Pieniądze

Pieniądze

Kwota wolna od podatku? Polska jest w ogonie Europy

Polska jest na 20. miejscu w UE pod względem wysokości stawek PIT, licząc stawki w najwyższym progu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PwC. W dokumencie wskazano, że w ponad połowie krajów UE kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż u nas.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o spadających cenach ropy

Ceny ropy naftowej są rekordowo niskie głównie z powodu zwiększonej podaży surowca w Stanach Zjednoczonych - od 2009 roku produkuje się tam do 4 milionów baryłek dziennie. Eksport surowca w USA jest wciąż zakazany (z nielicznymi wyjątkami), ale jego import do kraju znacznie się obniżył. Spowodowało to ogromną nadpodaż na światowych rynkach. Inni producenci nie zdecydowali się bowiem ograniczyć swojej produkcji, a co za tym idzie utrzymać wysokich cen "czarnego złota". Kto na tym korzysta, kto traci? Jak długo te niskie ceny się utrzymają?

Operatorzy przesyłek sądowych pod lupą. UKE stwierdził naruszenia

Skontrolowani operatorzy korespondencji z sądów i prokuratur: Polska Grupa Pocztowa (PGP), InPost i Ruch muszą w ciągu 30 dni usunąć stwierdzone przez Urząd naruszenia - poinformował w piątek UKE. Jak zapewnia rzecznik PGP, naruszenia "w dużej części zostały już uwzględnione". Kontrola UKE dotyczy bowiem stanu z 2014 roku.

Sejmowa podkomisja zajmie się SKOK-ami

Na przyszły wtorek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie sejmowej podkomisji ds. SKOK - poinformował w piątek jej szef Marcin Święcicki (PO). Podkomisja została powołana w czwartek. Jej celem jest zbadanie, jak realizowane były ustawy o SKOK-ach.

Przyjmujesz spadek? Komornik może zająć Twoje konto

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza wiąże się z ryzykiem. Co prawda nie stracimy majątku ponad wartość spadku, ale zarazem możemy stracić te dobra, na których nam zależy – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kolejny krok w kierunku zmiany przepisów ws. fotelików

Senat zaproponował w czwartek poprawki doprecyzowujące do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która zakłada, że konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa, zależeć będzie tylko od jego wzrostu; zniknie granica wieku 12 lat.

Konstytucja dla firm zmiażdżona

Coraz więcej negatywnych opinii dotyczy projektu prawa działalności gospodarczej, którego twórcą jest wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Nazwał on projekt konstytucją dla firm – informuje „Puls Biznesu”.

Polski biznes zadłużony po uszy

Ponad 3 mld złotych wynosi łączna wartość zobowiązań w czterech głównych branżach gospodarki zgłoszonych do Krajowego Rejestru Długów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Wall Street w dobrych nastrojach. Dzięki decyzji o stopach

Środa w USA przyniosła wyraźne wzrosty głównych indeksów po posiedzeniu Fed. Bank centralny zasygnalizował zbliżanie się podwyżki stóp procentowych. Fed podkreślił, że zdecyduje się na ten ruch dopiero, gdy będzie przekonany, że spełnione są ku temu warunki.

Spada sprzedaż, dane najgorsze od dwóch lat. Rośnie produkcja

Sprzedaż detaliczna w lutym 2015 r. liczona w cenach stałych była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 2,4 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłu wzrosła o 4,9 proc. (rdr), a budowlano-montażowa spadła o 0,3 proc.

Handel wraca do dużych miast

Po ekspansji centrów handlowych w mniejszych miastach deweloperzy znów patrzą na największe i najzamożniejsze - informuje "Puls Biznesu".

Podatnik jak uczciwy człowiek? Ordynacja podatkowa po nowemu

- Przyszedł czas na zmianę relacji między urzędnikiem a podatnikiem. Powstały kierunkowe założenia do nowej Ordynacji podatkowej - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Zaznaczyła, że przewidują one wprowadzenie równowagi między interesem podatnika a interesem publicznym. Po konsultacjach założeń zostanie przygotowany projekt ustawy.

"FT": Europa dwóch standardów. Francja robi z deficytem, co chce

Francja znów bezkarnie naruszyła obowiązujące w strefie euro zasady kontrolowania deficytu. Obnaża to stosowanie podwójnych standardów i świadczy o słabości wiążących strefę euro reguł fiskalnych - pisze "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym we wtorek.