1 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.