Pieniądze

Pieniądze

Szczurek: Polska jest odporna na grecki kryzys

Polska gospodarka jest stabilna i odporna na ewentualne zawirowania związane z sytuacją w Grecji – uważa minister finansów Mateusz Szczurek. Jak dodaje, w razie potrzeby MF wraz z NBP mogą stabilizować sytuację na rynku.

"Po 40 latach na emeryturę". PSL zgłasza swój projekt

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS.

NIK krytycznie o ustawie śmieciowej: Wysypisk zamiast ubywać, przybywa. A koszty rosną

Według NIK rosną koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci i asekuracyjnie zawyżają opłaty. - Poza tym z firmami odbierającymi śmieci rozliczają się ryczałtem, niezależnie od ilości wywożonych nieczystości. W efekcie w nowym systemie mieszkańcy płacą więcej, choć często rzeczywiście mogliby mniej - czytamy w poniedziałkowym raporcie.

Powrót do drachmy jest możliwy. Wystarczy spojrzeć na greckie szpitale

Przedłużający się grecki kryzys negatywnie wpływa na gospodarkę tego kraju, a szczególnie mocno odbija się na sektorze farmaceutycznym. Podczas kryzysu, pięć lat temu Ateny zostały zmuszone do wydania czegoś na kształt quasi-drachmy, aby przezwyciężyć zagrożenie gotówkowe. Teraz mogą być niebezpiecznie blisko powtórki tej sytuacji - pisze "The Telegraph".

Food Trucki dają zarobić. Jak rozkręcić taki biznes?

Biznes to coś, co wymaga chłodnej kalkulacji. Przed założeniem własnej firmy warto więc dokładnie przeliczyć wszelkie koszty, które trzeba będzie ponieść. Coraz częściej na ulicach pojawiają się food trucki, jedzenie sprzedawane wprost z ciężarówek to stosunkowo nowy pomysł na zarabianie. Ale czy taki biznes się opłaca? I jakie królują tu trendy? Sprawdzała Katarzyna Karpa-Świderek.

"Wszystko jest w ruinie. Idziesz ulicą i widzisz spustoszone miasto". Grecy są załamani

- Wszystko jest w ruinie. Idziesz ulicą i widzisz spustoszone miasto, wszystkie sklepy są pozamykane przez biedę i nędzę - mówi mieszkaniec Grecji. Grecy mają coraz mniej pieniędzy w kieszeniach i coraz niższe emerytury. Kłopoty są też z pracą. Nowy rząd negocjuje pakiet pomocy, na stole leży też karta z hasłem "Grexit". A jak się żyje zwykłym mieszkańcom półwyspu?  

Grexit coraz bliżej. "Rząd jest nielojalny wobec UE, puszcza oko do Putina"

- Grecki rząd jest jedynym, który przeciwstawia się niesprawiedliwości społecznej. Ma poparcie 73 proc. obywateli. Gdyby zwykły człowiek czuł żal do rządzących, to nie miałby on takiego poparcia - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Pavlos Akritidis, Grek i tłumacz przysięgły języka greckiego. - Ateny nie wyrażają żadnej poważnej woli reform i nie chcą w niczym ustąpić. Okazują się też nielojalni wobec Unii robiąc oko do Putina - stwierdził z kolei Kazimierz Wóycicki z Akademii Europejskiej Krzyżowa, komentator TVN24 Biznes i Świat.

Nie otrzymujesz alimentów na czas? Radzimy, co zrobić

Statystyki pokazują, że pod względem ściągalności alimentów Polska znajduje się w niechlubnym ogonie Unii Europejskiej. Jak wynika ponadto z danych BIG Infomonitor, mazowieckie, pomorskie oraz łódzkie to województwa, których mieszkańcy mają największe zaległości z tytułu niezapłaconych alimentów. Jan Niedziałek wraz z ekspertami podpowiedział, jak skutecznie zdyscyplinować dłużnika alimentacyjnego.

"Pensje Polaków rosną dynamicznie". A ma być jeszcze lepiej

- Poprawę w wysokości zarobków widać bezpośrednio w danych makroekonomicznych. Nasze średnie pensje rosną bardzo dynamicznie - powiedział Paweł Cymcyk z ING TFI. W ostatnich 12 miesiącach realny wzrost pensji wyniósł blisko 6 proc. Jak tłumaczył, "liczby nie kłamią, zarabiamy więcej. Jeżeli średnią pensję podzielimy przez kurs euro, to zarabiamy średnio powyżej 1 tys. euro. Ostatni raz takimi średnimi zarobkami mogliśmy się pochwalić w okolicach 2007, 2008 roku". Cymcyk prognozował również, że w związku ze zdjęciem z Polski procedury nadmiernego deficytu w najbliższych miesiącach realny jest wzrost w "budżetówce".

Grecy zabierają z banków pieniądze. Tylko wczoraj wypłacili miliard euro

Przedłużające się rozmowy Aten z wierzycielami i mnożące się pytania o przyszłość tego kraju, przekładają się na niepewność samych Greków. Coraz chętniej sięgają oni po swoje oszczędności ulokowane w bankach. Jak informują źródła Reutersa, tylko w czwartek depozytariusze greckich banków wypłacili ponad miliard euro środków.

Europarlament i konflikt interesów. Na liście Boni i Rosati

Europosłowie Michał Boni i Dariusz Rosati znaleźli się na liście 10 osób, które zostały uznane przez organizacje pozarządowe za przykład konfliktu interesów w Parlamencie Europejskim. Co ważne, osoby te nie łamały prawa ani kodeksu dobrych praktyk. Chodzi jedynie o działalność, która może oznaczać tzw. konflikt interesu.

Inwestujesz w polisolokaty? Wyjaśniamy, jakie zmiany przygotował rząd

W dzisiejszym "Biznesie dla ludzi" poruszymy temat polisolokat oferowanych przez zakłady ubezpieczeniowe. W tym tygodniu rząd przyjął bowiem projekt, który chroni inwestujących w te produkty finansowe. To, na czym mają polegać zmiany, wyjaśni Jan Niedziałek w rozmowie z Maciejem Samcikiem, ekonomistą i dziennikarzem ekonomicznym.

Zień "wynosi produkty z butiku". To próba "wrogiego przejęcia kontroli nad marką"

Maciej Zień, projektant i dostawca kreacji dla modnych z grubszym portfelem, we wtorek pojawił się w warszawskim butiku, którego jest współwłaścicielem. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wizyta zakończyła się awanturą wśród wspólników i interwencją policji. Maciej Zień wydał oświadczenie, w którym zaprzecza oskarżeniom wspólników.

Podatek Religi. Zobacz, na czym polega opłata na leczenie ofiar wypadków

Powołany wczoraj na ministra zdrowia prof. Marian Zembala proponuje przywrócenie tzw. podatku Religi. Chodzi o to, by wszyscy kierowcy, choć w różnym stopniu, zostali obciążeni kosztami leczenia ofiar wypadków drogowych. W 2007 roku z inicjatywy nieżyjącego już, ówczesnego ministra zdrowia Zbigniewa Religi wprowadzono takie przepisy, na mocy, których firmy ubezpieczeniowe automatycznie odprowadzały 12 proc. składki OC, która trafiała do Narodowego Funduszu Zdrowia. W wyniku czego, przez rok zgromadzono w budżecie ok. 880 mln zł. Funduszy nie wydano jednak na ten cel, bo co ciekawe, w listopadzie 2008 roku za sprawą Platformy Obywatelskiej ten podatek zniesiono. Czy teraz powróci?