Pieniądze

Pieniądze

Rosja miała być odcięta od systemu finansowego. A osadzi w nim swojego człowieka

Zwiększony ruch bankowy oznacza, że Rosja będzie miała miejsce w zarządzie Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) - podaje prorządowa Russia Today. Zbiega się to w czasie z nawoływaniem do bardziej drakońskich sankcji wobec Moskwy, w tym odłączenia jej od systemu pośrednictwa w transakcjach międzybankowych.

Bankowcy przedstawili nowe propozycje dla "frankowiczów". Liczą, że pomoże państwo

Utworzenie dwóch funduszy - dla osób, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej, oraz dla "frankowiczów" na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych - to nowe pomysły bankowców na rozwiązanie m.in. problemu kredytów frankowych. Bankowcy chcieliby, żeby fundusze wsparł budżet państwa.

Jest projekt nowego prawa budowlanego. Co się zmieni?

Uelastycznienie procedur, ułatwienie realizacji inwestycji i stabilizacja wydanych pozwoleń na budowę - to najważniejsze propozycje prawne przewidziane w projekcie kodeksu budowlanego, które przedstawiła Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.

TK: Celnicy są dyskryminowani. Ale na zmianę muszą poczekać

W tej kadencji parlamentu nie zdążymy dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK, mówi wiceminister finansów Jacek Kapica. Trybunał orzekł, że celnicy są dyskryminowani, bo wyłączono ich z przywilejów emerytalnych, przysługujących innym mundurowym.

Super Mario już działa. Są pierwsze efekty

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Unijna gospodarka ożywa. Oto trzy dowody

Walka z deflacją, niemrawym wzrostem gospodarczym, wysokim poziomem bezrobocia zwł. wśród młodych - sytuacja w Europie jest sporym obciążeniem dla światowej gospodarki. Pojawia się jednak kilka powodów, które mogą dodać otuchy samym Europejczykom.

Kapica: kontrole podatkowe tańsze i przyjazne podatnikom

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

Wychowujesz samotnie dziecko? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT

Początek marca to bardzo dobry czas, aby - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - zabrać się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym bardziej, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć powinny się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Rosja stanie za finansowym murem? "To broń atomowa", ale obosieczna

- Sankcje polegające na wykluczeniu Rosji z sytemu bankowego SWIFT są możliwe, ale prawda jest taka, że jest to broń obosieczna, która uderzy w nas wszystkich - powiedział w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem. Unia Europejska będzie rozważała rozszerzenie dalszych sankcji wobec Rosji, jeśli popierani przez Kreml separatyści zaatakują Mariupol.

Kto zyska, kto straci przez niższe stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w środę ostrym ścięciem stóp procentowych - o aż 50 pkt bazowych. Zapowiedziała też, że kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej, co wywołało umocnienie złotego. Niższe stopy procentowe to niższe raty kredytów hipotecznych. A także niższe oprocentowanie kart kredytowych. Zaoszczędzą sporo też osoby, które obecnie postanowią wziąć kredyt.