Pieniądze

Pieniądze

Ile na plusie, a ile na minusie, czyli jaka jest kondycja SKOK-ów?

Jaka jest naprawdę kondycja SKOK-ów? Ile z kas jest na plusie, a ile na minusie? Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej - wynika z informacji, przedstawionej w czwartek podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przez ministra finansów i szefa KNF. O SKOK-ach w szczegółach Mateusz Walczak.

Firmy ze wsparciem BGK. Ponad 20 mld złotych

Ponad 20,7 mld zł to wartość gwarancji de minimis udzielonych firmom przez Bank Gospodarstwa Krajowego do końca czerwca br. - poinformował bank. Pozwoliło to firmom uzyskać kredyty w wysokości ponad 36,8 mld zł.

Sejm na odsiecz frankowiczom. "Mydli się oczy, że to jest pomoc"

Posłowie dziś wieczorem zajmą się projektem ustawy w sprawie frankowiczów, jednak eksperci podchodzą do propozycji krytycznie. Mieczysław Groszek, wiceprzewodniczący Związku Banków Polskich przestrzegał przed pójściem śladem Węgier: "to jest za mało. Trzeba przede wszystkim zbadać zgodność projektu z konstytucją". - Jest to prezent dla banków, który pozwoli zamydlić oczy opinii publicznej, której się wmawia, że to jest jakaś pomoc dla klientów - krytykował Tomasz Sadlik ze stowarzyszenia broniącego kredytobiorców Pro Futuris.

Rząd planuje budowę 30 tys. "czynszówek". Sejm przyjął ustawę

Uruchomienie państwowego programu budownictwa czynszowego - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. W ciągu 10 lat rząd chce wybudować w jego ramach 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach.

Bój o wyższe płace w Polsce. "Najzdolniejsi nie chcą tutaj zostać"

- Sytuacja, w której PKB rośnie szybciej niż pensje, powoduje, że najzdolniejsi ludzie nie chcą tutaj zostać - mówiła w TVN24 BiŚ Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej". Jak przyznał Marian Owerko, przewodniczący Rady Nadzorczej Bakallandu, "w oparciu o prognozy dotyczące PKB i inflacji, nasze pensje muszą rosnąć". Podkreślił jednak, że o wysokości wzrostu zdecyduje rynek.

Artyści wyprą Adama Smitha. Brytyjczycy będą mieć nową twarz na banknocie

Już wkrótce na nowym banknocie o nominale 20 funtów może pojawić się np. słynny komik Charlie Chaplin czy Marie Tussaud, francuska artystka i założycielka muzeum figur woskowych w Londynie. Bank of England ogłosił bowiem listę 592 kandydatów i kandydatek (spośród 30 tys. propozycji), którzy mają szansę zastąpić na banknocie słynnego ekonomistę Adama Smitha.

PZU chce kupić BOŚ Bank

PZU jest zainteresowany kupnem Banku Ochrony Środowiska - podaje agencja Bloomberg. To kolejny bank, który może trafić do portfolio polskiego ubezpieczyciela.

Ziemniaki podrożały. Zboże tanieje

W czerwcu, w porównaniu z majem, wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, najbardziej ziemniaków. Potaniał jęczmień, owies i mleko. Taniej było też na targowiskach, jedynie więcej trzeba było zapłacić za ziemniaki i żywiec wołowy - podał GUS.

PKP Energetyka na sprzedaż. "To przykład złej prywatyzacji"

Szef Rady Krajowej Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff uważa, że prywatyzacja PKP Energetyka jest przykładem złej prywatyzacji podyktowanej fiskalizmem. Z kolei według eksperta ds. rynku energetycznego Roberta Zajdlera sprzedaż spółki prywatnemu funduszowi nie jest złym pomysłem.

"Tiger Woods to najbardziej przepłacany sportowiec świata"

Tiger Woods najbardziej przepłacanym sportowcem świata - taką tezę stawia CNN Money. To efekt kolejnego katastrofalnego występu golfisty, tym razem podczas turnieju British Open. Amerykanin ostatni ważny turniej wygrał dawno, bo w 2008 roku. Tymczasem, sponsorzy pozostają wobec niego bardzo hojni.

Honda zapłaci 24 mln dolarów. Za rasistowskie praktyki

Honda zgodziła się zapłacić 24 mln dolarów odszkodowania w związku z oskarżeniami o dyskryminację swoich klientów: Afroamerykanów, Azjatów i Latynoameryków przy udzielaniu im pożyczek za zakup samochodów. Ci mieli płacić średnio 150-250 dolarów więcej niż tzw. biali kredytobiorcy - pisze CNN Money.